Agjėrimi i ditės sė shtunė
19.12.2009 21:00:15

Pėr agjėrimin nafile tė ditės sė shtunė, dijetarėt janė nė mospajtim. Disa prej tyre mendojnė se agjėrimi i ditės sė shtunė nuk lejohet, duke u argumentuar me hadithin nė tė cilin Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė:

"Mos agjėroni ditėn e shtunė, pėrveē nėse jeni nė agjėrim tė detyruar (farz)! Nėse ndonjė prej jush nuk gjen ushqim, atėherė le tė marrė nga tungu i pemės dhe le tė hajė prej saj!" Ebu Daudi, Ed Darmi, Ahmedi, Ibn Huzejme.

Lejth ibn Sad (njė prej dijetarėve tė hadithit) ka thėnė: " Nėse ky hadith pėrmendej nė prani tė Ibn Shihab ez Zuhrit, ai thoshte se ky ėshtė hadith himsij (i tansmetuar nga banorėt e qytetit Himsij nė Siri) dhe ėshtė nė kundėrshtim me hadithin e saktė."  

Mendimi i imam Zuhriut ėshtė mėndimi i shumicės sė dijetarėve. Argument pėr kėtė ėshtė hadithi i transmetuar nga Buhariu dhe Muslimi se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė:

"Asnjė prej jush mos tė agjėrojė ditėn e xhuma, me kusht qė tė agjėrojė njė ditė para dhe pas saj!"

Kėshtu, shumica e dijetarėve janė argumentuar me kėtė hadith se agjėrimi nė ditėn e shtunė ėshtė i lejuar, pasi sipas hadithit tė mėsipėrm ajo ditė vjen pas ditės sė xhuma. Nga kjo qartėsohet se agjėrimi i ditės sė shtunė nuk lejohet si ditė e veēantė, me pėrjashtim nėse ky agjėrim ėshtė si vazhim i agjėrimit tė ditės sė xhuma apo pėr shkak tė agjėrimit tė ditės sė Arafatit, ditėve tė bardha apo ditės sė ashuras.

Imam Tirmidhiu pėrmend mendimin e shumicės sė dijetarėve duke cituar hadithin nė "Sunenin" e tij :

"Kuptimi i tė urryerit tė agjėrimit nė ditėn e shtunė ėshtė posaēėrimi i kėsaj dite me agjėrim, pasi ēifutėt janė ata qė e madhėrojnė kėtė ditė."

Allahu e di mė sė miri.

Pėrgatiti: Erion Sula


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010