Agjėrimi i muajit Muharrem dhe veēanėrisht agjėrimi i ditės sė nėntė dhe tė dhjetė tė muajit Muharrem, apo agjėrimi i Ashures
19.12.2009 21:02:35

Preferohet qė tė agjėrohet sa mė shumė nė muajin Muharrem. Transmeton Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se i Dėrguari alejhi selam ka thėnė: "Agjėrimi mė i mirė dhe mė me vlerė pas muajit tė Ramazanit ėshtė muaji i Allahut, Muharrem, dhe namazi mė i mirė dhe mė me vlerė pas namazeve farz ėshtė namazi i natės." (Muslimi 1163)
   Kurse agjėrimi i ditės sė nėntė dhe tė dhjetė (ditės sė Ashures) ėshtė sunet i fortė. Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ibn Abbasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, i cili ka thėnė: "I Dėrguari salallahu alejhi ue selem erdhi nė Medinė dhe i pa ēifutėt duke agjėruar Ditėn e Ashures dhe tha: "Ē'ėshtė kjo?" Ata thanė: "Ditė e mirė, nė tė cilėn Allahu e kishte shpėtuar Musain alejhi selam dhe Beni Israilėt nga armiqtė e tyre dhe pėr kėtė agjėroi Musai." Pejgamberi salallahu alejhi ue selem tha: "Unė kam mė shumė tė drejtė pėr Musain se ju", dhe e agjėroi ai atė ditė dhe urdhėroi tė tjerėt tė agjėrojnė.
   Gjithashtu, transmeton Ebu Katadeja se i Dėrguari salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Shpresoj nga Allahu (subhanehu ue teala) se agjėrimi i ditės sė Ashures ėshtė shkak pėr shlyerjen e mėkateve tė vitit tė kaluar." (Muslimi 1162)
Preferohet tė agjėrohet njė ditė para ditės sė Ashures, d.m.th. ditėn e nėntė. Transmetohet se Ibn Abbasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė: "Meqė i Dėrguari i Allahut agjėronte ditėn e Ashures dhe urdhėroi pėr agjėrimin e kėsaj dite, sahabėt i thanė: "O i Dėrguari i Allahut, ajo ėshtė ditė qė e madhėrojnė ēifutėt dhe tė krishterėt" dhe i Dėrguari salallahu alejhi ue selem tha: "Vitin e ardhshėm, nėse do Allahu, do tė agjėrojmė edhe ditėn e nėntė." Mirėpo, kur erdhi viti i ardhshėm, i Dėrguari salallahu alejhi ue selem kishte ndėrruar jetė. (Muslimi 1134)

Vėrejtje: Disa dijetarė kanė preferuar qė tė agjėrohet edhe dita e njėmbėdhjetė, pas agjėrimit tė ditės sė nėntė dhe tė dhjetės, duke argumentuar me hadithin qė transmeton Ibn Abbasi, se i Dėrguari salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Agjėroni ditėn e Ashures dhe kundėrshtoni ēifutėt duke agjėruar njė ditė para dhe njė ditė pas saj." (Ahmedi 2418, Humejdi 485 dhe Ibn Maxhe 2095), mirėpo ky hadith ėshtė i dobėt dhe nuk merret si argument. Allahu e di mė sė miri!


Pėrgatiti: Eroll Nesimi
11.1.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010