Vlera e agjėrimit tė gjashtė ditėve tė muajit Sheval
19.12.2009 20:59:52

Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut xhele shanuhu. Salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė muslimanėt qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Sė pari, e lusim Allahun e Lartėsuar tė na e pranojė agjėrimin tonė dhe ibadetet tona nė muajin e shenjtė tė Ramazanit, qė na kaloi shumė shpejt.
Sunet ėshtė qė ta pėrcjellim agjėrimin e muajit tė Ramazanit me agjėrimin e gjashtė ditėve tė muajit Sheval. Kush e ka agjėruar muajin e Ramazanit dhe i agjėron gjashtė ditėt e muajit Sheval, e ka shpėrblimin si tė kishte agjėruar tėrė vitin.

Transmeton Ebu Ejubi, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Ai i cili e agjėron muajin e Ramazanit dhe e pėrcjell atė me gjashtė ditė tė Shevalit, e ka shpėrblimin si tė agjėronte tėrė kohėn." Muslimi, Ebu Davudi, Tirmidhiu, Nesaiu dhe Ibn Maxhe.
Fjalėn e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem: "e ka shpėrblimin si tė agjėronte tėrė kohėn" e sqaron hadithi tjetėr, ku Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Kush i agjėron gjashtė ditė pas muajit tė Ramazanit, e ka plotėsuar njė vit (kush bėn njė tė mirė i ka dhjetė shpėrblime)." Nė njė transmetim tjetėr ka thėnė: "Allahu subhanehu ue teala do ta shpėrblejė njė tė mirė me dhjetė sevape dhe njė muaj ka shpėrblimin e dhjetė muajve dhe agjėrimi i gjashtė ditėve ėshtė plotėsim i njė viti." Nesaiu, ibn Maxhe dhe ky hadith ėshtė sahih. Shih Sahih Etergib uet-terhib 1/421.

Nga kjo kuptojmė se Allahu i
Lartėsuar e shpėrblen dhjetėfish atė qė bėn njė vepėr tė mirė. Nė kėtė rast, ai qė ka agjėruar muajin e Ramazanit e ka shpėrblimin si tė kishte agjėruar dhjetė muaj dhe ai i cili e pėrcjell muajin e Ramazanit duke agjėruar edhe gjashtė ditė tė muajit tė Shevalit, e ka plotėsuar njė vit pėr shkak se gjashtė ditė shpėrblehen si gjashtėdhjetė, qė bėjnė 2 muaj, ndėrsa muaji i Ramazanit shpėrblehet sa 10 muaj, duke bėrė njė vit apo 12 muaj.

1 muaj (Ramazan) x 10 (fish shpėrblimi) = 10 muaj
6 ditė (Sheval) x 10 (fish shpėrblimi)
    = 60 ditė apo 2 muaj
                                                     = 12 muaj apo njė vit i plotė

E lusim Allahun e Madhėruar qė tė na pranojė adhurimet dhe tė na i falė mėkatet!

 

Eroll Nesimi
12.10.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010