Vlera e agjėrimit tė muajit Shaban
19.12.2009 21:02:21

Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur prej saj, thotė: "I Dėrguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, nuk plotėsoi agjėrimin e ndonjė muaji pėrveē muajit tė Ramazanit dhe as nuk e kam parė gjatė ndonjė muaji tė agjėrojė mė tepėr sesa gjatė muajit Shaban." (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)
Gjithashtu thotė: "Ai agjėronte vullnetarisht nė muajin Shaban mė shumė se nė ēdo muaj tjetėr dhe ai e agjėronte shumicėn e Shabanit."


Urtėsia e shtimit tė agjėrimit tė tė Dėrguarit tė Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, nė kėtė muaj


Kur i Dėrguari i Allahut ėshtė pyetur lidhur me kėtė, ai tha: "Ky ėshtė njė muaj tė cilit njerėzit nuk i kushtojnė vėmendje, mes Rexhebit dhe Ramazanit, dhe ėshtė njė muaj nė tė cilin veprat ngrihen deri tek Zoti i botėve. Unė dua qė veprat e mia tė ngrihen derisa jam duke agjėruar." (Shėnon Ebu Daudi)
Ibn Rexhepi, Allahu e mėshiroftė, lidhur me fjalėt e tė Dėrguarit: "Ky ėshtė njė muaj tė cilit njerėzit nuk i kushtojnė vėmendje", thotė: "Nga kjo kuptojmė se gjatė kėsaj kohe kur njerėzit janė tė pakujdesshėm dhe nuk i kushtojnė vėmendje (pėr shkak se bie mes dy muajve tė rėndėsishėm, muajit tė shenjtė tė Rexhebit dhe muajit tė agjėrimit, njerėzit janė tė preokupuar me kėta dy muaj dhe nuk i kushtojnė vėmendje Shabanit), ky muaj duhet shfrytėzuar me adhurime dhe respekt ndaj Allahut dhe se kjo ėshtė njė gjė e dashur pėr Allahun. Shumė njerėz mendojnė qė agjėrimi nė muajin Rexheb ėshtė mė i mirė se nė muajin Shaban, ngaqė Rexhebi ėshtė njė nga muajt e shenjtė, por kėshtu nuk qėndron puna. Ndaj, pėr muslimanin ėshtė e rekomanduar shpeshtimi i agjėrimit gjatė kėtij muaji, sipas mundėsisė sė tij.
Muslimani duhet t'i kujtojė fjalėt e tė Dėrguarit tė Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė: " Agjėrimi ėshtė mburojė." (Shėnon Buhariu)
Si dhe: "Kush agjėron njė ditė pėr hir tė Allahut, Allahu e largon fytyrėn e tij nga zjarri shtatėdhjetė vjet." (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)

 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
17.8.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010