Mėnyrat e faljes sė namazit tė vitrit
19.12.2009 20:40:01

Namazi i vitrit njė rekat

   Argument pėr faljen e namazit tė vitrit njė rekat ėshtė hadithi tė cilin e transmeton Muslimi, ku i Dėrguari salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Vitri ėshtė njė rekat nga fundi i natės." (Muslimi 752)
   Po ashtu transmeton Buhariu dhe Muslimi, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Namazi i natės ėshtė dy nga dy (rekate). E, nėse frikėsohet ndokush prej jush se mos po hyn sabahu, le tė falė njė rekat vitėr." (Buhariu 911, Muslimi 749)

Namazi i vitrit prej tre rekatesh ka dy mėnyra

1. Pėrfundohet namazi i vitrit (tre rekate) me vetėm njė ulje (tė fundit)
Argument pėr kėtė ėshtė hadithi tė cilin e transmeton Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, e cila thotė: "E ka falur Pejgamberi salallahu alejhi ue selem vitrin dhe nuk ka dhėnė selam nė rekatin e dytė." Dhe nė njė thėnie tjetėr: "I ka falur tre rekate vitėr dhe nuk ėshtė ulur deri nė uljen e fundit." (Nesaiu 3/234 me sened hasen dhe Bejhakiu 3/31me sened sahih)

2. Mėnyra e dytė ėshtė tė falėsh dy rekate dhe tė japėsh selam, pastaj tė falėsh vetėm edhe njė rekat.
   Argument pėr kėtė ėshtė hadithi tė cilin e transmeton Ibn Omeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se ai i falte dy rekate dhe jepte selam, pastaj falte vetėm edhe njė rekat. Ai ka thėnė: "Kėshtu ka vepruar Pejgamberi salallahu alejhi ue selem." (Ibn Habbani 2435; ka thėnė Ibn Haxheri nė El-Fet'h, 2/482, senedi i tij ėshtė i fortė.)

Namazi i vitrit pesė ose shtatė rekate

   Nėse e fal vitrin pesė ose shtatė rekate, atėherė duhet qė tė falen tė gjitha sė bashku pa ndėrprerė dhe nuk ulesh deri nė uljen e fundit (d.m.th. nė rekatin e pestė nėse e fal pesė rekate vitrin, apo nė rekatin e shtatė nėse e fal shtatė rekate).
   Argument pėr kėtė ėshtė thėnia e Aishes, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, e cila thotė: "I ka falur Pejgamberi salallahu alejhi ue selem trembėdhjetė rekate namaz tė natės, pesė prej tyre i ka falur namaz vitėr. Nuk ėshtė ulur nė asnjėrin rekat, pėrveē nė tė fundit." (Muslimi 737)
   Transmetohet nga Umu Selemi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem e ka falur vitrin pesė dhe shtatė rekate dhe nuk i ka ndarė rekatet me selam apo bisedė. (Ahmedi 6/290, Nesaiu 1714. Ka thėnė Neveviu se senedi i tij ėshtė i mirė dhe shejh Albani e ka bėrė sahih.)

Namazi i vitrit nėntė rekate

   Nėse e fal vitrin nėntė rekate, atėherė kėto rekate duhet tė falen tė gjitha sė bashku pa ndėrprerė, mirėpo duhet tė ulesh nė uljen e parė nė rekatin e tetė, pastaj tė ngrihesh (pa dhėnė selam) pėr tė falur rekatin e nėntė dhe pastaj tė japėsh selam. Transmetohet nga Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka falur nėntė rekate dhe nuk ėshtė ulur nė asnjėrin, pėrveē nė rekatin e tetė. E pėrkujtonte Allahun, e falėnderonte dhe e luste Atė, pastaj ngrihej dhe nuk jepte selam. Ngrihej dhe falte rekatin e nėntė, pastaj ulej, e pėrkujtonte Allahun, e falėnderonte dhe e luste Atė dhe jepte selam me zė tė lartė, saqė e dėgjonim edhe ne." (Muslimi 746)
 

Pėrktheu: Eroll Nesimi
18.4.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010