400 kėshilla islame (8)
19.12.2009 22:18:01

Kėshilla mbi  haxhin

122. Haxhin dhe umren, nėse ke mundėsi, kryeji menjėherė, mos i braktis pėr mė vonė. Orvatu qė t'i pėrsėritėsh ato qoftė edhe ēdo pesė vjet.
123. Gjatė kryerjes se haxhit shoqėrohu mė tė diturit (pasuesit e dijes) nė mėnyrė qė tė tė udhėzojnė nė kryerjen e saktė tė ritualeve tė haxhit.
124. Paraprij haxhit me pendim tė sinqertė si dhe obligimet qė ke mbi supe kryeji para nisjes pėr nė haxh.
125. Gjatė rrugės pėr nė haxh, shpenzo (jep para) sa me shumė duke ndihmuar njerėzit.
126. Ki kujdes qė paratė e haxhit mos tė jenė haram, pra, mos shkoni nė haxh me pasuri tė ndaluar.
127. Umren kryeje gjatė muajit tė bekuar tė Ramazanit.
128. Gjatė kohės kur je nė haxh, tekbiret thuaji me zė te lartė.
129. Gjatė kryerjes sė haxhit shpeshto sjelljen (tavafin) rreth Qabes, puthe gurin e zi( ) si dhe kėndin e Qabes apo vetėm shenjat e tyre.
130. Ruaju rrėmujės sė njerėzve nė mėnyrė qė tė mos lėndosh askėnd apo tė lėndohesh nga dikush tjetėr.
131. Shuaje etjen duke pirė ujė zemzemi.
132. Bėj sa mė shumė vepra tė mira gjatė dhjetė ditėve tė Dhulhixhes.
133. Pėrgatitu pėr pritje nė Arafat duke pastruar gjoksin tėnd nga tė gjitha urrejtjet, inatet, sėmundjet dhe plagėt shpirtėrore.
134. Shpejto qė gjuajtjen e gurėve dhe ceremonitė e tjera tė haxhit t'i kryesh nė kohėn e duhur.
135. Mos lejo qė gruaja jote tė marrė rrugėn pėr haxh dhe vende tė tjera pėrveēse me prezencėn tuaj apo me ndonjė tė afėrm tė familjes (mahrem).
136. Fal shumė namaze nė xhaminė e Mekkes, nė xhaminė e Pejgamberit alejhi selam nė Medinė dhe nė Mesxhidul Aksa.
137. Ki kujdes qė mos tė zemėrosh askėnd nga banorėt e Mekės dhe Medinės, e as mos i frikėso ata pėr nder tė fqinjėsisė me kėto vende tė bekuara.
138. Kur tė kthehesh nga udhėtimi, mos hyr nė shtėpi befas, e as natėn, pa paralajmėrimin e familjarėve nė avancė.

 


Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
5.7.2009


 


[1]) Pėr vlerėn e muajit Shaban flet edhe hadithi i Pejgamberit a.s., tė cilin e transmeton Nesaiu nga Usame bin Zejdi, i cili thotė: "I thashė: "O i Dėrguari i Allahut! Nuk tė kam parė tė kesh agjėruar nė muajt e tjerė siē po tė shoh nė Shaban." Tha: "Ai ėshtė muaj, nė mes Rexhepit dhe Ramazanit, qė njerėzit e anashkalojnė, nė kėtė muaj ngrihen veprat te Krijuesi i botėve, prandaj unė kam dėshirė qė vepra ime tė ngrihet duke qenė unė agjerueshėm. Allahu nė natėn e pesėmbėdhjetė tė muajit Shaban shikon krijesat e Tij dhe ua fal mėkatet tė gjithėve, pėrveē atij qė ka bėrė kufėr dhe atij qė ka bėrė padrejtėsi." (shtojcė e pėrkthyesit).

2 Ditėt e teshrikut (Ejjametteshrik) janė tri ditė tė cilat pasojnė pas ditės sė Kurban Bajramit. Kėto ditė janė: dita e njėmbėdhjetė, edymbėdhjetė dhe e trembėdhjetė e muajit Dhulhixheh. Janė quajtur me kėtė emėrtime sepse namazi i Bajramit nuk falet derisa tė lindė dielli, po ashtu edhe mishi i cili ėshtė therur vendoset nė diell pėr t'u tharė (shėn. i pėrkth).


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010