Nuk i lejohet prindit ta martojė fėmijėn pa dėshirėn e tij
19.12.2009 21:54:54

Zgjodha qė tė shkruaja pėr kėtė temė pėr shkak tė shpifjeve tė shumta qė i janė drejtuar Islamit, duke pretenduar se "Islami lejon qė babai ta martojė fėmijėn e tij (qoftė mashkull apo femėr) edhe pa pėlqimin e tij, apo thėnė shkurt ta martojė me zor.
   Kėto shpifje ndaj Islamit shqiptarėt i argumentojnė me traditat e shqiptarėve tė mėhershėm, duke menduar se kėtė traditė e kanė marrė nga Islami, ēka nuk ėshtė e vėrtetė. Ka shumė tradita qė shqiptarėt i kanė pasur mė herėt e qė nuk kanė tė bėjnė fare me Islamin. Pėr ta pėrgėnjeshtruar kėtė traditė qė nuk ėshtė prej Islamit, do tė sjellim disa thėnie tė dijetarėve islamė nė lidhje me kėtė ēėshtje.
   Shejhul Islam Ibn Tejmijje ka thėnė: "Nuk i lejohet prindit qė ta detyrojė fėmijėn e vet pėr martesė nėse ai nuk dėshiron dhe nėse ai refuzon tė martohet, atėherė kjo nuk konsiderohet mosrespektim i prindėrve, njėsoj siē nuk dėshiron tė hajė ndonjė ushqim qė nuk i pėlqen." (El Ihtijarat, f. 344)
Ƌshtė pyetur Muhamed ibn Uthejmini se cili ėshtė mendimi i Islamit nėse babai dėshiron ta martojė birin e tij me njė grua jo tė devotshme dhe gjithashtu nėse prindi refuzon qė biri tė martohet me njė grua tė devotshme.
Pėrgjigjja: Nuk i lejohet prindit qė ta detyrojė djalin e tij tė martohet me njė grua tė cilėn nuk e dėshiron, pa marrė parasysh shkakun e refuzimit tė tij, qoftė pėr aspektin fetar, moral apo pėr bukuri. Sa shumė prindėr janė penduar pėr shkak se i kanė detyruar fėmijėt e tyre tė martohen me gra me tė cilat ata nuk kanė dashur tė martohen. Nė kėtė rast djali nuk ėshtė i obliguar tė martohet me atė grua qė nuk e dėshiron dhe gjithashtu babait nuk i lejohet ta detyrojė tė martohet me atė grua.
   Gjithashtu, nėse djali dėshiron tė martohet me njė grua tė devotshme, kurse babai i tij ia ndalon, nė kėtė rast nuk obligohet fėmija ta dėgjojė babain e tij. (Fetava El Mereti El Muslime 2/640, 641.)
 


Pėrgatiti: Eroll Nesimi
30.5.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010