Qėndrimi i Islamit rreth mbarsimit artificial
19.12.2009 21:52:34

Njė nga objektivat mė tė rėndėsishme tė martesės ėshtė lėnia e pasardhėsve dhe ruajtja e llojit njerėzor.

Derisa bashkimi ndėrmjet ēifteve (mashkullit dhe femrės) te krijesat e tjera    nuk ka ndonjė ligj,  dėshira e Allahut ishte qė   shumimi dhe bashkimi ndėrmjet mashkullit dhe femrės te njeriu mos tė jetė pa kurfarė rregulli dhe dispozite. Kėshtu qė t`i lejojė njeriu vetes sė tij t`i paraprijė epshi nė realizimin e kėtij qėllimi. Urtia e Allahut ishte qė tu vendosė atyre ligje, dispozita dhe norma   nė realizimin e synimit, nė tė njejtėn kohė edhe ruajtja e nderit, fisnikėrisė dhe krenarisė  sė njeriut, si krijesė mė e pėrsosur.

Kėshtu, Allahu i Lartėsuar e bėri lidhjen ndėrmjet burrit dhe gruas, lėnien e pasardhėsve, gjė tė shenjtė dhe fisnike e ndėrtuar me pėlqim nga tė dy anėt dhe harmonisė sė ndėrsjelltė.

Prandaj, ēdo formė tjetėr e bashkimit qė nuk i nėnshtrohet kėsaj,, konsiderohet e paligjshme dhe e ndaluar.

Ajo qė konsiderohet e re pėr kohėn bashkohore nė fushėn e mjekėsisė, ėshtė aplikimi i mbarsimit artificial, qė kohėve tė fundit po zgjon interesim tė madh, posaēėrisht tek ato ēifte qė u mbetet pak shpresė pėr tu bėrė prindėr.

Tė paktėn 78 mijė procedura tė tilla u kryen nė SH.B.A nė vitin 1999 dhe tani ky numėr ka arritur maksimumin.

Kurse sa i pėrket  vendit tonė disa media tė informimit kanė deklaruar se ėshtė filluar realizimi i kėsaj teknike nė disa klinika   shtetėrore  dhe private si nė Shqipėri ashtu edhe Kosovė.

Ne nė vazhdim do tė mundohemi ta qartėsojmė qėndrimin e Islamit rreth kėtyre teknikave.

 Mbarsimi artificial

Mbarsimi artificial ėshtė njė teknikė e re me anė tė tė cilit bėhet lindja e fėmijėve nė njė formė jo tė zakonshme. Kjo formė jonormale njihet me disa terma: mbarsim artificial,  fekondim artificial, fertilizim nė epruvetė etj.

Fėmijėt qė lindin nė kėtė metodė quhen fėmijė tė epruvetės, pėr arsye se mbarsimi i vezores sė femres me spermėn e mashkullit bėhet nė epruvetė nė vend tė mitrės.

Pėr tė kuptuar qėndrimin e Islamit rreth mbarsimit artificial, duhet tė dimė se ajo mundet tė jetė nė disa metoda,  vetėm dy nga metodat qė mund tė aplikohen janė tė lejuara.

Metodat e mbarsimit artificial

1.Tė merret sperma dhe vezorja nga burri dhe gruaja qė kanė kurorė dhe pasi tė bėhet mbarsimi, tė mbillet nė mitrėn e tė njejtės grua.

2.Tė merret sperma e burrit dhe me anė tė injeksionit tė bėhet vendosja e saj nė mitėr tė gruas qė ka kurorė me tė dhe tė bėhet mbarsimi i brendshėm.

3.Tė bėhet mbarsimi duke e marrė spermen nga burri dhe tė merret vezorja nga ndonjė grua e kėta tė dy nuk kanė kurorė (nuk janė njėri me tjetrin tė martuar), pastaj tė bėhet mbjellja e mbarsimit nė mitrėn e gruas tjetėr qė gjendet nė kurorė me burrin nga i cili kemi marrė spermėn.

4.Tė merret sperma dhe vezorja nga burri dhe gruaja qė nuk kanė martesė mes tyre, pastaj tė mbillet ai mbarsim nė mitrėn e po tė njejtės grua.

5.Tė merret sperma dhe vezorja nga burri dhe gruaja qė kanė kurorė, pastaj mbarsimi tė mbillet nė mitrėn e ndonjė gruaje tjetėr.

6.Tė bėhet mbarsimi duke marrė spermėn nga njė njeri i huaj dhe vezoren nga njė grua e huaj dhe tė mbillet ai mbarsim nė mitėr tė gruas.

7.Tė merret sperma dhe vezorja nga burri dhe gruaja qė kanė  kurorė dhe tė bėhet mbjellja e atij mbarsimi nė mitėr tė gruas tjetėr e qė ajo grua tė jetė njėkohėsisht edhe grua e dytė e tė njejtit burrė.

Qėndrimi i sheriatit rreth kėtyre metodave

Nė takimin qė ka mbajtur kolegiumi i fikhut islam nė kongresin e tretė nė Aman prej datės 08 deri mė 12 tė muajit Sefer tė vitit 1407 h. apo 1986 rreth qėshtjes sė metodave tė mbarsimit artificial vendosi:

-Pesė format e fundit tė lartpėrmendura tė gjitha janė tė ndaluara, haram, pėr shkak tė vetėprocesit tė tyre dhe asaj qė tė shpie nė pėrzierjen e pasardhėsve dhe gjėrave tė tjera qė kanė tė bėjnė me tė.

-Kurse metodėn e parė dhe tė dytė kolegiumi e pa tė lejuar dhe nuk panė ndonjė pengesė pėr praktikimin e tyre nga ana e ēifteve, nė rast tė nevojės.

-Gjithashtu, kolegiumi tėrheq vėrejtjen e marrjes parasysh tė gjitha domosdoshmėritė e nevojshme pėr t`iu larguar ndonjė mundėsie tė pėrzierjes sė metodave tė tjera pa dijen e tyre

Fėmijėt qė lindin me metodat e lartpėrmendura

Fėmijėt qė lindin me metodėn e parė dhe tė dytė konsiderohen si fėmijė legjitim sipas sheriatit dhe ata kanė po tė njejtat tė drejta si fėmijėt e zakonshėm, si trashėgimia etj.

Kurse fėmijėt qė lindin nga aplikimi i pesė metodave tė fundit tė lartpėrmendura nė Islam konsiderohen fėmijė jolegjitim dhe dispozita rreth tyre ėshtė e njejtė sikurse fėmijėt e zinasė ( qė lindin nga burri dhe gruaja qė nuk kanė kurorė ).

 

Pėrgatiti: Alaudin Abazi


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010