Dhjetė netėt e fundit tė Ramazanit
19.12.2009 20:43:49

Allahu i Madhėruar na ka zgjedhur dhjetė netė nga mė tė begatat qė eksiztojnė. Begatia nė to ėshtė e pėrmasave madhėshtore. Kėto netė kanė vlera tė mėdha, ndėr tė cilat do tė pėrmendim se Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) nė kėto netė e shtonte sė tepėrmi adhurimin dhe punėt e mira.

Transmetohet nga Aishja se: “Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) i shtonte punėt e mira nė kėto netė jo si nė ēdo natė tjetėr.” Transmeton Muslimi.

Ajo thotė:“Kur hynte dhjetėditėshi i fundit i Ramazanit Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) shtrėngonte izarin, falte namaz gjithė natėn dhe pėr kėtė zgjonte edhe pjestarėt e familjes”.  Transmeton Buhari.  Ajo thotė gjithashtu: “Profeti e pėrziente, njėzetėditėshin e fundit me namaz nate dhe me gjumė, por kur hynte dhjetėditėshi, nuk flinte por shtrėngonte izarin”.   Transmeton  Ahmedi.

Nėpėrmjet kėtyre haditheve del nė pah vlera e kėtyre netėve, sepse edhe Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) u ka kushtuar rėndėsi atyre duke shtuar nė kėto netė punėt e mira. Ai rrinte tėrė natėn zgjuar duke falur namaz, duke lexuar Kuran e duke bėrė dhikėr. Kėtė e bėnte pėr madhėshtinė dhe rėndėsinė e kėtyre ditėve dhe pėr tė kėrkuar Natėn e Kadrit, nė tė cilėn kush falet me besim dhe duke llogaritur sevapin, i falen tė gjitha gjynahet e mėparshme. Mėnyra se si Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) i shfrytėzonte kėto ditė, me namaz, dhikėr e adhurim, tregon se ato janė njė rast i volitshėm, ato janė njė mundėsi pėr tė gjithė dhe fushatė e bagatė pėr atė tė cilit Allahu ia ka lehtėsuar.

Ndaj edhe besimtari i menēur nuk e lė kėtė rast t’i shpėtojė, si atij ashtu edhe familjes sė tij. Ato janė disa netė tė pakta, mund tė ndodhė qė gjatė adhurimit nė kėto netė tė ndiesh shijen e pendimit dhe sinqeritetit, e kėshtu fiton dynjanė dhe ahiretin. Ėshtė pėr tė ardhur keq kur shikon sesi shumė prej muslimanėve, kėto netė tė begata i kalojnė me gjėra qė nuk u bėjnė dobi. Rrinė deri natėn vonė duke bėrė muhabet, dhe kur vjen koha pėr tė falur namaz nate, flenė duke u shpėtuar nė kėtė formė njė shpėrblim mjaft i madh, tė cilin nuk mund ta gjejnė mė gjatė atij viti. Nuk ka dyshim se ata i vė nė lojė shejtani, i cili ėshtė betuar tė largojė njerėzit nga bindja e Allahut tė Madhėruar.

Allahu i madhėruar i thotė shejtanit tė mallkuar “Sepse ti ndaj robėrve tė Mi (tė sinqertė) nuk ke kurrfarė force (as fizike e as mendore), pėrveē atyre tė humburve qė tė vijnė nga pas.” Hixhr, 42.

Ai qė ėshtė i menēur nuk e ndjek rrugėn e shejtanit i cili i ka dalė si kundėrshtar i Allahut, kjo ėshtė nė kundėrshtim me logjikėn e shėndoshė.

Allahu thotė:“Vallė nė vendin Tim do ta merrni pėr mik atė (shejtanin) dhe pasardhėsit e tij, ndėrkohė qė ata janė armiqtė tuaj? Sa kėmbim i shėmtuar ėshtė ai qė bėjnė jobesimtarėt!” Kehf, 50.

“Shejtani ėshtė armiku juaj, ndaj edhe ju konsiderojeni atė si armik, ai e thėrret grupin e tij vetėm se pėr t’i bėrė banues tė zjarrit.”  Fatir, 6.

 

Zoti na dhėntė fuqi pėr t’i kaluar kėto ditė dhe netė tė begata me namaz nate, dua, dhikėr, lexim Kurani dhe adhurime tė tjera!

 

Pėrgatiti: Erion Sula


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010