Kujt i bėhet obligim agjėrimi i muajit Ramazan
19.12.2009 20:43:36

Agjėrimi i muajit Ramazan i obligohet personit qė plotėson kėto kushte:

1. Ėshtė musliman
Jobesimtarit nuk i obligohet agjėrimi i muajit Ramazan; edhe nėse agjėron, nuk llogaritet agjėrimi i tij, Allahu i Lartėsuar thotė: “Mospranimin e dhėnieve (lėmoshės) tė tyre nuk e pengoi tjetėr gjė vetėm pse ata mohuan Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij...” (Et-Teube, 54)
Nėse lėmosha nuk u ėshtė pranuar pėr shkak tė kufrit tė tyre, atėherė as adhurimet e tjera nuk pranohen. Dhe nėse jobesimtarėt pendohen, nuk duhet t’i kompensojnė muajt qė nuk i kanė agjėruar. Allahu i Lartėsuar ka thėnė: “Thuaju atyre qė nuk besuan, nėse heqin dorė (nga rruga e tyre e gabuar dhe besojnė), do t’u falet e kaluara.” (El Enfal, 38)
Gjithashtu ėshtė vėrtetuar se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem nuk i ka thėnė asnjėrit qė e ka pranuar Islamin nė kohėn e tij, qė ta kompensojė agjėrimin e muajve sa ka qenė jobesimtarė.

2. Ėshtė i rritur dhe i menēur
Agjėrimi nuk ėshtė obligim pėr fėmijėn dhe tė ēmendurin, mirėpo nėse fėmija agjėron, agjėrimi i tij do tė jetė i pranuar dhe do tė shpėrblehet pėr tė.

3. Ka mundėsi tė agjėrojė
Ai qė nuk ka mundėsi tė agjėrojė pėr shkak tė sėmundjes sė tij, nuk agjėron derisa tė shėrohet. Tė sėmurėt janė dy llojesh:
a. Me sėmundje kalimtare: kush ka ndonjė sėmundje pėr tė cilėn ka shpresė se do t’i kalojė, e ka tė lejuar qė tė mos agjėrojė dhe ditėt qė nuk i ka agjėruar i kompenson kur tė shėndoshet. Allahu i Lartėsuar ka thėnė: “...e kush ėshtė i sėmurė prej jush ose ėshtė nė udhėtim (e nuk agjėroi), atėherė ai (le tė agjėrojė) mė vonė aq ditė.” (El Bekare, 184)
b. Me sėmundje tė vazhdueshme prej sė cilės nuk shpreson tė shėrohet, si pleqėria apo ndonjė sėmundje tjetėr. I Lartėsuari thotė: “E ata qė i rėndon ai (nuk mund tė agjėrojnė), janė tė obliguar pėr kompensim, ushqim (ditor), i njė tė varfri; ai qė nga vullneti jep mė tepėr, ajo ėshtė aq mė mirė pėr tė.” (El Bekare, 184)
Ibn Abasi e ka komentuar ajetin: “E ata qė i rėndon ai (nuk mund tė agjėrojnė)...” se kėta janė pleqtė tė cilėt nuk kanė mundėsi tė agjėrojnė dhe nė kėtė rast ata duhet tė ushqejnė nga njė tė varfėr.”

4. Ėshtė vendas
Udhėtari ėshtė i liruar nga agjėrimi, Allahu i Lartėsuar thotė: “...e kush ėshtė i sėmurė prej jush ose ėshtė nė udhėtim (e nuk agjėroi), atėherė ai (le tė agjėrojė) mė vonė aq ditė.” (El Bekare, 184), dhe tė gjithė dijetarėt kanė thėnė se lejohet pėr udhėtarin tė mos agjėrojė, edhe pse udhėtarit i lejohet tė agjėrojė, mirėpo mė mirė pėr tė ėshtė tė bėjė mė tė lehtėn.

5. Nuk i ndodh ndonjė gjė qė e ndalon agjėrimin
Ky kusht ėshtė i veēantė vetėm pėr femrat. Gruas me menstruacione apo gruas nė kohėn e lehonisė nuk i obligohet agjėrimi. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Gruaja, kur i vijnė menstruacionet, nuk falet dhe nuk agjėron”, mirėpo ajo obligohet t’i kompensojė ditėt tė cilat nuk i ka agjėruar, pasi tė kalojė muaji Ramazan.
Nėse njeriu i plotėson kėto pesė kushte, obligohet tė agjėrojė muajin Ramazan.

 

Eroll Nesimi
22.8.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010