400 kėshilla islame
19.12.2009 22:15:45

1. Pastroje qėllimin pėr hir tė Allahut tė Plotfuqishėm, ruaju nga hipokrizia si nė thėnie, po ashtu edhe nė vepra!

2. Pasoje traditėn [Sunetin] e Pejgamberit tė fundit Muhamedit alejhi selam, nė tė gjitha thėniet, veprat si dhe nė parimet morale.

3. Frikėsoju Allahut tė Madhėrishėm dhe kushtėzohu nė kryerjen e tė gjitha urdhrave [obligimeve] dhe ndalohu nga tė gjitha tė ndaluarat [haramet]!

4. Pendohu tek Allahu me pendim tė sinqertė dhe shtoje istigfarin [kėrko falje nga Allahu mė shumė duke thėnė Estagfirullah]!

5. Frikėsoju Allahut tė Gjithėmėshirshėm nė tė gjitha lėvizjet dhe punėt qė vepron!

6. Nėnshtroju dispozitave tė fesė islame, se vėrtet feja islame ėshtė nėnshtrim dhe bindje ndaj Allahut tė Plotfuqishėm; ki kujdes nga vlerėsimi i gjėrave sipas mendjes dhe logjikės tėnde sepse mendja ėshtė e kufizuar, ashtu siē ka shikimi largėsinė e fundit dhe pėrtej saj nuk mund tė kalojė!

7. Ulu me dijetarėt [ulematė], duaji ata, pėrfito prej tyre dhe bėhu modest. Gjithashtu edhe fėmijėve bėjua zakon qė t'i duan ata dhe tė shoqėrohen me alimėt [dijetarėt], sepse vėrtetė dijetarėt janė trashėgimtarė te tė Dėrguarve tė Allahut tė Madhėrishėm!

8. Dėgjoji ligjėratat me pėrkushtim dhe pėrfito prej tyre!

9. Pranoje tė vėrtetėn pa marrė parasysh se kush ishte thėnėsi i saj, i vogėl apo i madh, dhe ruaju nga kokėfortėsia dhe mendjemadhėsia!

10. Pastroje besimin [akiden] sipas Kuranit dhe Sunetit [Traditės] tė Pejgamberit alejhi selam, ruaju prej doktrinave dhe shprehjeve tė cilat tė shpijnė nė mosbesim [kufėr]!

11. Beso nė Allahun xh.sh, nė engjėjt e Tij, nė Librat e Tij, nė tė Dėrguarit [Resulėt] e Tij, nė Ditėn e Fundit dhe se pėrcaktimi [kaderi] i mirė apo i keq qoftė ai, ndodh me lejen e Allahut [xh.sh]!

12. Mos i paso tė tjerėt me pasim tė verbėr!

13. Mos thuaj pėr Kuranin asgjė sipas mendimit tėnd (mos thur komente sipas qejfit tėnd), por bazohu nė transmetimet e vėrteta dhe tefsiret burimore!

14. Insisto nė leximin e librave nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe njerėzve mėsoju tė dobishmen, sepse mė i miri prej njerėzve ėshtė ai qė mėson diturinė dhe ua mėson tė tjerėve!

15. Doemos duhet t'i pėrmbaheni librit i cili shtjellon ēėshtjet e shkollės juridike [medhhebit( tuaj
1!

16. Gjithsesi duhet t'i keni dhe t'i mėsoni kėta libra: "Rijadus-sĆ lihÄ©n" tė autorit [Imam En-nevevijj], librin: "NĆŗrul JekĆ­n FissĆ­reti" [El-Huderij], libri: "Kitab El-EdhkĆ”r" tė autorit [El-Imaam En-nevevij] si dhe libra tė ngjashme me kėto qė u pėrmendėn!

17. Largohu nga tė shikuarit e revistave imorale (me pėrmbajtje erotike) dhe tė ndyra me pornografi; shmangu nga leximi i librave qė luftojnė dhe janė nė kundėrshtim me Islamin!

18. Nxito nė punėt e mira sepse do tė shpėrblehesh dhe do tė arrish shpėrblimin [sevapin] e tė gjithė atyre qė marrin mėsim prej teje!
.


 

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
3.5.2009

 

1Mbi kėtė kėshillė autori Ahmed Izzudin El-Bejanuni nuk ka cekur ndonjė medhheb tė veēantė duke pasur parasysh se ēdo vend apo provincė pason medhhebe tė ndryshme.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010