Dita e ashures
19.12.2009 21:01:54

Falje pėr vitin e kaluar   

Nga  Ebi Katade (Zoti qoftė i kėnaqur me tė!) ėshtė transmetuar se ėshtė pyetur Pejgamberi (paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė!) pėr agjėrimin e ditės sė ashures, dhe ka thėnė: "Unė, me tė vėrtetė, e llogaris falje nga Allahu pėr vitin e kaluar."

Gradat e agjėrimit tė ditės sė ashures janė:

Mė e larta ėshtė agjėrimi njė ditė para saj dhe njė ditė pas saj.

Pastaj vijon agjėrimi i ditės sė nėntė dhe tė dhjetė.

Pastaj vjen  vetėm agjėrimi i ditės sė dhjetė.

Shkaku i agjėrimit tė ditės sė ashures

Ƌshtė falėnderim pėr Zotin e Madhėruar qė e shpėtoi Musain (alejhi selam) dhe popullin e tij nga faraoni dhe ithtarėt e tij, e kjo ka ndodhur nė ditėn e dhjetė tė muajit muharrem.

Dobitė e agjėrimit tė kėsaj dite

1. Agjėrimi i ditės sė ashures ėshtė synet dhe i preferuar, me qė ėshtė praktikuar, gjithashtu, nga Pejgamberi (paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė!).

2. Kėtė ditė e kanė agjėruar  edhe shokėt e Pejgamberit (paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė!) si dhe Musai (alejhi selam) para tyre, ne shenjė falėnderimi, ndaj madhėrisė sė Zotit.

3. Edhe  historikisht kjo ditė ka vlerė  madhėshtore.

4. Preferohet agjėrimi i  njė dite para ose pas saj; d.m.th.: (9-10 ose 10-11 muharrem) pėr t'u dalluar nga hebrenjtė, sepse kėtė  e ka urdhėruar Pejgamberi (paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė!).

5. Nė tė shihet qartė se llogaritja e kohės tek popujt e kaluar, ishte me anė tė hėnės e jo me muaj gregorian, sepse Pejgamberi (paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė!) na ka lajmėruar qė dita e dhjetė e muajit muharrem ėshtė e njėjta ditė qė Allahu i Lartėsuar e shkatėrroi popullin e faraonit dhe e shpėtoi Musain me ithtarėt e tij.

6. Kjo ėshtė ēka u pėrmend nė sunet, sa i pėrket kėsaj dite, e ēdo gjė tjetėr qė bėhet nė tė, ėshtė risi (bidat) dhe nė kundėrshtim me udhėzimin e Muhamedit (paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė!).

Kjo ėshtė prej mirėsisė sė Allahut tė lartėsuar ndaj nesh, sepse na e mundėsoi qė nėpėrmjet agjėrimit tė njė dite, tė na falen mėkatet e njė viti tė plotė; e Allahu ėshtė pronar i mirėsisė sė madhe. Kėshtu qė shpejto, o vėlla,  dhe shfrytėzoje kėtė mirėsi! Filloje vitin tėnd tė ri me adhurim  dhe punė tė mbara, sepse punėt e mira i shlyejnė ato tė ligat (tė kėqijat).

 

Pėrktheu : Fidan Musliu

13.01.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010