Poligamia nė Islam (1)
19.12.2009 21:51:20

Pėr shkak tė praktikimit tė keq tė fesė si dhe mosrespektimit tė rregullave tė fesė islame siē duhet nga disa persona, u janė hapur dyert armiqve tė Islamit dhe atyre qė i kanė zemrat e sėmura, qė tė flasin kundėr Islamit apo tė fusin dyshime nė fenė e pastėr islame apo ta kuptojnė atė nė mėnyrė tė gabuar dhe tė lėnė anash disa dispozita tė fesė islame. Prej kėtyre ēėshtjeve ėshtė edhe poligamia nė Islam. Pėr shkak tė kepėrdorimit tė poligamisė nga disa persona ėshtė bėrė poligamia pėr shumė persona si krim, poshtėrsi dhe ėshtė akuzuar pa bazė.

Pikėrisht pėr kėtė patjetėr duhet tė shtjellohet kjo ēėshtje nė tė gjitha aspektet, qė tė qartėsohet realiteti i pastėr i poligamisė nė Islam dhe njerėzit ta kuptojnė qėllimin e poligamisė me kuptim tė saktė.

Po ashtu nuk duhet harruar t'i pėrkujtojmė disa vėllezėr tė dashur tė cilėt veprojnė me gratė e tyre nė mėnyrė jo tė drejtė nė kėtė ēėshtje.

Njė ditė mė ka telefonuar njė motėr muslimane duke qarė dhe nuk mund ta pėrmbante veten pėr shkak se burri i saj ēdo ditė e ēdo natė e qorton duke i thėnė: "Do tė martohem edhe me njė grua tjetėr, do tė martohem edhe me njė tjetėr", saqė kjo grua kishte filluar tė shqetėsohej dhe tė pikėllohej dhe thoshte: "Nėse ai dėshiron tė martohet edhe me njė grua tjetėr, le tė martohet, nuk ia ndaloj, mirėpo nuk ka kuptim tė mė ngushtojė gjithmonė me kėto fjalė, si tė mė kėrcėnojė, a thua se i kam bėrė ndonjė gjė tė keqe!"

Pėr kėtė shkak unė i kėshilloj kėta vėllezėr qė ta kenė frikė Allahun dhe tė sillen mirė me gratė e tyre dhe tė jetojnė me to njė jetė tė mirė. Nuk ėshtė e udhės tė pėrdoren fjalė tė cilat ēojnė nė ērregullimin e familjes apo e pikėllojnė familjen dhe e gjithė kjo pėr shkak tė moskontrollimit tė fjalėve apo duke mos pasur nė fjalorin e tij urtėsi. Kush dėshiron tė martohet, le tė martohet dhe nuk ėshtė e nevojshme tė kėrcėnojė gruan kohė pas kohe se do tė marrė gruan e dytė. Kjo e nervozon gruan dhe e bėn ta urrejė gruan e dytė (nėse burri i saj martohet me gruan e dytė) dhe ta urrejė poligaminė nė pėrgjithėsi, saqė edhe burri do tė bėhet shkaktar qė ajo tė bėjė mėkat (duke e urryer poligaminė) apo tė mbjellė nė zemrėn e saj diēka tė keqe ndaj poligamisė, qė ėshtė nė kundėrshtim me Islamin.

Argumentet e lejimit tė poligamisė nė Islam

- Allahu i Lartėsuar thotė: "Dhe nė qoftė se frikėsoheni se nuk mund t'i trajtoni mirė jetimet, atėherė zgjidhni gra tė tjera qė ju pėlqejnė pėr martesė, dy ose tri ose edhe katėr, por nė qoftė se keni frikė se nuk jeni nė gjendje qė tė mbani drejtėsi (me to siē e meritojnė), atėherė vetėm me njė." (En-Nisa: 3)

Transmeton Urve ibn Zubejri, se e ka pyetur Aishen, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, gruan e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem pėr fjalėn e Allahut: "Dhe nė qoftė se frikėsoheni se nuk mund t'i trajtoni mirė jetimet, atėherė zgjidhni gra tė tjera qė ju pėlqejnė pėr martesėā€¦" Ajo tha: "O biri i motrės time (Urve ibn Zubejr e kishte Aishen teze), ky ajet ka pėr qėllim jetimen qė jeton te pėrgjegjėsi i saj e qė ka hise nė pasurinė e tij dhe pėrgjegjėsit tė saj i pėlqen pasuria e saj dhe bukuria e saj dhe ai dėshiron ta marrė pėr grua pa i dhėnė mehėr asaj ashtu siē duhet t'i japė grave tė tjera. Dhe u ėshtė ndaluar tė martohen me to pa mehėr dhe t'u jepet shuma mė e madhe e mehrit dhe ėshtė lejuar tė martohen me gra tė tjera pėrveē tyre."

Urve thotė: "Ka thėnė Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė: "Pastaj njerėzit e kanė pyetur Pejgamberin salallahu alejhi ue selem pėr kėtė ajet dhe Allahu i Madhėruar ka zbritur ajetin ku thotė: "Tė pyesin ty qė t'i udhėzosh pėr ēėshtjen e grave. Thuaju: "Allahu ju udhėzon ju pėr to dhe pėr ēfarė ju lexohet juve nė Libėr pėr ēėshtjen e jetimeve tė cilave ju nuk u jepni pjesėn e detyruar (pėr mehrin - vlerė pėr martesėn e tyre dhe trashėgimin), por qė megjithatė, ju lakmoni tė martoheni me to." (En-Nisa: 127) Ka thėnė: "Fjala e Allahut: "dhe kjo qė po ju lexohet nga libri (Kurani) pėrkitazi me gratė jetime" ka pėr qėllim ajetet e para ku Allahu i Madhėruar thotė: "Dhe nė qoftė se frikėsoheni se nuk mund t'i trajtoni mirė jetimet, atėherė zgjidhni gra tė tjera qė ju pėlqejnė pėr martesė ā€¦" (En-Nisa: 3) Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: "Dhe fjala e Allahut: "me tė cilat lakmoni tė martoheni", ka pėr qėllim qė kur ndonjėri prej jush nuk lakmon tė martohet me jetimet tė cilat janė nėn kujdesin tuaj e qė nuk kanė pasuri dhe bukuri dhe pėr kėtė ju ėshtė ndaluar tė martohen me jetimet tė cilave u lakmojnė pasurinė dhe bukurinė e tyre. U ėshtė ndaluar tė martohen pėrveēse me mehėr tė plotė pėr shkak se ata nuk lakmojnė, nėse ato nuk kanė pasuri dhe bukuri." (Buhariu 2557)

Shejh Sejid Sabiki, Allahu e mėshiroftė, ka thėnė: "Dhe kuptimi i ajetin ėshtė kėshtu: Allahu i Madhėruar u drejtohet kujdestarėve tė jetimeve duke ju thėnė: Nėse njė jetime ėshtė nėn kujdesin tuaj dhe nėse frikėsohet se nuk do t'i japė mehrin sa i takon asaj, le tė largohet nga ajo dhe le tė martohet me ndonjė grua tjetėr, sepse gratė janė tė shumta dhe Allahu nuk ia ka ngushtuar atij gjendjen dhe ia ka lejuar tė martohet me deri nė katėr gra. E nė qoftė se frikėsohet nga padrejtėsia ndaj grave nėse martohet me mė shumė se njė grua, atėherė e ka obligim tė martohet vetėm me njė (nuk i lejohet tė martohet me mė shumė se njė) ose tė marrė atė` qė ėshtė nėn pronėn e tij nga robėreshat." (Fikhus-Sune 2/96)

- Transmeton Maliku nė Muvatan e tij, Nesaiu dhe Darikutni nė sunenet e tyre, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem i tha Gilan ibn Umeje eth-Thekafit, i cili kishte pranuar Islamin dhe ishte i martuar me dhjetė gra: "Zgjidh katėr prej tyre dhe shkurorėzoj tė tjerat."

Kurse Ebu Davudi transmeton se Harith ibn Kajsi ka thėnė: "Kur kam pranuar Islamin, isha i martuar me tetė gra dhe pėr kėtė i tregova Pejgamberit salallahu alejhi ue selem dhe mė tha: "Zgjidh katėr prej tyre."

Transmeton Shafiu dhe Bejhakiu nga Neufel ibn Muavije se ka thėnė: "Kur kam pranuar Islamin kam qenė i martuar me pesė gra dhe e kam pyetur Pejgamberin salallahu alejhi ue selem dhe mė tha: "Shkurorėzoje njėrėn dhe mbaj katėr." (Ktheju Tefsirit tė Kurtubiut 5/17)

Pejgamberi salallahu alejhi ue selem gjatė jetės sė tij e miratonte veprėn e sahabėve kur martoheshin me mė shumė gra sesa njė dhe nuk martoheshin me mė shumė se katėr, njėsoj siē qėndron edhe nė ajetin e lartpėrmendur dhe nuk transmetohet se ndonjėri prej tyre ėshtė martuar me mė shumė se katėr gra apo ka bėrė diēka nė kundėrshtim me Islamin (nė kėtė ēėshtje). Nuk ka dyshim se miratimi i Pejgamberit salallahu alejhi ue selem ndaj veprės sė sahabėve ėshtė prej bazave tė Islamit.

 

Pėrktheu: Eroll Nesimi
17.5.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010