Gjėrat qė nuk e prishin agjėrimin
19.12.2009 20:43:24

Ėshtė e lejuar pėr agjėruesin, qė ka kryer marrėdhėnie seksuale, tė lahet edhe pas pėrfundimit tė kohės sė syfyrit.

Nėse njė gruaje i ndėrpriten menstruacionet para agimit, atėherė ajo mund tė agjėrojė edhe nėse nuk ka marrė ende gusul, kur koha e agjėrimit ka filluar.

Lejohet heqja e dhėmbėve gjatė agjėrimit dhe trajtimi i rrjedhjes sė gjakut ose pėrdorimi i pikave nė vesh apo nė sy edhe nėse shija e pikave arrin nė gojė.

Pėrdorimi i misvakut (furēė speciale druri) lejohet tė pėrdoret nė ēdo kohė tė ditės kur je agjėrueshėm.

Lejohet tė freskohesh me ujė tė ftohtė duke e hedhur atė nė kokė dhe ulja pėrpara kondicionerit gjatė agjėrimit.

Lejohet sprucimi trajtues (pompa) pėr tė sėmurėt qė kanė vėshtirėsi nė frymėmarrje apo azmatikėt kur je agjėrueshėm.

Lejohet njomja e buzėve ose shpėlarja e gojės kur je agjėrueshėm.

Rekomandohet vonimi i syfyrit (vakt ushqimi para agimit) deri shumė afėr agimit.

Rekomandohet shpejtimi nė hapjen e iftarit sapo tė bjerė Dielli dhe ngrėnia e hurmave tė pjekura dhe nėse nuk ke, atėherė hurma tė thata dhe nėse nuk ke, pi ujė dhe nėse as ujė nuk ke, atėherė mund tė hash e tė pish ēfarėdolloj ushqimi tė lejuar. Nėse agjėruesi nuk ka asgjė pėr tė prishur agjėrimin, le ta prishin me zemėr dhe kjo do tė mjaftojė.

Rekomandohet shtimi i bindjes ndaj Allahut dhe frenimi nga mosbindja.

Ėshtė e detyrueshme bindja ndaj tė gjitha obligimeve, siē janė pesė vaktet e namazit nė kohėn e tyre tė caktuar duke u grumbulluar, dhe frenimi nga tė ndaluarat siē janė gėnjeshtra, thashethemet si dhe ēdo veprim apo fjalė qė ėshtė e ndaluar. Profeti (salallahu alejhi ue selam) ka thėnė: “Kush nuk ndalohet nga falsiteti nė vepra, fjalė dhe ofendimi i tė tjerėve, atėherė Allahu nuk ka nevojė qė ai ta lėrė ushqimin dhe pijen.” Buhariu

Pėrktheu: Manjola Tafa

13.10.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010