Mėnyra e faljes sė namazit tė xhenazes
19.12.2009 20:36:12

I falet namazi i xhenazes muslimanit, i madh qoftė apo i vogėl, mashkull apo femėr.

I falet namazi fėmijės i cili ka dėshtuar nga nėna shtatzėnė, n.q.s i ka mbushur 4 muaj.

Nuk i falet namazi fetusit i cili ka dėshtuar pa mbushur akoma 4 muaj, pasi atij akoma nuk i ėshtė futur shpirti. Nuk lahet e nuk qefinoset, por futet nė tokė nė ēdo vend.

Gjatė faljes sė namazit tė xhenazes imami (prijėsi) qėndron nė drejtim tė kokės sė burrit, e nė mes tė xhenazes kur ajo ėshtė femėr, ndėrsa njerėzit e tjerė falen pas tij.

Namazi i xhenazes ka katėr tekbire

1. Pas tekbirit tė parė lexohet surja El Fatiha.

2. Pas tekbirit tė dytė bėhen salavate mbi profetin (alejhi selam). “Allahume  sali ala Muhamedin ue ala ali Muhamed, kema salejte ala Ibrahijm ue ala ali Ibrahijm ineke hamidun mexhid.”

“O Zot, ki mėshirė ndaj Muhamedit dhe familjes sė tij, siē pate mėshirė ndaj Ibrahimit dhe familjes sė tij, se vėrtet Ti je i Lavdėruar dhe i Madhėrishėm.”

“Allahume barik ala Muhamedin ue ala ali Muhamed, kema barekte ala Ibrahijme ue ala ali Ibrahijm ineke hamidun Mexhid.”

“O Zot, bekoje Muhamedin dhe familjen e tij siē e bekove Ibrahimin dhe familjen e tij, se vėrtet Ti je i Lavdėruar dhe i Madhėrishėm.”

3. Pas tekbirit tė tretė lutesh pėr tė vdekurin, si dhe thua duanė e transmetuar:

“Allahume gfir li hajjina ue mejjitina, ue shahidina ue gaibina, ue sagirina ue kebirina, ue dhekerina ue unthaana. Allahumme men ahjejtehu minna feahjihi alel Islam,ue men teuefejtehu minna feteuefehu alel Ijman. Allahumme la tahrimna exhrehu ue la tudil-lena ba`dehu.

“O Zot fali tė gjallėt (nga ne) dhe tė vdekurit, tė pranishmit dhe ata nė mungesė, tė vegjlit dhe tė mėdhenjtė, meshkujt dhe femrat. O Zot atij ndėr ne qė i dhurove jetė, udhėzoje tė jetojė nė Islam, kurse atė qė ia merr jetėn, merrja duke qenė me Iman. O Zot, mos na ndalo prej shpėrblimit tė tij dhe mos na bėj tė humbur pas tij.”   Transmeton: Ibėn Maxheh dhe Ahmedi

“Allahumme gfir lehu uer-hamhu ue afihi ue`fu anhu, ue Ekrim nuzulehu, ue uesi` mud-halehu, uegsilhu bil-mai ue thelxhi uel-bered, ue nekkihi minel khatajje kema nekkajte eth-theubul ebjad mine-denes, uebdilhu daren hajren min darihi,ue ehlen hajren min ehlihi, ue zeuxhen hajren min zeuxhihi, ue ed-khilhul-Xhennete, ue`idhhu min adhabil-kabr ue adhabin-nar.

"O Zot falja mėkatet dhe mėshiroje, shpėtoje dhe ki ndjesė ndaj tij, bėja vendin e mire dhe zgjeroja vendin ku do tė hyjė. Pastroje atė me ujė, borė dhe akull dhe pastroje nga mėkatet, ashtu siē pastrohet rroba e bardhė nga njollat. Zėvendėsoja shtėpinė me njė mė tė mirė, familjen me njė familje mė tė mirė, bashkėshortin (bashkėshorten) me njė mė tė mirė. Fute nė xhenet dhe mbroje nga dėnimi i varrit dhe dėnimi  zjarrit." Transmeton Muslimi

 Nėse i vdekuri ėshtė fėmijė thuhet kjo dua:

 “Allahumme xhealhu lena feraten, ue selefen ue exhren.”

 “O Zot jepi kėtij pėrparėsi nga ne dhe jepi shpėrblim.”

  “Allahumme e`idhhu min adhabil kabr.”

 “O Zot mbroje nga dėnimi i varrit.

4. Pas tekbirit tė katėrt thuhet: “Rabbena atina fi dunja hasanaten ue fil ahireti hasaneh ue kina adhaben nar.

 “O Zot na jep tė mira nė kėtė botė dhe nė tjetrėn dhe ne ruaj nga dėnimi i zjarrit.”

Pas thėnies sė duasė jepet selam vetėm nga e djathta, ose nga tė dy krahėt.

 02.12.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010