400 kėshilla islame (2)
19.12.2009 22:16:05

Kėshilla mbi pastėrtinė
 

1. Hyni nė banjė me kėmbėn e majtė! Para se tė hyni nė tė, kėrkoni mbrojtje nga Allahu dhe mos flisni nė tė asgjė! Kur tė dilni, dilni me kėmbėn e djathtė duke shqiptuar kėtė lutje: GufrĆ”neke!

2. Kini kujdes nga tė kryerit e nevojės nėpėr rrugė apo nėn hije
1, sepse vėrtet ajo i lėndon njerėzit!

3. Nuk bėn qė gjatė kryerjes sė nevojės tė ktheheni nga kibla, e assesi t'i ktheni shpinėn, pėrveē nėse jeni brenda shtėpisė!

4. Mėnjanoni urinimin kur jeni nė kėmbė, aq sa keni mundėsi, qė mos t'ju godasin tė spėrkaturat e saj
2!

5. Pas mbarimit tė urinės, duhet pastruar organi gjenital; po qe mundėsia, me gurė apo letėr, pastaj me ujė. Nėse mund t'i praktikoni tė dyja, atėherė ėshtė edhe mė mirė...

6. Mos pėrdorni dorėn e djathtė pėr fshirjen e hundėve e as pėr pastrimin nga nevoja e madhe dhe punė tė ndyra, por nė vend tė saj pėrdorni dorėn e majtė!

7. Bėjini fėmijėt synet
3 atėherė kur janė tė vegjėl, se vėrtet synetia konsiderohet prej parimeve islame.

 

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
10.5.2009

 

1Kėtu ėshtė fjala pėr hijet e pemėve, ku njerėzit gjatė stinės sė verės si rezultat i temperaturave tė larta preferojnė qė kohėn e tyre ta kalojnė nėn hije tė pemėve.
2Ka shumė raste kur banjat e muslimanėve nuk janė tė rregulluara sipas parimeve islame, nė fakt ato u ngjasojnė banjave tė huaja joislame. Pa marrė parasysh pasojat, shumė shqiptarė i kanė ndėrtuar banjat qė urina tė bėhet nė kėmbė. Nė shumicėn e rasteve, nuk mund t'u shmangesh tė spėrkaturave. Dihet fare mirė nga historia e bujshme islame se Pejgamberi alejhi selam, duke kaluar pranė disa varrezave, kishte treguar qė njėri prej tė vdekurve ishte duke u dėnuar vetėm se nuk i kishte kushtuar rėndėsi kryerjes sė nevojės sė vogėl. Feja islame vėrtet qė edhe nė kėtė ēėshtje ka vėnė bazat dhe rregullat e kryerjes sė nevojės sė madhe dhe asaj tė vogėl, prandaj tė gjithė ata qė dėshirojnė tė jetojnė njė jetė me baza tė shėndosha islame, i kėshilloj qė tė ruhen nga urina, ngase siē thotė edhe Pejgamberi alejhi selam: "Pastėrtia ėshtė gjysma e besimit", prandaj mbetet qė t'i zbatojmė thėniet e Muhamedit alejhi selam. Shėnim i pėrkthyesit.
3
Synetia ėshtė fjalė e gjuhės arabe, e cila ėshtė huazuar nė gjuhėn turke, shqipe dhe shumė tė tjera me njė kuptim tjetėr nga ai qė ėshtė nė gjuhėn arabe. Meqė synetia ėshtė traditė profetike, atėherė te popujt joarabė ėshtė huazuar nga fjala sunet. Nė gjuhėn arabe, si term ekziston sinonimi el Hitan Ų§Ł„Ų®ŲŖŲ§Ł†. Nė terminologjinė fetare synetia d.m.th: "prerja e pjesės shtesė nė organin gjenital, nė tė cilėn mblidhet pjesa e mbetur e urinės, ku nuk mund tė pastrohet nga brendėsia dhe as tė largohet era e saj e pakėndshme. Ƌshtė me rėndėsi tė pėrmendim se Imam Maliku dhe tė tjerėt transmetojnė nga Jahja b. Seidi, se ky kishte dėgjuar Seid bin Musejjibin tė ketė thėnė: "Ibrahimi ėshtė i pari qė u bė synet, i pari qė priti mysafirė, i pari qė rroi organet gjenitale, i pari qė preu thonjtė, i pari qė shkurtoi mustaqet dhe i pari qė u thinj. Kur e pa kėtė (tė thinjurit) tha: "Ē'ka ėshtė kjo (o Zoti im)?" Tha: "Urtėsi." Tha: "O Zot! Ma shto urtėsinė!" (shėn. i pėrkth).


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010