Obligimet e gruas qė i vdes burri
19.12.2009 21:48:42

Gruas qė i vdes burri, duhet tė mbetet nė shtėpinė e burrit (nėse ėshtė e banuar) dhe nuk duhet tė dalė prej saj, pėrveē nė raste nevojash urgjente, si p.sh: shkuarja nė siptal, nėse sėmuret, si dhe blerja e ushqimeve dhe veshmbathjeve te nevojshme, nėse nuk ka kush t'i blejė apo t'i kryej kėto punė.

Gruaja qė ėshtė shtatzanė nuk del nga kjo shtėpi derisa tė lindė foshnjen e saj, nėse nuk ėshtė shtatzanė, atėherė pret sa t'i mbushė  katėr muaj e dhjetė ditė.

Nuk zbukurohet me rroba zbukuruese.

Largohet nga llojet e parfumeve.

Largohet nga stolitė e arit, argjendit, diamantit apo ēfarėdo qofshin, qofshin kėto varse, rrathė etj.

Nuk lyhet me kėna dhe kuhl, pasi Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e ka ndaluar gruan e tillė nga kėto.

Gruas sė tillė i lejohet tė pastrohet kur tė dojė me sapun, sidėr etj.

I lejohet tė flasė, normalisht, me tė afėrmit e saj dhe tė tjerėt.

I lejohet tė ulet pėr tė biseduar me tė afėrmit e saj, si dhe tu shėrbejė me ushqim, kafe, ēaj etj.

I lejohet tė punojė nė shtėpinė e saj: kopshtin e shtėpisė, oborrin, qoftė ditėn apo natėn, si dhe tė gjitha punėt e shtėpisė si: pėrgatitja e ushqimit, qepja, pastrimi i shtėpisė, larja e rrobave, mjelja e bagėtive si dhe punė tė tjera tė pėrditshme.

I lejohet tė ecė nėn dritėn e hėnės, sikurse gratė e tjera.

I lejohet tė heqė shaminė e kokės, kur nuk ka njerėz me tė cilėt i lejohet martesa.

 

Pėrktheu: Faruk Lohaj


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010