400 kėshilla islame (7)
19.12.2009 22:17:44

Kėshilla mbi agjėrimin

102. Agjėro muajin e bekuar tė Ramazanit pėr Allahun e Plotfuqishėm, gjithnjė duke shpresuar bindshėm nė shpėrblimet e Tij xh.sh!
103. Ki kujdes qė tė mos hash nė asnjė ditė tė Ramazanit pa pasur arsye tė fortė!
104. Gjatė muajit tė Ramazanit fal namaz nate, e veēmas gjatė Natės sė Kadrit!
105. Agjėro gjashtė ditė tė muajit Sheval!
106. Agjėro ditėn e nėntė dhe tė dhjetė tė muajit Muharrem (ėshtė fjala pėr ditėt e ashures)!
107. Agjėro nga muaji Sha'ban aq sa ke mundėsi!1
108. Agjėro tė hėnave dhe tė enjteve!
109. Agjėro ditėt e bardha tė ēdo muaji, ato janė; dita e trembėdhjetė, katėrmbėdhjetė dhe pesėmbėdhjetė!
110. Informoje bashkėshorten tėnde qė tė mos agjėrojė vullnetarisht kur ju jeni prezent, vetėm se me lejen tėnde!
111. Vonoje ngrėnien e syfyrit, kurse ngrėnien e iftarit filloje me tė hyrė tė kohės. Kėtė mund ta bėni ēdoherė, mirėpo jo kur mbretėron kohė e vranėt dhe me mjegull!
112. Filloje iftarin me hurma. E, nėse nuk gjen, atėherė me ujė! 113. Kontrolloje ushqimin qė ha pėr iftar dhe syfyr (qė mos tė jetė i pėrzier me haram)!
114. Fto agjėrues qė tė hanė iftar nė shtėpinė tėnde, pėr shkak se agjėrimi ėshtė muaji i bujarisė dhe bamirėsisė!
115. Pėrmbaju normave tė agjėrimit; mos pėrgojo, mos gėnje dhe mos fol fjalė tė pahijshme (fjalė tė ndyra)!
116. Pėrpiqu tė mos e braktisesh i'tikafin nė dhjetė ditėt e fundit tė Ramazanit!
117. Paguaj vitrat (sadakatulfitrin) e zemra jote tė kėnaqet me tė!
118. Netėt nė prag tė dy Bajrameve gjallėroji duke falur namaz si dhe praktiko lloje tė tjera tė adhurimit!
119. Nė festen e dy Bajrameve dhe ditėve te teshrikut2 tekbiret shqiptoji me zė tė lartė!
120.
Po pate mundėsi materiale, therjen e kurbanin mos e braktis; pėrpiqu qė kėtė sakrificė ta praktikosh ēdo vit!
121. Nga therja e kurbanit mos shit asgjė e as kasapin mos e paguaj nga mishi i kurbanit!


Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
28.6.2009


 


[1]) Pėr vlerėn e muajit Shaban flet edhe hadithi i Pejgamberit a.s., tė cilin e transmeton Nesaiu nga Usame bin Zejdi, i cili thotė: "I thashė: "O i Dėrguari i Allahut! Nuk tė kam parė tė kesh agjėruar nė muajt e tjerė siē po tė shoh nė Shaban." Tha: "Ai ėshtė muaj, nė mes Rexhepit dhe Ramazanit, qė njerėzit e anashkalojnė, nė kėtė muaj ngrihen veprat te Krijuesi i botėve, prandaj unė kam dėshirė qė vepra ime tė ngrihet duke qenė unė agjerueshėm. Allahu nė natėn e pesėmbėdhjetė tė muajit Shaban shikon krijesat e Tij dhe ua fal mėkatet tė gjithėve, pėrveē atij qė ka bėrė kufėr dhe atij qė ka bėrė padrejtėsi." (shtojcė e pėrkthyesit).

[2]) Ditėt e teshrikut (Ejjametteshrik) janė tri ditė tė cilat pasojnė pas ditės sė Kurban Bajramit. Kėto ditė janė: dita e njėmbėdhjetė, edymbėdhjetė dhe e trembėdhjetė e muajit Dhulhixheh. Janė quajtur me kėtė emėrtime sepse namazi i Bajramit nuk falet derisa tė lindė dielli, po ashtu edhe mishi i cili ėshtė therur vendoset nė diell pėr t'u tharė (shėn. i pėrkth).


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010