Dispozita mbi namazin e vitrit
19.12.2009 20:39:48

Falėnderimi i takon Allahut, Atė e falėnderojmė dhe vetėm prej Tij ndihmė dhe falje kėrkojmė. Salavatet e selamet qofshim mbi tė Dėrguarin e fundit Muhamedin (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė!).

Vlera e namazit tė vitrit

Namazi i vitrit ka vlerė tė madhe, pėr faktin se i Dėrguari i Allahut nuk e linte asnjėherė, madje edhe duke qenė udhėtar, e kjo, mė sė miri, na dėshmon pėr vlerėn e kėtij namazi.

Norma e kėtij namazi

Vitri ėshtė sunet muekede (i fortė).

Koha e tij

Ekziston konsensus (ixhma) i dijetarėve se koha e kėtij namazi nuk fillon vetėm  se pas jacisė e vazhdon deri nė mėngjes. Ebu Busrete (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) transmeton se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Vėrtet, Allahu ju ka shtuar edhe njė namaz, faleni atė nė mes tė jacisė dhe mėngjesit”. Shėnon Ahmedi.

Koha mė e vlefshme pėr faljen e tij

Vonimi i faljes sė tij, deri nė fund tė natės, ėshtė mė i vlefshėm pėr atė qė ėshtė i sigurt se do tė zgjohet. Argument pėr kėtė kemi hadithin tė cilin e transmeton Xhabiri (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) se i Dėrguari i Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė!) ka thėnė: “Kush ka frikė se nuk do tė zgjohet nė fund tė natės, le ta falė atė nė fillimin e saj, e kush shpreson tė zgjohet, le ta falė nė fund tė saj’. Shėnon Muslimi.

Numri i rekatėve tė kėtij namazi

Sa i pėrket numrit tė rekatėve tė kėtij namazi, nuk ka numėr tė pėrkufizuar, por mė e pakta ėshtė njė rekat, duke u mbėshtėtur nė fjalėn e tė Dėrguarit tė Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė!): “Vitri ėshtė njė rekat nė fund tė natės’. Shėnon Muslimi. Kjo nuk ėshtė e urryer, pasi i Dėrguari ka thėnė: “Kush dėshiron ta falė vitrin  njė rekat, le ta bėjė kėtė’. Shėnon Ebu Daudi.

Ndėrsa mė e vlefshme ėshtė njėmbėdhjetė rekatė. I falė dy nga dy dhe e pėrmbyll me njė. Aisha (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) tregon se i Dėrguari i Allahut i falte njėmbėdhjetė rekatė dhe e mbaronte namazin me njė rekat vitėr. Shėnon Muslimi.

Ėshtė e lejuar tė falen edhe mė shumė se trembėdhjetė rekatė, duke u bazuar nė fjalėn e tė Dėrguarit tė Allahut (salallahu alejhi ue selem): “Namazi i natės falet dy nga dy rekatė e nėse ke frikė agimin e mėngjesit, atėherė fal njė rekat’. Shėnon Buhariu.

Leximi nė kėtė namaz

Nė kėtė namaz ėshtė e preferuar tė lexojmė, nė rekatin e parė, suren “Sebih ismi rab bikel a’ala”, nė tė dytin “Kul ja ejuhel kafirun” dhe nė tė tretin “Kul hu uallahu eha”, duke u bazuar nė hadithin e Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) se i Dėrguari i Allahut i lexontė kėto sure. Shėnon Tirmidhiu.

Duaja e kunutit nė kėtė namaz

Kunuti nė namazin e vitrit ėshtė i preferuar dhe nuk ėshtė vaxhib (i obliguar). Argument pėr ligjėsimin e tij ėshtė se i Dėrguari i Allahut e praktikonte atė nė kėtė namaz (vitr), por nuk e praktikonte shpesh.

Po ashtu transmetohet nga Husejn bin Ali (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) i cili ka thėnė se mė ka mėsuar i Dėrguari i Allahut disa fjalė qė t’i them nė namaz tė vitrit: “O Zot mė udhėzo nė atė qė mė ke udhėzuar…!” Shėnon Ebu Daudi.

Koha e leximit tė kunutit

Praktikohet nė rekatin e fundit tė namazit tė vitrit, pas pėrfundimit tė leximit tė Kuranit dhe para shkuarjes nė ruku. Ėshtė transmetuar nga i Dėrguari i Allahut edhe praktikimi i tij pas ngritjes nga rukuja; tė dy janė tė sakta.

Kazaja (plotėsimi) e atij qė i kaluar ky namaz

Shumica e dijetarėve mbėshtetin mendimin e ligjėsimit tė faljes sė kėtij namazi atij qė i ka kaluar (kaza), duke u mbėshtetur nė hadithin tė cilin e transmeton Ebu Seid el Huderi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Kush fle ose harron faljen e namazit tė vitrit, le ta falė kur t’i kujtohet”. Shėnon Ebu Daudi.

Po ashtu, Ebu Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) transmeton se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Kush gdhihet e nuk e ka falur vitrin, le ta falė atė ēift e jo tek. Nėse ke praktikuar faljen e vitrit tri rekatė gjatė natės dhe ke fjetur ose ke harruar faljen e tij, atėherė e falė atė gjatė ditės, pas lindjes sė diellit katėr rekatė, dy nga dy, e nėse ke praktikuar faljen e pesė reketėve, atėherė i fal gjashtė, dy nga dy, e kėshtu me radhė (nėse ke praktikuar shtatė, i falė tetė).

Gjykimi i lėnies sė kėtij namazi

Ėshtė pyetur shejhul Islam, Ibn Tejmije (Allahu e mėshiroftė!) i cili ka thėnė: “Falėnderimi i takon Allahut, vitri ėshtė sunet dhe kjo ėshtė konsensus nė mes tė myslimanėve. Kush vazhdon nė braktisjen e kėtij namazi, dėshmia e tij nuk i pranohet. Vitri ėshtė namaz mė i vlefshėm se tė gjitha namazet vullnetare gjatė ditės si: namazi i duhasė, mė i fortė se sunetet e drekės, akshamit e jacisė, madje prej namazeve mė tė mira pas farzeve. Vitri ėshtė prej namazeve mė tė mira tė natės. Allahu e di mė sė miri”.

 

Pėrktheu: Almedin Ejupi

09.03.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010