Mėnyra e larjes sė tė vdekurit
19.12.2009 20:35:33

Ėshtė uaxhib (detyrė) qė tė vdekurit t`i lahet i tėrė trupi me ujė deri sa tė pastrohet, por mė mirė ėshtė tė veprohet si mė  poshtė :

1.      Tė vendoset kufoma mbi diēka nė tė cilėn do tė lahet dhe tė jetė pjesa e kėmbėve mė e ulėt nga pjesa e krahėve.

2.      T`i vendoset njė copė nga kėrthiza deri tek gjunjėt, me qėllim qė tė mos i duket aureti (pjesa e turpshme) gjatė largimit tė papastėrtive.

3.      T`i hiqen rrobat tė vdekurit me butėsi.

4.      Ai qė lan tė vdekurin duhet tė lidhė njė copė leckė (apo dorashka) nė dorėn e tij me tė cilėn do tė pastrojė auretin e kufomės, pastaj e heq  copėn pas pastrimit tė auretit.

5.      Tė laget lecka me ujė e t`i lahen dhėmbėt tė vdekurit, si dhe t`i pastrohen vrimat e hundės.

6.      Lahet fytyra e tė vdekurit, dy duart deri nė bėrryla, koka, si dhe kėmbėt deri nė zogth, duke filluar nga e djathta.

7.      Nuk i futet ujė nė gojė e as nė hundė, sepse mjafton pastrimi i tyre me leckė.

8.      I lahet i tėrė trupi tre, pesė, shtatė apo edhe mė shumė herė, sipas nevojės qė mund tė ketė trupi, derisa tė pastrohet mirė, duke filluar nga e djathta.

9.      Mė e mira ėshtė qė uji tė pėrzihet me sidėr ( lloj bime aromatike qė shkumon) nė mungesė tė saj pėrdorim sapun ose shampo, sepse kjo e lan mė mirė. E shkumojmė nė fillim kokėn, mjekrėn e mė pas pjesėt e tjera tė trupit.

10.  Mė e mira ėshtė qė nė larjen e fundit uji tė pėrzihet me erė tė mirė (parfum).

11.  Nėse i vdekuri ka flokė, i rregullohen i krihen qė tė mos i rrinė tė shpupuritura e nuk duhet t`i shkurtohen.

12.  Nėse i vdekuri ėshtė grua i zgjidhen gėrshetat nėse ka, e pasi t`i lahen flokėt mirė, i bėhen gėrsheta dhe i vendosen mbas shpine.

13.  Nėse disa pjesė tė trupit tė tė vdekurit, janė tė veēuara, atėherė lahen dhe i bashkėngjiten.

14.  Nėse i vdekuri ėshtė i djegur nga zjarri dhe nuk ėshtė e mundur larja e tij, atėherė i jepet tejemum (pastrim simbolik), sipas mendimit tė shumicės sė dijetarėve. Personi qė e pastron tė vdekurin i fėrkon duart nė tokė dhe me to pastaj i fėrkon fytyrėn dhe shuplakat e duarve  tė tė vdekurit.

18.11.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010