Mėnyra e qefinosjes sė tė vdekurit
19.12.2009 20:35:44

Uaxhib nė qefinosjen e tė vdekurit ėshtė mbulimi i tėrė trupit mė mbulesė (copė), por mė mirė ėshtė tė veprohet si mė poshtė :

1.      Tė qefinoset nė tre copa tė cilat tė vendosen njėra mbi tjetrėn. Vendoset i vdekuri nė tė (nė qefin) dhe mė pas mbėshtillet copa e sipėrme, fillimisht nga krahu i djathtė dhe i vendoset tė vdekurit mbi gjoks, pastaj  mbėshtillet nga krahu i majtė. Po nė kėtė mėnyrė veprohet edhe me dy copat e tjera. Pastaj mbėshtillen tė tri copat sė bashku tė dala mbi kokė dhe nėn kėmbė e mė pas lidhen. Ėshtė mirė qė copat e qefinit tė lyhen me erė tė mirė.

2.      Tė lyhet i vdekuri me erė tė mirė nė fytyrė dhe nė vendet e sexhdes.

3.      Nėse i vdekuri ėshtė grua atėherė ajo qefinoset me pesė copa:

·        Izari, i cili mbulon pjesėn nga kėrthiza deri tek gjunjėt.

·        Kėmisha, e cila ėshtė njė copė me gjatėsinė e trupit, paloset nė dysh dhe i bėhet njė prerje nė mes tė copės nė mėnyrė qė nė tė tė hyjė koka, e njėra pjesė e copės i hidhet sipėr e tjetra i lėshohet pas shpine.

·        Khimari ėshtė njė copė e cila i mbulon kraharorin dhe kokėn, pjesa e dalė mbi kokė i lidhet.

·        Janė dhe dy copa tė gjata, mė tė gjata se gjatėsia e trupit, nga koka afro 40 cm dhe nga kėmbėt afro 30 cm, si dhe 5 rripa ose mė shumė sipas nevojės nė mėnyrė qė trupi tė jetė i mbuluar mirė dhe tė mos zbulohet ndonjė pjesė.

·        Edhe nėse gruaja qefinoset si burrat nuk ka problem.

4.      Kur i vdekuri tė vendoset nė varr i zgjidhen rripat e lidhura.

25.11.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.com



Tė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010