Rregulla rreth larjes sė tė vdekurit
19.12.2009 20:35:20

1.    Larja e tė vdekurit musliman, qefinosja dhe varrosja ėshtė farz kifaje (obligim qė nėse e vepron njė pjesė, bie pėrgjegjėsia nga pjesa tjetėr e muslimanėve.), prandaj ai qė i merr pėrsipėr kėto gjėra, duhet t`i bėjė me nijet tė pastėr nė mėnyrė qė tė marrė shpėrblim nga Allahu i Madhėruar.

2.    Ndėrsa pėr kafirin (jo muslimanin) nuk lejohet larja, qefinosja dhe as varrosja me muslimanėt. Personi i cili ka marrė pėrsipėr larjen e xhenazes e ka detyrė t`i zbatojė rregullat e larjes, qefinosjes, etj.

3.    Ai person tė cilit i ėshtė besuar larja, e ka detyrė t`i mbajė tė fshehta ato tė meta qė mund t`i shikojė tek kufoma.

4.    Ai qė lan tė vdekurin nuk duhet tė lejojė askėnd tė prezantojė gjatė larjes bashkė me tė, me pėrjashtim tė ndonjėrit qė mund ta ndihmojė pėr tė rrotulluar tė vdekurin apo pėr t`i hedhur ujė.(ose pėr tė mėsuar ata qė do tė lajnė tė vdekur)

5.    I autorizuari pėr larjen duhet tė tregohet i butė dhe i respektueshėm dhe jo i ashpėr e as i vrazhdė me trupin e tė vdekurit kur t`i zhveshė rrobat e kur ta lajė atė.

6.    Nuk lejohet tė lajė burri gruan dhe anasjelltas, bėn pėrjashtim nė rastet kur janė bashkėshortė, apo kur janė fėmijė nėn moshėn shtatė vjeēare (qoftė djalė apo vajzė).

7.    Ėshtė e pėlqyeshme pėr atė qė ka larė tė vdekurin, tė lahet edhe vetė sikur lahet nga xhunubllėku (papastėrtia e madhe) e nėse nuk lahet nuk merr gjynah.

11.11.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010