Veprat qė preferohen tė bėhen gjatė dhjetėditėshit tė parė tė muajit Muharrem
19.12.2009 21:02:09

Preferohet agjėrimi gjatė ditėve tė kėtij muaji

Nė njė hadith qė transmetohet nga Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) thotė se Muhamedi (bekimi dhe paqja qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Agjėrimi mė me vlerė pas Ramazanit ėshtė muaji i Allahut Muharrem." Shėnon Muslimi.

Brenda kėtij muaji gjendet dita e ashures dhe ajo ėshtė dita e dhjetė e muajit

Transmeton Abdullah Ibėn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy!) se Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) e agjėroi ditėn e ashures dhe i urdhėroi tė tjerėt nė kėtė. Disa i thanė: "O i Dėrguar i Allahut, kjo ditė ėshtė e madhėruar te ēifutėt dhe tė krishterėt." Ai tha: "Kur tė vijė viti i ardhshėm, inshallah, do ta agjėroj edhe ditėn e nėntė (sė bashku me tė dhjetėn)". Transmetuesi tregon se Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) vdiq dhe nuk e arriti vitin e ardhshėm. Shėnon Muslimi.

Ƌshtė e preferuar tė agjėrohet dita e dhjetė e kėtij muaji

Ibėn Muniri thekson se e sakta ėshtė se dita e ashures ėshtė dita e dhjetė e Muharremit, pasi edhe vetė fjala "Ashure" ėshtė nxjerrė nga fjala "ashere"- "dhjetė". ("Fet`hul bari" IV\770; "Tenviru Havalik" I\269; "Nejlu eutar" II\313.)

Nga Abdullah Ibėn Ebi Jezid transmetohet se ka dėgjuar Ibėn Abasin, i cili ėshtė pyetur pėr agjėrimin e ashurės dhe ėshtė pėrgjigjur: "Nuk di qė pejgamberi ka agjėruar ndonjė ditė duke kėrkuar vlerėn e saj, se sa dita e ashurės dhe nuk ka agjėruar ndonjė muaj tjetėr pėrveē kėtij muaji (ka pėr qėllim muajin e Ramazanit)." Transmeton  Buhariu dhe Muslimi.

Agjėrimi i kėsaj ditė tė bekuar ka vlera tė shumta

Hadithi i Ebi Katade el Ensari, i cili transmeton se pejgamberi ka thėnė: "E llogaris qė dita e ashurės t'i falė mėkatet e vitit tė kaluar." Transmeton Muslimi dhe Ahmedi.

Agjėrimi i kėsaj dite ėshtė sunet dhe nuk ėshtė obligim

Abdullah Ibėn Amri (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) tregon se Resulullahu (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė: "Dita e ashurės ėshtė njė ditė nga ditėt e Allahut, ai qė dėshiron ta agjėrojė, le ta bėj atė, dhe ai qė dėshiron tė mos e agjėrojė, le ta lė atė." Muslimi.
Aishja (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) thotė: "Ashurja ishte njė ditė qė e agjėronin kurejshėt nė xhahilijet, edhe Resulullahu (salallahu alejhi ue selem) e agjėronte. Gjithashtu, kur erdhi nė Medine e agjėronte dhe i urdhėronte tė tjerėt ta agjėrojnė. Kur zbriti obligueshmėria e agjėrimit tė muajit tė Ramazanit, atėherė kush dėshironte e agjėronte dhe kush nuk donte nuk e agjėronte." Buhariu.

Preferohet qė t`i nxisim tė vegjlit nė agjėrimin e kėsaj dite

Ashtu siē tregohet nė hadithin e e Rebi bint Meudh (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) ku thuhet: "Profeti (salallahu alejhi ue selem) nė mėngjesin e hershėm tė ditės sė Ashurės e dėrgoi nė fshatrat e ensarėve njė njeri qė thėrriste: "Kush ėshtė gdhirė sot duke mos qenė agjėrueshėm. le ta vazhdoj ditėn me agjėrim, kurse kush ėshtė gdhirė agjėrueshėm le ta vazhdojė atė". Transmetuesja thekson: "Pas kėsaj e agjėronim gjithmonė kėtė ditė. Edhe fėmijėt tanė agjėronin dhe u bėnim atyre lodra nga pambuku, nėse ndonjėri nga ata qante ua jepnim ato (tė luanin) deri sa tė vinte koha e iftarit." Buhariu dhe Muslimi.  

Preferohet tė agjėrojmė njė ditė para kėsaj dhe njė ditė pas

Transmeton Ibėn Abasi se Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė: "Kundėrshtoni ēifutėt duke agjėruar njė ditė para dhe njė ditė mbrapa." Ahmedi dhe Ibėn Uzejme.

Ibėn Haxheri thotė: "Profeti (salallahu alejhi ue selem) kishte dėshirė tė pajtohej me Ithtarėt e librit (ēifutėt dhe krishterėt) nė ato gjėra qė nuk urdhėrohej, posaēėrisht nėse ishte pyetja me ndonjė vepėr qė kundėrshtoheshin idhujtarėt. Por kur u ēlirua Meka dhe u pėrhap Islami kishte dėshirė qė t`i kundėrshtojė edhe ithtarėt e Librit. Gjithashtu, siē transmetohet nė hadithe tė sakta, agjėrimi i ashures ėshtė nga kjo, ai njėherė u pajtua me ta duke thėnė: "Ne kemi mė shumė tė drejtė pėr Musain, sesa ju." Pasi ēifutėt e agjėronin ashuren duke thėnė se nė kėtė ditė ėshtė shpėtuar Musai. Pastaj dėshiroi t`i kundėrshtojė dhe urdhėroi qė t`i bashkėngjitet njė ditė para dhe njė pas. (Fet`hu Bari IV\770)

Tė agjėruarit e njė dite para dhe njė pas ėshtė e preferuar dhe jo obligim. Ibėn Kajimi thotė: "Agjėrimi i ditės sė ashureve ėshtė tri forma: Mė e plota ėshtė tė agjėroj njė ditė para dhe njė pas, pastaj ta agjėrojė ditėn e nėntė dhe tė dhjetė, ku shumica e haditheve tregojnė kėtė formė dhe forma e fundit ėshtė ta agjėrojė vetėm ditėn e dhjetė (ashures)". (Zadu mead II\75)

Pėrktheu: Alaudin Abazi

26.01.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010