Dobitė e mbulesės
19.12.2009 21:55:46

"O ti Pejgamber, thuaju grave tė tua, bijave tė tua dhe grave tė besimtareve le tė vėnė shamitė (mbuloje) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. Allahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues." (El Ahzab, 59)
   Allahu subhanehu ue teala i ka urdhėruar gratė e besimtarėve qė tė mbulohen me njė petk i cili mbulon tėrė trupin dhe bukuritė e saj para burrave tė huaj, duke e llogaritur njė gjė tė tillė adhurim; shpėrblehet nėse e vepron dhe ndėshkohet nėse nuk e vepron (nuk mbulohet). Prandaj zbulimi ka qenė nga gjėrat e ndaluara (haram), e cila shpie drejt mėkateve tė mėdha, si pėrzierja me burra dhe sprovimi i tė tjerėve.
   Gratė e besimtarėve duhet t'i pėrgjigjen ajetit dhe tė ecin sipas asaj qė i ka urdhėruar Allahu subhanehu ue tela, duke u mbuluar me mbulesė islame dhe duke qenė tė ndershme, pėr t'iu nėnshtruar Allahut subhanehu ue teala dhe tė Dėrguarit tė Tij. Ka thėnė Allahu subhanehu ue teala: "Si mos t'i nėnshtrohet muslimania urdhrit pėr mbulesė, ku nė tė ka urti dhe fshehtėsi madhėshtore, dobi, qėllime dhe pėrfitime tė mėdha."

1. Mbrojtja e nderit: Mbulesa ėshtė mbrojtje islame pėr ruajtjen e nderit, pengesė e shkaqeve tė fitneve (sprovave) dhe tė devijimeve.

2. Pastrimi i zemrave: Mbulesa i fton besimtaret dhe besimtarėt pėr pastrimin e zemrave, pėr t'i pajisur ata me devotshmėri dhe pėr t'i madhėruar ndalesat e Allahut. Thotė Allahu subhanehu ue teala. "Kjo ėshtė mė pastėr pėr zemrat tuaja dhe tė tyre." (El-Ahzab, 53)

3. Morali i lartė: Mbulesa ofron mundėsinė pėr moralin e lartė: nder, turp, xhelozi, largim nga fyerja dhe zbulimi. Tė gjitha kėto hyjnė nė etikėn e lartė qė duhet tė posedojė ēdo besimtare.

4. Shenjė e ndershmėrisė: Mbulesa ėshtė shenjė e sheriatit pėr tė ndershmet, aludon pėr ndershmėrinė e tyre dhe pėr largimin e tyre nga ēdo e keqe dhe dyshim. Pamja e jashtme ėshtė argument pėr tė brendshmen. Me tė vėrtetė qė nderi ėshtė kurora e gruas. Ēdo shtėpie qė ka nder i ėshtė shtuar lumturia.

5. Ndėrprerės i shpresave dhe i mendimeve tė djallit tė mallkuar: Mbulesa ėshtė masė parandaluese nga ēdo e keqe dhe amoralitet, ndėrpret shpresat e tė kėqijve dhe shikimet e tradhtarėve.

6. Mbulesa ndalon shfaqjen e bukurive, lakuriqėsinė dhe pėrzierjen me burra tė huaj nė ambientet islame.

7. Mbulesa ėshtė mburojė kundėr amoralitetit dhe dukurive tė ndyra.

8. Ruajtje e xhelozisė: Xhelozia ndalon shfaqjen e bukurive dhe lakuriqėsinė.

9. Mbulim i vendeve tė turpshme: Mbulesa i mbulon ato dhe kjo ėshtė shenjė e devotshmėrisė.
 

Rashit Zulfiu
25.4.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010