Shtatė gjėra qė e prishin agjėrimin
19.12.2009 20:43:05

Kryerja ose konsumimi i ndonjėrės nga ato qė e prish agjėrimin, pėr shkak tė harresės, pakujdesisė ose detyrimit me forcė, nuk e prish agjėrimin, sepse Allahu ka thėnė: “Allahu nuk e obligon asnjė njeri pėrtej mundėsisė sė tij.” Bekare, 286.

“Ai qė pas besimit tė tij e mohon Allahun, me pėrjashtim tė atij qė dhunohet (pėr tė mohuar), e zemra e tij ėshtė e bindur plotėsisht me besim...” Nahl, 106.

“Nuk ėshtė ndonjė mėkat juaji ajo pėr ēka keni gabuar, por (ėshtė mėkat) ajo qė zemrat tuaja e bėjnė qėllimisht...” Ahzab, 5.

Agjėrimi nuk ėshtė i prishur nėse ha ose pi, duke menduar se dielli ka perėnduar ose dita nuk ka aguar, as kur pėrcjell ujė gabimisht gjatė marrjes sė abdesit apo ejakulon gjatė ėndėrrimit nė gjumė, si dhe  kur ha apo pi pa dashje nga harresa.

Shtatė gjėra qė e prishin agjėrimin

1. Marrėdhėniet seksuale gjatė ditės.

Nėse dikush e kryen kėtė ai duhet ta plotėsojė kėtė ditė dhe gjithashtu duhet tė paguaj pėr lirimin e njė robi, nėse ka mundėsi, ndryshe agjėron dy muaj rresht ose ushqen 60 njerėz nė nevojė.

2. Dalja e spermės me qėllim nga puthja, pėrqafimi, prekja apo masturbimi.

3. Ngrėnia apo pirja e diēkaje me qėllim, e dobishme apo e dėmshme, duke pėrfshirė edhe pirjen e cigares.

4. Ēdo gjė qė ka tė njėjtat efekte si ngrėnia apo pirja.

Kjo mund tė ndodhė me hala, pika, gjėra tė tjera, pėr aq kohė sa ato kanė vlerė ushqimore. Kėtu pėrfshihet transfuzioni i gjakut, pėr atė qė i nevojitet. Nga ana tjetėr, n.q. se kėto gjėra nuk kanė vlera ushqimore, atėherė pėrdorimi i tyre nuk ndikon nė agjėrimin e askujt, nė asnjė mėnyrė.

5. Nxjerrja e gjakut dhe hixhame (kupat).

Hixhame ėshtė diēka qė kryhet me anė tė brisqeve tė rrojes pėr tė bėrė vrima nė lėkurė, pėr tė nxjerrė gjakun e keq nga trupi. Nėse dikush ka rrjedhje gjaku nga hundėt apo nga dhėmbėt edhe kjo nuk e prish agjėrimin, pasi kjo nuk ėshtė nė dorėn e njeriut, ėshtė diēka e paqėllimshme.

6. Tė vjellėt qėllimisht, por nėse ndonjė vjell pa qėllim, kjo nuk e prish agjėrimin.

7. Gjaku i menstruacioneve.

Pėrktheu: Manjola Tafa

06.10.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010