Si ta presim Ramazanin
19.12.2009 21:00:52

Ramazan, mirė se na vjen,  mysafir i nderuar qė shpejt do tė na ikėsh!

Nė Ramazan  shpėrblimet dyfishohen, lidhen me pranga shejtanėt, hapen dyert e xhenetit, mbyllen dyert e zjarrit. Thjesht, ai ėshtė muaj i mirėsisė dhe bereqetit. Ƌshtė mirė pėr ne  qė tė pėrgatitemi nė pritjen e tij sa mė mirė. Mysafiri   pėrgatitet pėr rrugėn e tij, nėnpunėsi  pėrgatitet me detyra ushtruese tė punės sė tij. Edhe  djajtė pėrgatiten pėr kėtė muaj ose i bėjnė tė dyshimtė njerėzit pėr kėtė muaj (para se te aplikohet prangimi i tyre) me lloje tė ndryshme zbavitėse, sikur janė filmat dhe lojrat e kota. Pra, ne jemi muslimanė  dhe ėshtė detyrė e jona qė tė bėhemi gati me pėrgatitjen mė tė vlefshme. Dhe, nuk ka gėzim mė tė madh se ai i cili e shfrytėzon Ramazanin qė nga dita dhe momenti i parė.

  Si tė pėrgatitemi pėr  Ramazan

Me lutje. T'i lutemi Allahun  qė ky muaj fisnik tė na arrijė ne, ashtu siē vepruan gjeneratat e para. Ata vetėm e lusnin Allahun gjashtė muaj qe t'i arrijė Ramazani. Pastaj e lusnin pėrsėri Allahun gjashtė muaj, derisa  pranohej lutja e tyre. T'i lutemi Allahut tė na ndihmojė qė ta presim mirė atė dhe t'i pėrmirėsojmė  veprimet tonė nė tė. Gjithashtu, t'i lutemi Allahut t'i pranojė veprat tona nė kėtė muaj tė ndershėm.

Me hapjen e  zemrave tona ndaj myslimanve. Mos tė ketė mes teje dhe ndonjė muslimani urrejtje, ashtu siē thotė i dėrguari i Allahut, (Paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė!): "Allahu i vėshtron  tė gjitha krijesat e Tij nė natėn e gjysmės sė muajit shaban dhe i fal tė gjitha krijesat e Tij, me pėrjashtim tė atij i cili i bėn shok Atij dhe atij qė urren."

Me agjėrim. Kėshtu ka vepruar i dėrguari (alejhi selam). Kjo shihet nga hadithi i Usame bin Zejdit (Allahu qoftė i kėnaqur me ata dy!).  Ai thotė: "Thash: O i dėrguar i Allahut, nuk tė kam parė tė kesh agjėruar nė ndonjė muaj mė shumė se sa  agjėron nė muajin shaban? Ai  tha: "Ai ėshtė njė muaj tė cilin njerėzit e lenė pas dore, ngase ėshtė nė mes muajit rexhep dhe Ramazanit. Ai ėshtė muaj nė tė cilin veprat  ngjiten te Zoti i botėrave  dhe unė dėshiroj qė veprat e mia tė ngrihen e unė tė jem agjėrueshėm."

                                        "Sahihu terhib ue tergib" 1012.

Duke u dhėnė rėndėsi detyrimeve. Siē ėshtė  namazi i pėrbashkėt nė sabah dhe kohėt e tjera, nė mėnyrė qė mos tė  shkoj kot as vlera mė e vogėl e Ramazanit. Sa tė kesh mundėsi tė largohesh nga gjynahet, tė cilat janė pengesė pėr sevape (shpėrblime).                                       

Tė falėsh vazhdimisht namazin e natės dhe bėsh rregullisht lutjet, si dhe tė caktosh njė pjesė tė Kuranit pėr lexim ēdo ditė, nė mėnyrė qė mos tė bėhemi pėrtac nė mes tė muajit, duke i shtuar kėsaj kohe tė caktuar pėr leximin e Kuranit, pas namazit dhe para tij ose mes akshamit dhe jacisė, ose pėrveē kėtyre edhe vakte tė tjera gjatė gjithė  muajit shaban dhe Ramazan. Me ndihmėn e Allahut ta bėsh kėtė edhe jasht kėtyre muajve.

T'i  lexosh  dhe mėsosh rregullat e agjėrimit, nėpėrmjet librave, kasetave tė dijetarėve, si dhe nga studentėt qė i njohin kėto rregulla.

Pėrgatitje pėr thirrje nė Islam gjatė Ramazanit me te gjitha mjetet, ngase shpirtėrat janė tė gatshėm tė pranojnė thirrjen nė kėtė muaj, gjė qė nuk ndodh jasht kėtij muaji. Nė kėto mjete bėn pjesė: fjala e bukur  nė xhami ose  nė ndonjė vend tė veēantė pėr  njė person a mė tepėr. Tė japėsh dhurat ndonjė fletėpalosje ose kasetė tė dobishme apo tė krijosh hallkė pėrkujtuese, leximin e Kuranit nė xhamia dhe shtėpi, tubimi i fetuave (vendimeve) rreth agjėrimit dhe shpėrndarjes sė tyre, si dhe nxitje pėr veprat e mira  etj.

Parapėrgatitje morale me  tė gjitha sjelljet e mira dhe largimi nga tė gjitha sjelljet e kėqia. Ka mundėsi tė bėhet kjo nėpėrmjet leximit tė librave qė flasin pėr moralin ose t'i pyesėsh  pasuesit e sjelljeve tė  mira qė tė tė japin kėshilla  rreth asaj qė ėshtė  jo e mirė pėr moralin, nėse gjinden.

Parapėrgatitje pėr shfrytėzimin e kohės nė Ramazan, duke bėrė orar pėr leximin e Kuranit, vizitat pėr hir tė Allahut, si dhe vizitat e tė afėrmėve etj.

Nxitje  e xhematit tė xhamisė pėr organizimin e iftareve tė pėrbashkėta  tė pėrditshme ose tė paktėn njėherė nė kėtė muaj. Nxitje  e xhematit pėr shkėmbimin e vizitave pėr hir tė Allahut gjatė kėtij muaji, si dhe takimin pas faljes sė namazit tė Bajramit nė xhami ose nė ēfarėdo vendi tė pėrshtatshėm pėr kėtė.

E lusim Allahun tė na e bėj tė mundshėm arritjen e Ramazanit dhe tė na ndihmojė nė pritjen e tij dhe pėrmirėsimin e veprave nė tė!

 

Ebu  Ahmed

Pėrktheu: Zumer Konushevci


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010