Ankesat e grave ndaj burrave tė tyre
19.12.2009 21:50:39

Allahu i Lartėsuar thotė: " Dhe nė qoftė se ndonjė grua ka frikė nga ashpėrsia e burrit ndaj saj ose nga braktisja e saj." (En-Nisa: 128)

Ēfarė tė bėjė gruaja e devotshme nėse frikėsohet nga ashpėrsia e burrit ndaj saj apo nga braktisja e saj? Ēfarė tė bėjė gruaja e devotshme nėse ndodh mes asaj dhe burrit tė saj ndonjė problem? Ēfarė tė bėjė gruaja e devotshme nėse sheh tek burri i saj ndonjė send qė nuk i pėlqen asaj?
Ēfarė tė bėjė gruaja e devotshme nėse ndėrhyn shejtani mes saj dhe burrit tė saj? Si duhet tė sillet gruaja e devotshme nėse ndodh njė problem brenda shtėpisė nga ana e burrit?

Kėtu do tė sjellim disa pyetje tė cilat ia kanė parashtruar disa gra dijetarėve dhe pėrgjigjet e tyre:

1. Pyetja e parė
Burri im nuk e fal namazin, e shan fenė (flet keq pėr fĆ©) dhe sillet keq me mua. Ēfarė tė bėj me tė?
Shejh Abdul Aziz bin Bazi, Allahu e mėshiroftė, pėrgjigjet: "Nėse ėshtė realiteti i burrit tėnd ashtu siē e pėrshkruan ti nė pyetjen tėnde, se ai nuk fal namaz dhe e shan fenė, ai me kėto vepra ėshtė qafir (jobesimtarė) dhe ty nuk tė lejohet tė jetosh me te dhe as tė qėndrosh nė shtėpinė e tij. Ti duhesh tė shkosh tek familja jote (prindėrit, vėllezėrit etj), ose nė ndonjė vend tė sigurt dhe nė tė cilin do tė jesh e qetė. Allahu i Lartėsuar thotė nė lidhje me besimtaret ndaj jobesimtarėve: "...as ato (besimtaret) nuk janė tė lejuara pėr ta (jobesimtarėt) e as ata (jobesimtarėt) nuk janė tė lejuar pėr to (besimtaret)." (El Mumtehine: 10)

Po ashtu, Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Ajo e cila na dallon ne prej tyre (jobesimtarėve) ėshtė namazi dhe ai i cili e lė namazin ka bėrė kufėr." (Ahmedi, Tirmidhiu, Nesaiu, Ibn Hibani dhe Hakimi, kurse shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė Sahih, shih Sahih el Xhami es-sagir nr.4143)

Gjithashtu edhe fyerja e fesė ėshtė kufėr i madh (qė e nxjerr njeriun prej Islamit) sipas tė gjithė muslimanėve dhe ti e ke obligim ta urresh personin qė shan fenė pėr hir tė Allahut dhe ta luftosh atė dhe mos tė lejosh qė ai tė tė prekė ty. Allahu i Lartėsuar thotė: "Dhe kushdo qė ka frikė Allahun dhe pėrmbush detyrimin ndaj Tij, Ai do tė sjellė rrugė pėr tė pėr tė dalė (nga ēdo vėshtirėsi). Dhe Ai do t'i sjellė atij rizk (furnizim e tė mira) prej nga ai as nuk mund ta mendonte." (Et-Talak 2-3)

Allahu ta lehtėsoftė gjendjen dhe tė shpėtoftė nga sherri (dėmi) i tij ā€“ nėse je e sinqertė- dhe Allahu e udhėzoftė atė nė rrugėn e vėrtetė dhe ia mundėsoftė tė pendohet. Me tė vėrtetė Allahu ėshtė bujar.


2. Pyetja e dytė

Burri im (Allahu e faltė) ėshtė shumė i moralshėm dhe e ka frikė Allahun, mirėpo nuk merret me mua fare nė shtėpi dhe gjithmonė qėndron me fytyrė tė mrrolur, gjoksngushtė ā€“ nganjėherė mė thotė se ti je shkak pėr kėtė ā€“ mirėpo Allahu e di se unė elhamdu lilah i kryej tė gjitha obligimet e mia ndaj tij dhe mundohem t'i ofroj atij rehati dhe qetėsi dhe mundohem t'i largoj nga ai ēdo send qė e urren dhe bėj durim ndaj sjelljeve tė tij (e kėqija) ndaj meje.
Dhe sa herė qė i flas apo e pyes pėr ndonjė gjė hidhėrohet, grindet dhe mė thotė kėto fjalė janė boshe dhe pa vlerė dhe duke e ditur se ai ėshtė i gėzueshėm me shokėt dhe kolegėt e tij, kurse unė nuk shoh tek ai tjetėr veēse qortime dhe sjellje tė kėqija dhe kjo ėshtė ajo ēfarė mė mundon dhe mė ka lėnduar shumė dhe shumė herė kam qenė nė dilemė qė ta lėshoj shtėpinė. Unė ā€“elhamdu lilah- kam dituri mesatare dhe i kryej obligimet qė m'i ka obliguar Allahu.
O dijetar i nderuar: Nėse unė e lėshoj shtėpinė dhe vazhdoj t'i edukoj fėmijėt e mi dhe jetoj me mundime tė jetės, a e kam mėkat? Apo tė qėndroj me burrin tim nė kėtė gjendje dhe tė mos flas dhe tė mos bashkėpunoj me te nė zgjidhjet e problemeve tė tij?
Mė udhėzoni se ēfarė tė bėj. Allahu ju shpėrbleftė.

Shejh Abdul Aziz bin Baz, Allahu e mėshiroftė, pėrgjigjet: Nuk ka dyshim qė tė dy bashkėshortėt e kanė obligim tė ēojnė njė jetė tė lumtur dhe tė jenė fytyrėēelur, tė buzėqeshur ndaj njėri-tjetrit, po ashtu tė jenė tė sjellshėm ndaj njėri-tjetrit. Allahu i Lartėsuar thotė: "Dhe ēoni jetė tė mirė me to." (En-Nisa: 19) Dhe ka thėnė: "Dhe ato kanė tė drejta (mbi burrat e tyre pėr shpenzimet, pėr jetesėn, pėr pasurinė etj) tė barabarta (me tė drejtat e burrave) mbi ta (edhe pėr bindje, respekt etj) nė atė shkallė qė ėshtė e arsyeshme, por burrat kanė njė shkallė mė tepėr (pėrgjegjėsie) mbi to." (El Bekare: 228)

Po ashtu Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Respektimi ėshtė prej sjelljes sė mirė." (Muslimi) Dhe ka thėnė: "Mos e nėnvlerėsoni asnjė gjė tė mirė (tė pėlqyer), edhe nėse ajo ėshtė buzėqeshja ndaj vėllait tėnd." (Muslimi)
Po ashtu ka thėnė: "Besimtari me iman mė tė plot ėshtė ai i cili ka moral tė mirė dhe mė i miri prej jush ėshtė ai i cili ėshtė i sjellshėm me gratė e tij dhe unė jam mė i sjellshmi me familjen time." (Hadithin e transmeton Ebu Hurejra, Tirmidhiu 1/217-218, Ahmedi 2/250, 472, shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė sahih, shih Silsiletus-Sahiha 1/511.)

Dhe shumė hadithe tė tjera tė cilat flasin pėr vlerėn e sjelljes sė mirė dhe jetės sė mirė ndėrmjet muslimanėve nė pėrgjithėsi, e sidomos mes dy bashkėshortėve dhe familjes.

Ti ke bėrė shumė mirė qė ke bėrė durim nga tė gjitha ato sjellje tė kėqija tė cilat i ke pėrjetuar nga burri yt dhe unė tė porosis qė tė bėsh ende durim dhe tė mos e lėshosh shtėpinė sepse (inshallah) ka dobi nėse ti nuk e lėshon shtėpinė dhe pėrfundimi do tė jetė i mirė, siē ka thėnė Allahu i Madhėruar: "Tė jeni tė durueshėm se Allahu ėshtė me tė durueshmit." (El Enfal: 46) dhe ka thėnė: "...ai qė ruhet dhe bėn durim, s'ka dyshim Allahu nuk humb shpėrblimin e punėmirėve." (Jusuf: 90), po ashtu ka thėnė: "...ndėrsa tė durueshmėve u jepet shpėrblimi i tyre pa masė!" (Ez-Zumer: 10) dhe thotė: "Pra, tė jesh i durueshėm se pėrfundimi (i lavdishėm) ėshtė pėr tė devotshmit." (Hud: 49)

Po ashtu ėshtė e preferuar qė tė bėhesh tėrheqėse pėr tė dhe t'i flasėsh atij me fjalė tė cilat ia qetėsojnė zemrėn dhe kėto gjėra do t'ia pėrkujtojnė atij obligimet ndaj teje dhe mos kėrko nga ai ndonjė gjė nga gjėrat e dynjasė pėrderisa ėshtė i angazhuar me punė tė rėndėsishme derisa tė zgjerohet zemra e tij pėr t'i kryer obligimet e tij ndaj teje dhe do ta falėnderosh pėrfundimin inshallah, Allahu ju lehtėsoftė punėt e mira dhe jua pėrmirėsoftė gjendjen e burrit tėnd e udhėzoftė atė duke i dhuruar sjellje tė mirė dhe jetė tė mirė me familje.
 

 

Pėrktheu: Eroll Nesimi
31.5.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010