Rregullat e Bajramit
19.12.2009 20:40:14

Falenderimi i takon Allahut tė Lartėsuar. Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi Muhamedin, familjen e tij, shokėt e tij dhe mbi ata tė cilėt janė pasues tė rrugės sė tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Pėr shkak tė afrimit tė Bajramit tė Ramazanit, tė cilin Allahu e ka bėrė pėr ne dhe pėr tė gjithė muslimanėt lumturi, krenari, begati dhe nder, vėllezėr tė dashur musliman po i pėrmendim disa rregulla dhe sunete, tė cilat i kryen besimtari ditėn e Bajramit.

Sunnet e Bajramit dhe rregullat e tij:

Tekbiret nė ditėn e Bajramit, duke filluar nė natėn e Bajramit dhe kėshtu vazhdohet deri nė pėrfundim tė namazit tė Bajramit.
Allahu thotė: "Qė tė plotėsoni numrin, tė madhėroni Allahun pėr atė se u udhėzoi dhe qė tė falenderoni." (Bekare, 185)

Ndaj, forma e tekbireve duhet tė bėhet ashtu siē ėshtė transmetuar nga shokėt e Pejgamberit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Forma e tekbireve ėshtė:  (Allahu Ekber, Allahu Ekber, La ilahe il Allah, Allahu Ekber ue lilahi lhamd)

       Pastrimi pėr namazin e Bajramit.

       Veshja e rrobave mė tė mira.

       Parfumosja.

       Ngrėnia e disa hurmave apo diēkaje tjetėr para daljes nga shtėpia.

       Kėndimi i tekbireve gjatė shkuarjes pėr nė namaz tė Bajramit.

       Ndryshimi i rrugės gjatė kthyerjes nga namazi.

 Sunet ėshtė falja e namazit tė Bajramit jasht xhamisė, nė vend tė hapėt, mirėpo nėse nuk ka mundėsi atėherė lejohet falja e namazit tė Bajramit nė xhami.

     Sunet ėshtė qė gratė t'i marrin me vete fėmijėt pa dallim moshe. Madje kanė tė drejtė tė prezantojnė edhe gratė me menstruacione por jo ta falin namazin.

       Falja e namazit tė Bajramit.

       Dėgjimi i ligjėratės (hutbes) sė Bajramit me vėmendje.

      Pėrshendetja nė kėtė festė. Transmeton Xhabir bin Nefir i cili thotė: "Kanė qenė shokėt e Pejgamberit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) kur janė takuar nė kėtė festė i thoshin njėri tjetrit: Allahu na i pranoftė neve dhe juve!"

     Shkėmbimi i vizitave dhe urimeve pas faljes sė namazit, te tė afėrmit, komshinjtė etj.

     Dėfrimi me pjestarėt e familjes dhe te afėrmit nė ato gjėra qė i lejon feja islame.

 

E lusim Allahun tė na i pranojė veprat e mira e tė na i falė gjynahet, tė na pastrojė zemrat e tė na bashkojė nė bindjen e Tij!

Pėrgatiti: Erion Sula


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010