Namazi i teravive
19.12.2009 20:40:52

Namazi i teravive ėshtė sunet pėr burra dhe pėr gra. Fjala “teravi” ėshtė shumės i fjalės “teruihatun” e cila rrjedh nga fjala “rahatun”, qė do tė thotė ēlodhje, pushim. Imam El Fejumi nė “Misbahul munir” dhe imam Ibnul Mendhuri nė “Lisanul arab” shpjegojnė se namazi i teravive ėshtė quajtur kėshtu, ngaqė muslimanėt e gjeneratės sė parė, kur falnin namazin e teravive pushonin pas ēdo dy selamesh, pra pas ēdo katėr rekatėsh. Buhariu dhe Muslimi transmetojnė se pėr vlerėn e kėtij namazi pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Kush ēohet pėr t’u falur nė ramazan (teravitė) me besim tė plotė dhe duke llogaritur shpėrblim tek Allahu, do t’i falen gjynahet e mėparshme.”

Namazi i teravive falet pas namazit tė jacisė dhe para namazit tė vitrit nė xhami me xhemat, por mund tė falet edhe vetėm nė shtėpi. Prej sunetit ėshtė tė falen 8 rekatė, duke dhėnė selam pas ēdo 2 rekatėsh. Aishja (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) thotė: “Pejgamberi (alejhi selam) nuk ka falur mė shumė se 11 rekatė nė ramazan dhe jasht ramazanit.” Transmeton Buhariu. Pra, 8 rekatė teravi dhe 3 rekatė namaz vitėr.

Shumica e dijetarėve tė mėdhenj si imam Ebu Hanifja, imam Maliku, imam Shafiu, imam Ahmed ibn Hambeli, imam Sufjan eth Theurij, imam Ibnul Mubarek etj., janė tė mendimit se namazi i teravive mund tė falet mė shumė se 8 rekatė, pasi kjo gjė ka qenė e njohur te tabiinėt (pasuesit e sahabėve), tė cilėt i kanė falur teravitė dikush 20 rekatė, dikush 36, dikush mė shumė e dikush mė pak. Imam El Kemal Ibnul Humami, njėri nga dijetarėt mė tė njohur tė medhhebit hanefi, thotė: “Prej sunetit ėshtė qė tė falen 8 rekatė, ndėrsa 12 rekatet e tjera (sa tė plotėsohet 20 rekatėshi) janė mustehab (vepėr e pėlqyeshme).”

Namazi i teravive ėshtė i mundshėm edhe pėr gratė. Edhe pse namazi mė i mirė pėr gruan ėshtė nė shtėpinė e saj, siē ka ardhur nė njė hadith qė e transmeton Ebu Daudi, kjo s’do tė thotė se namazi i saj nė xhami ėshtė i pavlefshėm, aq mė tepėr kur bėhet fjalė pėr namazin e teravive, i cili ėshtė njė namaz i veēantė. Dalja e gruas nga shtėpia natėn nė xhami ka kushtet e veta. Ajo duhet tė jetė e shoqėruar nga pjesėtarėt e familjes sė saj, tė jetė e mbuluar, tė mos zbukurohet pėr njerėzit e huaj, mos tė parfumoset me erėra tė mira.

Ėshtė e pėlqyeshme qė pėr namazin e teravive tė merren edhe femijėt qė kanė mbushur moshėn 7 vjeē, qė ta praktikojnė kėtė namaz me xhemat nė muajin e ramazanit dhe qė tė marrin pjesė nė begatitė dhe mirėsitė qė Allahu i Lartėsuar zbret nė kėtė muaj madhėshtor.

Allahu na bėftė prej adhuruesve tė Tij dhe na pranoftė adhurimet!

Mustafa Tėrniqi


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010