400 kėshilla islame (5)
19.12.2009 22:17:04

Kėshilla mbi namazin


1. Pėrpiqu qė t'i pėrgjigjesh thirrjes pėr namaz [ezanit], pėrsėrit me myezinin ashtu siē ka ardhur nė Sunetin e Pejgamberit alejhi selam; po pate mundėsi qė nga ky obligim mos tė tė pengojė asnjė punė, vepėr dhe adhurim [ibadet] tjetėr deri nė mbarim tė ezanit!

2. Dėrgo pėrshėndetje [salavate] mbi Pejgamberin [alejhisselam] pas thirrjes sė ezanit, lute Allahun e Madhėruar me lutjen [duan] pėrkatėse!1

3. Mos dil nga xhamia pas thirrjes sė ezanit, pėrveē nėse tė obligon nevoja pėr ndonjė arsye tė justifikueshme!

4. Nėse nuk je nė xhami, atėherė thirre ezanin personalisht!

5. Ikametin thuaje pėr ēdo namaz tė obliguar [para ēdo farzi]!

6. Nė mes ezanit dhe ikametit, lute Allahun e Madhėrishėm pėr veten dhe mbarė muslimanėt qė t'u plotėsojė nevojat e kėsaj bote dhe tė ahiretit!

7. Ndihmoji njerėzit nė ndėrtimin e xhamive nė ato vende ku janė tė nevojshme, si dhe pėrkrahi ata moralisht dhe materialisht!

8. Nderoji xhamitė dhe kur tė hysh nė to hyr me kėmbėn e djathtė, mirėmbaji ato nga papastėrtia, tregohu i sjellshėm nė to, shmangu fjalėve tė pahijshme, vrapimit, qeshjes si dhe zhurmės dhe kur tė mbarosh sė faluri, dil me kėmbėn e majtė!

9. Mos pėshtyj nė oborrin e xhamisė e as nė drejtim tė kibles, mirėpo pėshtyj nė shami apo diēka tė ngjashme me tė; atė qė tė ka humbur mos e kėrko nė tė nė mėnyrė qė mos t'i ulėsh nderin xhamisė!

10. Praktikoje faljen e namazit nė xhami, me kohė dhe me xhemat, e veēmas namazin e jacisė dhe atė tė sabahut!

11. Mos e shtyj kohėn e namazit pėr mė vonė!

12. Mos fal namaz pas sabahut e as pas namazit tė ikindisė, pėrveē namazeve qė posedojnė arsye, si f.v namazi qe falėt pėr nder tė xhamisė (tehij-jetul mesxhid)!

13. Pas namazit tė sabahut dhe ikindisė, qėndro nė faltore (musal-la)!

14. Insisto qė gjatė kohės sė lirė tė qėndrosh (I'tikaf) nė xhami duke bėrė (ibadet) adhurim Allahut tė Madhėruar!

15. Mos ha ushqime me erėra tė pakėndshme, si: hudhra, qepė, si dhe mos pi cigare pėr arsye se erėrat e tilla i shqetėsojnė muslimanėt!

16. Urdhėroje familjen tėnde ta falė namazin sepse vėrtet namazi ėshtė prej shtyllave mė tė rėndėsishme tė besimit islam!

17. Kėshilloje gruan qė namazin ta falė nė shtėpi!

18. Urdhėroji fėmijėt tuaj qė ta falin (kryejnė) namazin duke filluar nga mosha shtatėvjeēare dhe nė rast se ata e braktisin kėtė obligim, atėherė rrihi nga pak kur tė kenė mbushur dhjetė vjeē, prandaj mos e merr si tė lehtė, se pėr kėtė do tė jesh pėrgjegjės ditėn e llogarisė!

19. Shpjegoja familjes dhe njerėzve tė tjerė vlerėn e namazeve tė obliguara si dhe dėnimin qė do tė vuajnė lėnėsit e namazit!

20. Kushtoji rėndėsi tė madhe qė t'i falesh sunetet (para dhe pas farzeve) dhe nėse ke mundėsi qė rregullisht t'i falėsh edhe sunetet e forta dhe jo tė forta!

21. Namazet nafile (namaze vullnetare) fali nė shtėpi!

22. Rregullisht fale namazin e duhasė ([2]), sė paku dy rekate, dhe me sė miri do tė kishte qenė qė t'i falesh tetė rekate!

23. Pėrpiqu qė t'i kėndosh lutjet (tė bėsh dhikėr) pas namazeve tė obliguara! 

24. Pėrgatitu pėr faljen e namazit tė natės, duke qenė i pėrmbajtur ndaj kėsaj bote, ngrėnies sė tepėrt, lakmisė. Praktikoje gjumin pas drekės (njė sy gjumė ngase kjo tė ndihmon pėr ngritjen nė mesnatė)!

25. Praktikoje kėndimin e lutjeve (duave) para fjetjes si dhe pasi tė zgjohesh!

26. Fli duke qenė i pastėr, me gjuhė tė lagur nga tė pėrmendurit e Allahut si dhe me nijet pėr t'u ngritur nė mesnatė pėr namaz tė natės (kijamul-lejl)!

27. Namazin e natės fale rregullisht, mos harro qė pėr kėtė namaz ta zgjosh gruan, fėmijėt dhe anėtarėt e tjerė tė familjes!

28. Fal namaz me rastin e errėsimit tė diellit dhe hėnės (salatul kusufi, salatul husufi)!3

29.
Namazin e xhenazes falja ēdo muslimani..!

30. Fale namazin e istihares pėr ēdo ēėshtje qė ka rėndėsi si dhe kėndoje lutjen (duan) tė cilėn i Dėrguari i Allahut (salallahu alejhi ue selem) e ka preferuar pėr kėtė namaz!

31. Praktikoje faljen e namazit me xhematė!

32. Bėhu i pėrpiktė nė rreshtimin e safave, ngushtimin dhe ngjeshjen nė mes tė xhematit si dhe plotėsimin e zbrazėtirave nė mes tyre!

33. Shpejto qė namazin ta falėsh nė rendin (safin) e parė duke mos shtyrė askėnd nė xhami!

34. Praktikoje rregullisht lutjen (duan) hyrėse tė namazit (subhaneken); nė pėrfundim tė leximit tė EL-FATIHA-s, thuaj pas Imamit "Amin", lexoji edhkaret (lutjet) e rukusė dhe sexhdes!

35. Kushtoji rėndėsi kryerjes sė rukusė; sexhdes, qėndrimit pas uljes si dhe qėndrimit nė mes dy sexhdeve, tė gjitha kėto duhen kryer duke qenė i qetė dhe jo me ngut!

36. Mos kalo pranė atij qė ėshtė duke u falur! 


Nėse falesh nė njė vend ku aty kalojnė njerėzit, atėherė para teje vė diēka (sutre) qė tė tė mbrojė nga mosprishja e namazit!


 

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
31.5.2009


1Allahumme rabbe hĆ”dhihi ed-da'vetit-tĆ”mmeh, vessalĆ”til kĆ”imeh, Ć”ti Muhammedenil vesĆ­lete, vel fadĆ­lete, veb'ath-hu mekĆ”men mahmuden el-ledhi vead'tehu, (inneke la tuhliful mĆ­Ć”d), Perkthimi: O Allahu im, Zot i kėsaj thirrjeje tė plotė dhe i namazit qė do tė falet, jepi Muhammedit ndermjetėsimin dhe nderimin, ngrije atė ne vendin e lavdishėm tė cilin ia ke premtuar. Transmeton Buhariu 1/152, (me tė vertetė Ti nuk e thyen premtimin) Kėtė shtojcė tė hadithit e transmrton Bejhekiu 1/410. Dijetari Abdul Aziz bin Baz senedin e kėtij hadithi e ka bėrė tė mirė (hasen) (Tuhfetul Ahjar, faqe 38).

 
2Ky namaz falet para namazit tė drekės, d.t.th. namazi i duhasė falet prej se tė ngrihet dielli nga horizonit sa njė shtizė, domthėnė 30 deri 45 minuta pas lindjes sė diellit,. Pėr ata qė nuk kanė praktikuar kėtė namaz, i kėshilloj qė t'i falin nga dy rekate, deri nė tetė rekate, kjo ėshtė maksimumi. Rreth vlerės sė kėtij namazi kanė ardhur shumė hadithe, siē vijojnė: Pejgamberi alejhisselam thotė: "Pendimtar i madh ėshtė ai qė fal namazin e duhasė". (Transmeton Tabreaniu, hadithi ėshtė hasen), gjithashtu edhe nė njė hadith tjetėr Ebu Derdaja radijallahu anhu thotė se Pejgamberi alejhisselam ka thėnė: "Kush i fal dy rekate namaz tė duhasė, nuk ėshtė gafil, (neglizhent), kush i fal katėr rekate, ėshtė adhurues,  kush i fal gjashtė rekate, i mjaftojnė atė ditė dhe kush i falė tetė, ėshtė prej tė devotshmėve..." (Hadithi ėshtė hasen, transmeton Taberaniu)


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010