Poligamia nė Islam (2)
19.12.2009 21:51:38

Urtėsia e poligamisė


1. Shkaku i luftėrave

Shumė herė shteti islam ballafaqohet me luftėra tė shumta dhe nė kėtė rast vdesin shumė meshkuj, kėshtu qė patjetėr dikush duhet tė marrė pėrsipėr mbikėqyrjen e gruas sė shehidit tė rėnė nė luftė dhe rruga mė e mirė pėr njė mbikėqyrje tė mirė ėshtė martesa me tė.
Shumė prej muslimanėve tė parė martoheshin me ato gra tė veja tė cilave burrat u ishin vrarė nė luftė dhe kėshtu kujdeseshin pėr to dhe pėr fėmijėt e saj duke i larguar nga rruga e keqe dhe duke shpenzuar pėr edukimin e tyre.

2. Mbrojtja e vetes

Ka disa meshkuj (sipas natyrshmėrisė sė tyre mendore dhe trupore) tė cilėt kanė epsh tė papėrmbajtur dhe ndonjėherė nuk ngopen me njė grua tė vetme, sidomos nė disa vende tė nxehta, dhe pėr kėtė shkak nė vend qė tė zėrė njė dashnore, e cila ia prish moralin, e ka tė lejuar ta shfryjė epshin e tij nė mėnyrė hallall.
A ėshtė mė e mirė pėr burrat dhe pėr shoqėrinė qė mashkulli tė ndjekė rrugėn e amoralitetit dhe shkatėrrimit tė shoqėrisė (duke bėrė amoralitet me gratė, vajzat, nėnat e tė tjerėve nė mėnyrė tė paligjshme) apo t'i lejohet atij ā€“ me mėshirėn e Allahut ā€“ qė tė martohet me mė shumė se njė grua? (Dhe nė kėtė rast ai do tė jetė mbikėqyrės pėr tė gjitha kėto gra dhe duhet tė jetė i drejt mes tyre.)

3. Shtimi i numrit tė femrave nė krahasim me numrin e meshkujve

Ka raste tė ndonjė shoqėrie ku numri i femrave ėshtė mė i madh se numri i meshkujve, siē ndodh nė ndonjė vend pas pėrfundimit tė luftės; numri i femrave ėshtė mė i madh sesa numri i meshkujve nė shumė vende tė botės edhe nėse nuk ka pasur luftė nė atė vend.
Dhe ky shtim i numrit tė femrave obligon poligaminė, kėshtu qė tė gjitha femrat tė kenė njė pėrgjegjės i cili do t'i furnizojė ato dhe mbrojė, pėrndryshe do tė detyrohen tė devijojnė duke marrė rrugėn e prostitucionit dhe kėshtu do ta shkatėrrojnė shoqėrinė dhe moralin e tyre. Ose do tė kalojnė jetėn e tyre me dhembje dhe mundime nė beqari duke humbur edhe nervat e tyre dhe kėshtu shoqėria do tė humbė forcėn e saj duke pasur mundėsi qė tė ruajė fuqinė e shoqėrisė.

4. Shtimi i pasardhėsve

Ka mundėsi nė disa raste qė gruaja tė jetė sterile dhe nuk lind ose ka ndonjė sėmundje prej sė cilės nuk pritet shėrimi dhe dėshiron tė vazhdojė jetėn me burrin e saj dhe nė tė njėjtėn kohė burri dėshiron tė ketė fėmijė dhe tė ketė njė grua e cila mbikėqyr kėrkesat e shtėpisė.
Nė kėtė rast, a ėshtė mė e mirė qė burri tė jetė i kėnaqur me kėtė gjendje tė dhimbshme duke shoqėruar gruan e tij pa pasur fėmijė dhe kjo grua e sėmurė pa pasur dikė qė kujdeset pėr shtėpinė e tė pėrballojė tė gjitha kėto humbje?!
Apo ėshtė mė mirė ta shkurorėzojė kėtė grua duke pasur dėshirė ajo qė tė vazhdojė jetėn me kėtė burrė dhe ai do ta lėndojė atė me shkurorėzim?
Apo tė bashkojė dėshirėn e saj dhe dėshirėn e tij e tė martohet edhe me njė grua e ta mbajė edhe tė parėn nė shtėpi dhe kėshtu do tė ketė dobi edhe ai edhe ajo?!

5. Ndryshimi i natyrshmėrisė sė mashkullit nga ajo e femrės

Nė shumicėn e rasteve mashkulli ka epsh mė shumė sesa femra dhe ėshtė i gatshėm pėr marrėdhėnie gjatė gjithė jetės sė tij, kurse gruaja ėshtė e gatshme pėr kėtė deri kur mbush tė pesėdhjetat (50-vjeēare). Pas kėsaj moshe gjaku i menstruacioneve ndėrpritet dhe fillojnė tė zhduken vezėt e shumimit.

Dhe nėse gruaja nuk mund tė kryejė obligimet bashkėshortore ndaj burrit, si p.sh. tė lindė fėmijė apo tė bėjė marrėdhėnie me tė (kur tė dėshirojė ai, kur dihet se nė kėtė kohė pas zhdukjes sė vezėve tė shumimit gruaja humb epshin e saj), ēfarė duhet tė bėjė? A nuk ėshtė mė mirė pėr burrin tė martohet edhe me njė grua dhe kėshtu tė ruhet nga haramet sesa tė zėrė ndonjė dashnore nė haram?

6. Shkaqet e tjera tė poligamisė

Ka mundėsi qė burri ta marrė gruan tjetėr pėr respekt ndaj dikujt tjetėr, pasi kėsaj gruaje i ka vdekur burri ose e ka shkurorėzuar atė dhe nuk ka kush tė kujdeset pėr tė pėrveē njė burri.

a. Ēfarė tė bėjė njė mashkull nėse gruaja e tij ka dėshirė tė grindet dhe ia mbush jetėn me grindje ditė e natė? Nė kėtė rast ky person ose duhet tė shkurorėzohet nga kjo grua dhe ta shkatėrrojė familjen duke pasur fėmijė me kėtė grua ose duhet tė martohet edhe me njė grua tjetėr dhe ka mundėsi qė ky rast tė bėhet shkak pėr pėrmirėsimin e saj, sepse shumė gra frikėsohen nga ortaket se mos e bėn pėr vete burrin e saj dhe nė kėtė rast ajo do tė pėrmirėsojė sjelljet me burrin e saj.

b. Zgjatja e kohės sė menstruacioneve dhe lehonisė te disa gra

Disa burra nuk kanė mundėsi tė bėjnė durim gjatė kėsaj periudhe dhe poligamia ėshtė njė shėrim pėr ta dhe mbrojtje nga disa probleme qė mund tė ndodhin brenda shtėpisė.

Kėto janė disa shkaqe tė pėrgjithshme tė cilat i ka vėshtruar Islami, qė e lejon poligaminė dhe nuk e veēon pėr ndonjė shoqėri apo pėr ndonjė kohė tė caktuar, mirėpo e lejon atė pėr tė gjithė njerėzit (meshkujt) derisa tė trashėgojė njeriu tokėn dhe ēka ka nė tė.
Dhe kujdesi ndaj umetit islam ā€“ duke shtuar numrin e muslimanėve nė luftė dhe nė paqe- ėshtė prej qėllimeve kryesore tė ligjit islam.

- Dukuritė negative tė pėrhapura te shoqėritė tė cilat ndalojnė poligaminė
Lejueshmėria e poligamisė nė Islam e ka mbajtur shoqėrinė islame tė pastėr nga prishja dhe nga zhdukja e moralit, por kėto dukuri janė tė pėrhapura te shoqėritė tė cilat nuk besojnė nė poligami dhe nuk e lejojnė atė dhe pėr kėtė shkak janė shfaqur disa dukuri negative, si:

1. Pėrhapja e paturpėsisė dhe amoralitetit.

2. Lindja e fėmijėve jashtėmartesorė (kopilėve)

3. Pėrhapja e sėmundjeve trupore si Sida, komplekse mendor dhe ērregullime neurologjike.

4. Dobėsimi dhe rrėnimi i trupit/

5. Shkatėrrimi i familjes, saqė kanė humbur edhe lidhjet bashkėshortore duke i llogaritur tė gjitha gjėrat tė pavlefshme.

6. Humbja e pasardhėsve apo pėrzierja e tyre (duke mos ditur se fėmija i kujt ėshtė).
.

 

Pėrktheu: Eroll Nesimi
24.5.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010