Zekati i fitrit
19.12.2009 21:02:59

Zekatul fitri nė Ramazan ėshtė emėrtuar kėshtu pėr shkak se pėr tė ėshtė Fitrėr Bajrami dhe lidhja me tė ėshtė  si lidhja e diēkaje  me shkakun e saj. Argument pėr obligimin e tij ėshtė Kurani, Suneti dhe Ixhmaja. Allahu  i Madhėruar thotė:

 "Ka shpėtuar ai qė e pastronā€¦"

Disa nga selefėt thonė se kėtu  fjala e pėrmendur "tezekka" ka tė bėjė me dhėnien e zekatul fitrit.

 "Dhe jepni zekatinā€¦"

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e ka bėrė farz sadakanė e fitrit nė njė masė sa njė sa' (katėr grushta) grurė ose njė sa' shirij, qoftė i vogėl ose i madh, burrė ose grua, i lirė ose rob. Gjithashtu, pėr zekatin e fitrit  dhe domosdoshmėrinė e dhėnies sė tij kanė folur shumė dijetarė  tė ixhmasė sė muslimanėve.

Zekatul fitri ėshtė detyrė pėr ēdo musliman, qoftė i vogėl ose i madh, burrė ose grua, i lirė ose rob, duke u bazuar nė  hadithin tė cilin  e transmeton Ibėn Umeri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) tė cilin e pėrmendėm mė parė. Gjithashtu, nė kėtė hadith ėshtė pėrmendur edhe sasia e caktuar pėr cdo person njė sa' (katėr grushta) si dhe lloji nga ajo qė mė tepėr ushqehen njerėzit nė atė vend qoftė ajo: grurė, hurma, ullinj apo tjetėr. Sikurse qė na ka treguar edhe pėr kohėn e dhėnies sė tij. Zekatul fitri jepet ditėn e Bajramit para se tė falet namazi i Bajramit. Koha mė e mirė pėr dhėnien fillon pas akshamit tė natės sė Bajramit deri sa tė falet namazi i Bajramit, mirėpo mund tė jepet edhe para kėsaj dite (njė ose dy ditė). Transmeton Buhariu se sahabėt e kanė dhėnė edhe njė ditė ose dy ditė para Bajramit. Nėse dhėnia e zekatul fitrit nuk jepet deri nė ditėn e Bajramit para se tė falet namazi i Bajramit, atėherė obligohet ta japė atė si kompensim, duke u bazuar nė hadithin  e  Ibn Abasit :

 "Kush e jep atė para namazit, ajo ėshtė sadaka e pranuar dhe kush e jep pas namazit ajo ėshtė njė sadaka prej sadakave."

Muslimani duhet tė mos neglizhojė pėr kohėn e dhėnies sė saj, e nėse neglizhon , atėherė ka kundėrshtuar praktikėn e Profetit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) Muslimani e jep pėr vete dhe pėr ata qė ai i furnizon nga gratė dhe farefisin, si pasojė e pėrgjithshmėrisė sė fjalės sė Pejgamberit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)

 "Jipni  Fitrin pėr ata qė i mbani me pasuri!"

Preferohet dhėnia pėr fėmijėn qė ėshtė nė bark, pėr shkak se Uthmani (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!)  ka vepruar ashtu.

Nėse ai qė e ka obligim tjetėrkush dhėnien e fitrit pėr tė, e nxjerr nga ai qė e ka obligim kėtė pa lejen e tij, ėshtė e lejuar, ngase kjo i ėshtė bėrė obligim i parė atij kurse tjetri ėshtė zėvendėsim dhe jo bazė. Nėse njė person jep fitrat pėr dikė qė nuk e ka obligim dhėnien pėr tė, lejohet nėse ėshtė me lejen e tij, kurse pa leje prej vet personit, nuk lejohet. Pėr atė qė e ka obligim dhėnien e fitrave pėr tjetrin duhet dhėnė pėr vete dhe pėr tjetrin nė vendin ku gjindet edhe nėse ai tjetri ėshtė nė vend tjetėr.

E pamė tė arsyshme tė pėrmendim kėtu disa fjalė mbi llojin e asaj qė jepet pėr fitėr shkėputur  nga Ibn Kajim (Allahu e mėshiroftė!) i cili thotė:

"ā€¦Kėto ishin ushqimi mė i shpeshtė nė Medine. Nė vendet dhe krahinat ku ushqimi ėshtė tjetėr, atyre u takon tė japin njė sa'a nga ai ushqim. Dhe nėse ushqimi nuk ėshtė nga grurėrat, sikur qumėshti, mishi dhe peshku, duhet tė japin fitrat e tyre nga ushqimi qė kanė nė atė vend, ēfarėdo lloji qoftė ai. Kjo ėshtė fjala e shumicės sė dijetarėve dhe ėshtė e drejtė qė nuk lėviz dot. Pra, lejohet edhe dhėnia miell edhe pse hadithi nuk e cek atė, kurse pėrsa i pėrket dhėnies sė ushqimit tė gatshėm ose bukės, ajo edhe pse mundet tė jetė mė e dobishme pėr tė vobektėt nga shkaku i rėndėsisė dhe ngase nuk qėndron pėr njė kohė tė gjatė, munden drithėrat tė jenė mė tė dobishme pėr ta, sepse qėndrojnė mė gjatė." Pėrsa i pėrket dhėnies sė fitrave nė vlerėn e ushqimit, tė jipet tė holla nė vlerė tė asaj sasie; ėshtė veprim nė kundėrshtim me sunetin dhe kjo nuk ėshtė e lejuar, pasi nuk ėshtė pėrcjellur nga i dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e as nga ndonjėri prej sahabėve.

Imam Ahmedi thotė: "Nuk jipet vlera!" I thuhet atij se disa njerėz thonė: "Umer ibn Abdulazizi e ka marrė atė nė vlerė!" Tha: "E lėnė fjalėn e  tė dėrguarit tė Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) anash dhe thonė se ka thėnė filani. Ndėrsa Ibn Umeri transmeton se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e ka obliguarā€¦.." (hadithi i lartėpėrmendur)

Sadakatul fitri duhet tė arrijė tek konsumuesi nė afatin e caktuar pėr dhėnien e tij, ose tek i autorizuari i cili ėshtė i caktuar pėr marrje nė zėvendėsim tė tij. Nėse nuk gjen tė autorizuar nė afatin e caktuar i obligohet dhėnia ndonjė personi tjetėr.

I lutemi Allahut  Fuqiplotė tė na i falė mėkatėt tona, tė na e pranojė agjėrimin  dhe tė na bėj prej atyre qė japin gjithmonė sadaka!

 

Pėrgatiti: Erion Sula


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010