Namazi i xhumasė (1)
19.12.2009 20:34:22

Vlera e ditės sė xhuma

Xhumaja ėshtė njė ditė e shenjtė dhe festė pėr ēdo musliman. Transmetohet nga Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Dita mė e mirė nė tė cilėn ka lindur dielli ėshtė dita e xhumasė. Nė kėtė ditė ėshtė krijuar Ademi (alejhi selam), nė kėtė ditė ėshtė futur nė xhenet, nė kėtė ditė ėshtė nxjerrė nga xhenneti dhe nuk do tė bėhet kiameti vetėm se nė kėtė ditė.” Muslimi.

Gjithashtu, transmetohet nga Ibn Abasi se e ka dėgjuar Pejgamberin salallahu alejhi ue selem duke thėnė: “Kush i pluhuros kėmbėt nė rrugėn e Allahut (nė shkuarjen nė namazin e xhumasė), Allahu do ta ruajė nga zjarri i xhehenemit.” Buhariu.

Ē’duhet tė bėhet para namazit tė xhumasė?

Pastrimi i trupit apo marrja gusėl ėshtė obligim pėr ēdo musliman qė shkon pėr tė falur xhumanė
Lidhur me kėtė Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Larja nė ditėn e xhuma ėshtė obligim pėr ēdo moshėrritur.” Buhariu dhe Muslimi.


Veshja e rrobave tė pastra dhe parfumimi i trupit para shkuarjes nė xhami pėr namazin e xhumasė


Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Pastrimi nė ditėn e xhuma ėshtė obligim i ēdo muslimani dhe atė ditė duhen veshur rrobat mė tė pastra. Dhe nėse ka parfum, le tė parfumohet prej tij.” Ahmedi.

Shkuarja sa mė herėt nė xhami

Transmetohet nga Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Nė ditėn e xhuma melekėt qėndrojnė nė dyert e ēdo xhamie dhe i regjistrojnė njė nga njė (personat tė cilėt shkojnė pėr ta falur xhumanė). Kur imami ngjitet nė minber, ata i mbyllin regjistrat dhe shkojnė tė marrin pjesė nė pėrmendjen e Allahut tė Lartėsuar. Ai qė shkon mė herėt nė xhuma, ėshtė sikur tė ketė therur njė deve, pastaj ai pas tij sikur tė ketė therur njė lopė, pastaj ai pas tij sikur tė ketė therur njė dele, ai pas tij sikur tė ketė therur njė pulė, ndėrsa ai i fundit sikur t“i jetė falur njė vezė.” Buhariu dhe Muslimi.

Dijetarėt islamė kanė thėnė se momenti i shkuarjes sė hershme nė ditėn e xhuma fillon menjėherė pas zenitit tė diellit (koha e fillimit tė namazit tė drekės) dhe pėrfundon me qėndrimin e imamit nė minber.

Preferohet qė tė lexohet surja El-Kehf nė ditėn e xhuma. Transmetohet se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kush e lexon suren El-Kehf ditėn e xhuma, e mbulon drita prej kėmbėve e deri nė kupėn qiellore, dritė qė do tė ndriēojė nė Ditėn e Gjykimit, dhe i falen tė gjitha mėkatet (e vogla) midis dy xhumave.” Hakimi.

Gjithashtu, preferohet qė tė shtohen lutjet nė ditėn e xhuma, sepse nė atė ditė ėshtė njė kohė kur Allahu i Lartėsuar i pranon lutjet. Transmetohet nga Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Me tė vėrtetė, nė ditėn e xhuma ėshtė njė kohė nė tė cilėn, nėse muslimanėt e kalojnė duke iu lutur Allahut, Allahu me tė vėrtetė do t`u pėrgjigjet atyre.” Buhariu dhe Muslimi.

Nė komentin e caktimit tė kohės sė kėtij momenti nė ditėn e xhuma disa dijetarė islamė kanė thėnė se kjo kohė ėshtė pas hytbes sė parė e deri nė pėrfundimin e namazit, ndėrsa disa dijetarė tė tjerė thonė se kjo kohė ėshtė pas namazit tė ikindisė e deri nė perėndimin e diellit.

 

Pėrgatiti: Eroll Nesimi
7.6.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010