Festimi i ditėlindjes
19.12.2009 21:53:46

Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut xhele shanuhu, salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė muslimanėt qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Nė Islam nuk ka festė tjetėr pėrveē festave tė dy bajrameve, Bajrami i Ramazanit dhe Kurban Bajrami, dhe ēdo festė pėrveē kėtyre dy festave nuk ėshtė festė e muslimanėve dhe ėshtė njė bidat (risi), i cili nuk ka asnjė bazė nė Islam dhe nė shumė raste ėshtė pėrngjasim me jobesimtarėt. Dihet fare mirė se Islami na i ka ndaluar kėto dy gjėra: shpikjen e risive nė fe dhe pėrngjasimin me jobesimtarėt. Prej festave tė shpikura ėshtė edhe festa e ditėlindjeve, e cila ėshtė pėrngjasim me jobesimtarėt.

Munir Muhamed El Gadban ka thėnė: "Festimi i ditėlindjes ėshtė i lidhur ngushtė me traditat e tė krishterėve. Njerėzit festojnė ditėlindjet e tyre duke ndezur aq qirinj sa vite kanė mbushur (p.sh nėse mbush 12 vjeē, ndez 12 qirinj) dhe nuk ka dyshim se festimi i kėsaj dite ėshtė pėrngjasim me tė krishterėt dhe ēifutėt, tė cilėt e kanė shpikur kėtė festė." (Ilejki Ejetuhel Fetatul Muslime f.133)

"Islami na e ka ndaluar si meshkujve ashtu edhe femrave qė t'u pėrngjajmė jobesimtarėve qoftė nė adhurim apo nė festat e tyre, qoftė nė veshjet e veēanta tė tyre dhe nuk ka dyshim se ky rregull ėshtė njė rregull i madhėrishėm nė Islam. Por shumė muslimanė (me shumė keqardhje) janė duke e festuar ditėlindjen pėr shkak tė injorancės sė tyre ndaj Islamit e disa prej tyre janė duke pasuar traditat e jobesimtarėve. Pasimi i kėtyre traditave ka qenė shkak i nėnēmimit tė muslimanėve, i dobėsimit tė tyre dhe i pushtimit tė vendeve tė tyre. Allahu xh.sh. thotė: "Allahu nuk e ndryshon gjendjen e njė populli pėrderisa ata nuk e ndryshojnė veten e tyre." (Er-Rad 11)

Duhet ditur se argumentet e kėtij rregulli (mosngjasimi i muslimanėve me jobesimtarėt) janė tė shumtė nė Kuran dhe Sunet. Allahu xh.sh. ka thėnė: "Pastaj, Ne tė vumė ty nė njė rrugė tė drejtė tė fesė, pra ti ndiqe atė e mos ndiq dėshirat e atyre qė nuk dinė." (El Xhathijeh 18)

Transmeton Ibn Abasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Nuk ėshtė prej nesh ai i cili vepron traditat e jobesimtarėve." Taberaniu. Shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė hasen, shih Sahih El Xhami 2/102.
(Ediletu Tahrim Halkil-lihje: Muhamed Ismail f.27)
 

Pėrktheu: Eroll Nesimi
29.3.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010