400 kėshilla islame (6)
19.12.2009 22:17:23

Kėshilla mbi namazin e xhumasė

80. Kur tė vijė dita e xhumasė, nisu sa mė herėt pėr nė xhami dhe kur tė dėgjosh thirrjen e ezanit, pėrgjigju menjėherė!
81. Vazhdimisht lahu tė premteve qoftė verės apo dimrit!
82. Ēdo javė bėje zakon qė t'i presh dhe pastrosh thonjtė, ngase Islami ėshtė fe e pastėr!
83. Ditėn e xhuma parfumohu me erėra tė mira dhe vish rrobat mė tė zgjedhura!
84. Ki kujdes nga tė shtyrit nėpėr safa [rendet e xhamisė]!
85. Mos fol pėrderisa imami ėshtė duke ligjėruar (gjatė hytbes sė xhumasė)!
86. Po pate mundėsi, praktikoje leximin e sures El-Kehf pėr ēdo xhuma!
87. Shpeshtoji pėrshėndetjet [salavatet] mbi tė Dėrguarin [salallahu alejhi ue selem] gjatė natės sė tė enjtes dhe ditės sė xhumasė!
1
 

Kėshilla mbi bamirėsinė-sadakanė
(dhėnia lėmoshė)


88. Bėhu xhymert; ruaju koprracisė, ngase Allahu i Madhėrishėm ėshtė bujar, i do ata qė japin (xhymertėt) dhe dorėdhėnėsit!
89. Paguaje zekatin pėr tė cilin je i obliguar dhe mos u bėj koprrac ndaj atyre qė meritojnė nxjerrjen e asaj sasie!
90. Nėse tė godet skamja apo varfėria, mbėshtetu nė Allahun xh.sh. dhe assesi mos lejo qė me zemrėn tėnde t'i mbėshtetėsh krijesave tė Tij!
91. Nėse ndokush tė dhuron diēka dhe vėren se nuk ėshtė dhėnė me plot zemėr, atėherė mos e prano!
92. Mėsohu qė dhėnia e lėmoshės (sadakas) tė jetė shprehi e vazhdueshme nė jetėn tėnde dhe asgjė mos pakėso nga ajo (mos e keqpėrdor atė duke marrė nga nevojat e tua personale)!
93. Jep sadaka nga ajo qė ėshtė mė e dashur nga pasuria jote, siē na porosit edhe Allahu i Madhėrishėm: "Kurrė nuk do ta arrini sinqeritetin e plotė me besim (as kėnaqėsinė e lumtur nė xhennet) derisa tė mos e jepni mė tė dhembshmen (mė tė dashurėn) e pasurisė suaj..."
2
94. Lėmoshėn shtesė (atė qė jep vullnetarisht) shpėrndaje fshehurazi, kurse zekatin nė praninė e masės, se ky gjest rezulton qė tė tjerėt tė marrim mėsim prej teje!
95. Pėrparėsi gjatė shpėrndarjes sė lėmoshės jepu tė afėrmve nga familja jote si dhe njerėzve tė mirė dhe fetarė!
3
96. Secilit qė tė ka kėrkuar hua nga nevojtarėt e drejtė, pėrgjigju atyre pozitivisht duke ua plotėsuar kėtė kėrkesė!
97. Atyre qė tė kanė borxh, shtyja afatin e pagesės, e nėse nuk janė nė gjendje qė ta paguajnė, atėherė falja njė pjesė tė borxhit!
98. Shpėrndaje pasurinė pėr qėllime tė mira, si f.v. ndėrtimi i xhamive, pėrhapja e diturisė dhe e shkencės; tė gjitha kėto vepra tė mira hyjnė nė rangun e lėmoshės sė rrjedhshme!
4
99. Bashkėshortes lejoji qė tė kėtė mundėsinė tė japė lėmoshė nga pasuria jote!
100. Paralajmėroje gruan tėnde qė mos tė japė asgjė nga (pasuria) tė cilėn nuk ia ke lejuar!
101. Ushqej dhe jepu ujė te tjerėve dhe mos pėrēmo asgjė nga veprat e mira!
102. Falėnderoje atė qė tė bėn mirė dhe shpėrbleje bėrėsin e saj... dhe ashtu lutu pėr tė qė Allahu t'i japė ēdo tė mirė!

 

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
21.6.2009


1Ƌshtė me rėndėsi pėr t'u cekur nė kėtė libėr se autori i librit nė fjalė shpeshherė kur cek natėn e xhumasė ka pėr qėllim natėn e sė enjtes. Te ne nė Kosove kjo fjali kuptohet ndryshe, mirėpo nė Islam me tė hyrė namazi i akshamit automatikisht ajo natė konsiderohet nata e ditės sė ardhshme e jo e sė kaluarės. Kjo vlen pėr tė gjitha netėt e javės. Pra, kur flasim pėr pėrgatitjet e xhumasė, duhet ta kemi parasysh se pėrgatitjet fillojnė nga akshami i ditės sė enjte deri nė akshamin e ditės sė premte. (shėn. i pėrkth).

 
2Ali-Imran (3) ajeti: 92.
3 Nga kjo kėshillė mėsojmė shumė urtėsi pėr tė cilat kemi nevojė. Kur t'u japim lėmoshė tė afėrmve tanė, pa dyshim se ky gjest human forcon lidhjet familjare si dhe ėshtė me lehtė pėr ne qė t'ua besojmė ndonjė amanet tė afėrmve sesa atyre qė nuk i njohim fare, prandaj dhėnia e lėmoshės apo zekatit ėshtė mirė qė nė rend tė parė t'u jepet atyre qė i kemi te afėrm nga gjaku, mirėpo nėse na mundėsohen kushtet materiale, atėherė edhe nėse u japim tė tjerėve, pėr kėtė Allahu prapė do tė na shpėrblejė. Ne lidhje me kėtė Allahu xh.sh. thotė: "...Ēkado qė jepni (pėr Zotin), All-llahu atė e di." (Ali-Imran, ajeti: 92)

4 Shpėrblimi pėr kėtė lloj te lėmoshės nuk ndalet, edhe po qė se dhėnėsi i saj ka vdekur. (shėn. i pėrkthyesit).


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010