Vlera e muajit muharrem
19.12.2009 21:01:40

Falenderimi  i takon Allahut, pėrshėndetjet qofshin  mbi pejgamberin Muhamed (alejhi selam).

Allahu thotė nė Kuran: "Kush  madhėron atė qė Allahu e bėri tė shenjtė, ajo ėshtė mė e dobishme tek Zoti  i Tij" Haxh, 30.

"Kush madhėron dispozitat e Allahut, ajo ėshtė prej shenjave tė  dobisė sė zemrės." Haxh, 32.

Allahu ka lehtėsuar pėr robėrit e Tij tė mirat dhe ka hapur dyert e Tij tė mėshirės dhe i ka begatuar me disa kohė qė nė to ka mundėsi tė fitohen shumė tė mira. E ka  bėrė shpėrblimin e madh pėr njė punė tė vogėl. Kjo, nga  fisnikėria  dhe begatia e Tij ndaj nesh, qė muslimani tė kompensojė atė qė i ka kaluar dhe tė  pastrohet nga gjynahet. Prej kohės  qė njeriu mund tė fitojė shumė tė mira ėshtė edhe  dita e ashurės (dita e dhjetė e muajit muharrem). Kjo ėshtė njė pėrmbledhje rreth vlerės dhe historikut tė kėsaj dite, si dhe disa nga rregullat e kėsaj dite. E lusim Allahun qė tė  na bėjė dobi me kėtė  shkresė dhe tė jetė argument pėr vlerėn e kėsaj dite!

Allahu thotė nė Kuran:

"Tek Allahu numri i muajve ėshtė  dymbdhjetė (sipas hėnės) ashtu si ėshtė nė librin e Allahut prej ditės kur i krijoi qiejt dhe tokėn. Prej tyre katėr janė tė shenjtė. Kjo ėshtė fe e drejtė. Pra, mos e ngarkoni me mėkate veten tuaj nė kėta muaj." Teube, 36.

Pejgamberi e ka  bėrė kėtė muaj ndėr muajt mė tė vleshėm pėr agjėrim pas muajit tė Ramazanit.

Transmetohet nga Ebu Hurejre se Pejgamberi ka thėnė: "Agjėrimi mė i mirė pas ramazanit ėshtė muaji  i Allahut muharrem, ndėrsa namazi mė i mirė, pas  namazeve tė obligushme, ėshtė namazi i natės."

Ibn Rexhepi nė librin e tij "Letaiful mearif" ka thėnė: "Ƌshtė thėnė se tė cilėsuarit e kėtij muaji, si muaj i Allahut, tregon shenjtėrinė e kėtij muaji dhe se nuk i takon askujt  ta ndrrojė kėtė muaj me  ndonjė muaj tjetėr, siē  veprohej nė kohėn e injorancės ku i lejonin  disa gjėra nė kėtė muaj. Ndėrsa nė vend tė tij vendosnin muaj tjetėr.

Gjithashtu Ibėn Rexhepi nė tė njejtin libėr thotė se selefėt i madhėronin tri dhjetėshet: dhjetė netėt e fundit tė ramazanit, dhjet ditėt e para tė muajit dhulhixhe dhe dhjetė  ditėt e para tė muajit muharrem.

Neveviu nė sqarimin e  "Sahihul muslim" ka thėnė: "Fjala e pejgamberit se agjėrimi mė i vlefshėm  pas ramazanit ėshtė  muaji muharrem, qartėson se ai ėshtė muaji mė i vleshėm pas ramazanit pėr agjėrim edhe pse nė transmetime thuhet se pejgamberi mė shumė ka agjėruar nė muajin shaban, por pėrgjigjja rreth kėsaj ėshtė se  pejgamberi ose i ėshtė bėrė e ditur vlera e kėtij muaji ne kohėn e fundit tė tij, ose nė kėtė muaj ka patur ndonjė arsye ose ka qenė i sėmurė, ose ka qenė udhėtar, por kjo nuk do tė thotė se agjėrimi i pejgamberit mė shumė nė muajin shaban, ėshtė mė i vlefshėm se muaji muharrem.

 Ashura (dita e dhjetė) dhe  ngjarja e saj historike

Nga Ibėn Abasi  trasnmetohet se kur pejgamberi u shpėrngul nė Medine i pa ēifutėt duke agjeruar  ditėn e ashurės dhe i pyeti pėr kėtė ditė. Ata u pėrgjigjėn se kjo ėshtė njė ditė e mirė, nė kėtė ditė Allahu e shpėtoi Musain dhe popullin e tij prej armikut tė tyre dhe Musai  e ka agjėruar kėtė ditė. Pejgamberi tha: "Ne kemi mė shumė tė drejtė pėr Musain se sa ju dhe e agjėroi pejgamberi dhe urdhroi tė agjėrohet." (Transmeton Buhariu)

Nė transmetimin e Muslimit thuhet: "Kjo ėshtė ditė e madhe, e shpėtoi Musėn dhe popullin e tij, ndėrsa e fundosi faraonin dhe popullin e tij." Thėnia e pejgamberit "E ka agjėruar Musai kėtė ditė" nė transmetimin e Muslimit ėshtė shtuar se e ka agjėruar si falenderim ndaj Allahut. Ndėrsa nė transmtimin e Buhariut ėshtė shtuar se  pejgamberi ka thėnė: "Ne e agjėrojmė kėtė  ditė  si madhėrim pėr tė."

Po ashtu, nė muajin  muharrem ka ndodhur lufta e Kadisijes, lufta mes muslimanėve dhe  zjarrputistave, ku muslimanet ngadhėnjyen.

Nė muajin muharrem Allahu e shpėtoi Musain (alejhi selam) prej  faraonit dhe e fundosi atė me ushtrinė e tij.

Nė muajin muharrem, sikurse qė kanė ndodhur ngjarje qė e  gėzojnė muslimanin, po ashtu kanė ndodhur ngjarje qė e  pikėllojnė dhe e mėrzitin atė. Nė kėtė muaj tatarėt e sulmuan dhe e pushtuan Bagdatin dhe vranė afėr 2 milion muslimanė, duke vrarė edhe udhėheqėsin e muslimanėve. Po ashtu, nė kėtė muaj Bagdati ka rėnė nė duar tė pabesimtarėve  nga armiqtė  Allahut nė kėtė kohė.

Po ashtu, nė muajin muharrem ka ndodhur lufta nė Kerbela, si dhe vrasja e Husejnit, nipit tė pejgamberit (alejhi selam). Pra, nė kėtė muaj kemi  pėrgėzime qė kanė ndodhur nė favor tė muslimanve, por kemi edhe pikėllime qė u kanė ndodhur muslimanve. Dhe kėshtu Allahu i ndėrron ditėt njera pas tjetrės. Allahu thotė:

"Ne kėto ditė i ndėrrojmė mes njerėzve, pėr t'i ditur tek Allahu se ata qė besuan dhe pėr t'i zgjedhur disa  prej jush prej dėshmorėve." Ali Imran, 140.

Agjėrimi i muajit muharrem ka qen i njohur edhe nė kohėn e injorancės, para dėrgimit tė Pejgamberit. Transmetohet nga Aishja se ajo ka thėnė: "Populli i Mekės e agjėronin kėtė ditė."

Kurtubiu ka thėnė: "Ndoshta kurejshėt janė mbėshtetur pėr kėtė ditė nė atė qė ka qenė tek Ibrahimi (alejhi selam). Po ashtu, ėshtė vėrtetuar se pejgamberi ka agjėruar kėtė ditė nė Mekė para se tė shpėrngulej nė Medine. Pasi qė u shpėrngul nė Medine i pa ēifutėt duke e festuar kėtė ditė dhe i pyeti pėr shkakun ata iu pėrgjigjėn, sikur qė e pėrmendėm mė herėt nė hadithe. Ai urdhėroi  qė tė kundėrshtohen ata nė kėtė, sikur qė ka ardhur nė hadithin e Musait se ēifutėt kėtė  ditė e kanė pas festuar, ndėrsa nė transmetimin e Muslimit: "Ēifutėt e madhėronin ditėn e ashurės dhe e festonin atė." Gjithashtu, nė transmetimin e Muslimit thuhet se ēifutėt e Hajberit (fise nė Medine) e festonin kėtė ditė, ndėrsa gratė e tyre zbukuroheshiun nė kėtė ditė.

            Vlera e ditės sė ashures

Pėr vlerėn e kėsaj dite ka disa hadithe prej tyre:

1.Hadithi i Ebi Katade el Ensari, i cili transmeton se pejgamberi ka thėnė: "E llogaris qė dita e ashurės t'i falė mėkatet e vitit tė kaluar." Transmeton Muslimi.

2. Nga Abdullah Ibėn Ebi Jezid transmetohet se ka dėgjuar Ibėn Abasin, i cili ėshtė pyetur pėr agjėrimin e ashurės dhe ėshtė pėrgjigjur: "Nuk di qė pejgamberi ka agjėruar ndonjė ditė duke kėrku vlerėn e saj, se sa dita e ashurės dhe nuk ka agjėruar ndonjė muaj tjetėr pėrveē kėtij muaji (ka pėr qėllim mujin e ramazanit)." Transmeton  Buhariu dhe Muslimi.

                        Kur ėshtė dita e ashurės

Ibni Kudame nė librin e ti "El Mugni" ka thėnė: "Ashura ėshtė dita e dhjetė e muajit muharrem." Po kėshtu ka thėnė edhe Seid ibni Musejib dhe Hasan el Basri, duke u bazuar nė fjalėn e Ibni Abasit, i cili ka thėnė: "Ka urdhėruar pejgamberi agjėrimin e ditės sė ashurės, ditėn e dhjetė tė muajit muharrem." Transmeton Tirmidhiu dhe thotė hadithi ėshtė i vėrtet, i mirė.

Cila ėshtė mė e vlefshme dita e arafatit apo dita e ashurės

Ibn Haxheri ne sqarimin e Buhariut ka thėnė: Transmetohet nga Muslimi se pejgamberi ka thėnė: "Dita e ashurės i falė gjynahet e njė viti, ndėrsa dita e arafatit i falė gjynahet e dy viteve."

Nga kjo bėhet e qartė se agjėrimi i ditės sė arafatit ėshtė mė i vlefshėm se agjėrimi i ditės sė ashurės. Ƌshtė thėnė se urtėsia e kėsaj ėshtė se dita e ashurės ka tė bėjė me Musain, ndėrsa dita e arafatit ėshtė prej pejgamberit dhe pėr kėtė ėshtė mė e vlefshme. Po ashtu, ka thėnė Ibn Kajimi nė librin e tij "Bedai el feuaid": "Nėse thuhet se pse dita e ashurės i falė gjynahet e njė viti, ndėrsa dita e arafatit i falė gjynahet e dy viteve, pėrgjigjja ėshtė nė dy forma: e para se dita e arafatit ėshtė nė muajin e shenjtė, pėr arsye se ky muaj ndodhet nė mes tė dy muajve tė shenjtė, ndėrsa e dyta ėshtė se dita e arafatit ėshtė prej veēorive tė sheriatit tonė, pėr dallim nga dita e ashurės dhe pėr kėtė ėshtė  bėrė dita e arafatit mė e vlefshme."

            A ka qenė ashura para se tė obligohet muaji i ramazanit obligim apo i preferueshėm

Dijetarėt rreth kėsaj ēėshtje kanė rėnė nė mospajtim. Disa prej tyre kanė thėnė se ka qenė e preferueshme, ndėrsa disa tė tjerė kanė thėnė se ka qenė e obligushme. Dhe thėnia mė afėr tė vėrtetės ėshtė se ajo ka qenė obligim, pastaj me obligushmėrinė e ramazanit ajo ka kaluar si ditė e preferueshme pėr agjėrim. Nga Ibni Abasi transmetohet se kur pejgamberi u shpėrnguil nė Medine i gjeti ēifutėt duke agjėruar kėtė ditė dhe i pyeti: Ēfarė ėshtė kjo ditė qė po e agjėroni? Ata thanė se kjo ėshtė njė ditė e madhe  qė shpėtoi nė tė Allahu Musain dhe popullin e tij dhe e fundosi faraonin dhe popullin e tij. Pejgamberi tha: "Ne kemi mė shumė tė drejtė  nė Musain se ju." E agjėroi  Pejgamberi kėtė ditė  dhe urdhroi tė agjėrohet.

Urtėsia e agjėrimit tė ditės sė nėntė

Ibn Haxher ka thėnė nė lidhje me hadithin e Pejgamberit: "Nėse jam gjallė deri vitin e ardhshėm do ta agjėroj edhe ditėn e nėntė", se atė qė e ka pas  ndėrmend pejgamberi ta agjėrojė ka pas pėr qėllim qė ditės sė dhjetė t'ia ngjes edhe ditėn e nėntė ose  si preferim prej  tij, ose  si kundėrshtim i ēifutėve sa i pėrket kėsaj dite.

Agjėrimi i ditės sė nėntė apo tė dhjetė tė kėtij  muaji pėr atė i cili  nuk i ka kompensuar ditėt e ramazanit

Ƌshtė prej gabimeve agjėrimi i ditės sė nėntė dhe tė dhjetė nėse dikush nuk i ka kompensuar ditėt e ramazanit qė i kanė mbetur. Pėr arsye se  kompenzimi i ditėve tė ramazanit qė kanė mbetur janė obligim, ndėrsa   agjėrimi i ditės sė nėntė dhe tė dhjetė tė kėtij muaji janė sunet dhe nuk lejohet t'i japim pėrparėsi  sunetit para farzit. Atij qė i kanė mbetur ditė tė ramazanit pa i plotėsuar, duhet t'i kompensojė ato, pastaj tė fillojė tė agjėrojė  kėto ditė tė muharremit.

Format e agjėrimit tė ditės sė ashurės

E para:

Tė agjėrojė ditėn e nėntė dhe tė dhjetė dhe kjo ėshtė forma mė e mirė, duke u bazuar nė hadithin e Ibėn Abasit se pejgamebri ka thėnė: "Nėse jam gjallė deri vitin e ardhshėm, do ta agjėėroj ditėn e nėntė, gjithashtu."

E dyta:

Ta agjėrojė ditėn e dhjetė dhe tė njėmbdhjetėn, bazuar nė hadithin e pejgamberit i cili ka thėnė: "Kundėrshtoni ēifutėt duke agjėruar njė ditė para dhe njė ditė mbrapa."

E treta:

Ta agjėrojė ditėn e nėntė, tė dhjetėn dhe tė njėmbdhjetėn, bazuar nga hadithi qė  pėrmendėm  nė shkallėn e dytė tė agjėrimit.

E katėrta:

Ta vetmosh ditėn e dhjetė me agjėrim, bazuar nga hadithi i pejgamberit: "Agjėrimi i ditės sė  dhjetė (ashurės ) e llogaris t'i falė gjynahet e vitit tė kaluar."

Cilat prej gjynaheve i fal agjėrimi i ditės sė ashurės

Imam Neveviu ka thėnė: "I fal tė gjitha gjynahet e vogla e jo tė mėdhajat." Po ashtu ka thėnė: "Agjėrimi i ditės sė arafatit i fal gjynahet pėr dy vite, ndėrsa  agjėrimi i ditės sė  ashurės i fal gjynahet e njė viti." Nėse amini  i imamit nė namaz bashkohet me aminin e engjėjve, i falen gjynahet qė i ka bėrė mė herėt. Tė gjitha kėto veprime  vlejnė pėr faljen e gjynaheve. Nėse ka gjynahe tė vogla i falen ato. E nėse nuk ka as tė vogla, as tė mėdha, Allahu e ngrit nė shkall mė tė lartė, ndėrsa  nėse ka bėrė gjunahe tė mėdha e nuk ka bėrė tė vogla, shpresojmė tek Allahu qė t'ia lehtėsojė peshėn e gjynaheve tė mėdha.

Shejhul islam Ibėn Tejmije ka thėnė se abdesi, namazi, agjėrimi i ramazanit, agjėirmi i ditės sė arafatit, agjėrimi i ditės sė ashurės,  tė gjitha kėto i falin gjynahet e vogla e jo tė mėdha, sepse e dimė se pėr faljen e gjynaheve tė mėdha nevojitet pendim.

Dobitė e agjėrimit tė  ditės sė  nėntė dhe dhjetė  tė muajit muharrem

Dobia e parė:

Nė kėtė muaj, Allahu e   shkatėrroi faraonin dhe  e shpėtoi Musain (alejhi selam)  dhe Musai e agjėroi kėtė ditė si falenderim Allahut dhe pėr kėtė  duke e pasuar  pejgamberin Musai e agjeroi edhe ai kėtė ditė.

Ndėrsa fjalėt qė janė tė pėrhapura se gjoja nė kėtė ditė ėshtė ndalur anija e Nuhut mbi kodrėn Xhudij apo nė kėtė ditė Allahu e shpėtoi Junusin prej barkut tė  balenės apo nė kėte ditė Allahu e solli kurbanin nė vend tė Ismailit, kėto nuk kanė baza dhe nuk janė tė vėrteta. Ajo qė ėshtė e vėrtetė, ėshtė se Allahu nė kėtė ditė e ka shpėtuar Musain prej faraonit dhe e ka shkatėrruar faraonin.

Dobia e dytė:

Nė kėtė ditė  shprehet  armiqėsia  ndaj  pabesimtarėve dhe miqėsia ndaj besimtarėve. E duam Musain dhe e urrejmė faraonion dhe  ata qė e pasojnė rrugėn e tij, ndėrsa e duam Musain dhe i duam ata qė i pasojnė pejgamberėt.

Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: "Nyjet mė tė forta nė Islam janė dashuria pėr Allah dhe urrejtja pėr Allah, miqėsia pėr Allah dhe armiqėsia pėr Allah."

Me kėtė njeriu e shpreh  akiden e miqėsisė dhe armiqsisė nė Islam.

Dobia e tretė:

Kundėrshtimi i pabesimtarve nė agjėrimin e  kėsaj dite.

Ne muslimanet jemi tė obliguar qė t'i kundėrshtojmė nė tė gjitha mėnyrat dhe pėr kėtė urdhroi Pejgamberi tė agjėrojmė edhe ditėn e nėntė tė muharremit.

Dhe nė fund e lusim Allahun qė tė  na  i falė gabimet tona dhe tė na ngrijė nė shkallė mė tė lartė, sepse ai pėr kėtė ėshtė i Plotfuqishėm. Pėrshėndetjet tona qofshin mbi pejgamberin  shokėt e tij, familjen e tij dhe mbarė muslimanėt deri nė Ditėn e Gjykimit.

Pėrgatiti: Shaban Murati

02.02.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010