Disa rregulla tė ditės sė xhuma
19.12.2009 20:34:11

1. Leximi i sures Sexhdeh dhe Insan nė namazin (farzin) e sabahut tė ditės sė xhuma.

Transmetohet nga Ebu Hurejra se ka thėnė: “I Dėrguari i Allahut nė sabahun e ditės sė xhuma lexonte suret  Sexhde dhe Insan” (Transmeton Buhariu).

2. Tė shtuarit e salavateve mbi tė Dėrguarin (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)  natėn e xhumasė dhe gjatė ditės.

Transmetohet nga Eus ibn Eus se i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)  ka thėnė: “Vėrtet njė nga ditėt tuaja mė tė mira ėshtė dita e xhumas. Nė kėtė ditė ėshtė krijuar Ademi (alejhi selam) dhe nė tė ka vdekur; nė kėtė ditė do t`i fryhet surit (do tė jetė Dita e Kiametit) dhe nė kėtė ditė do tė ringjallen njerėzit, prandaj shtoni salavatet ndaj meje…” (Transmetojnė: Nesaiu, Ahmedi dhe Ebu Daudi. Hadithin e ka bėrė sahih  shejh Albani) .

I Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) thotė “Ai i cili dėrgon salavat mbi mua njė herė, pėr tė dėrgon salavat Allahu dhjetė herė” (Transmeton Muslimi)

 

3. Marrja gusul (tė pastruarit) nė ditėn e xhuma.

I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) thotė: “Tė pastruarit nė ditėn e xhuma ėshtė obligim pėr ēdo tė rritur (qė ka hyrė nė moshėn madhore), gjithashtu edhe pėrdorimi i misvakut (pastrimi i dhėmbėve) dhe e erėrave tė mira (parfumeve)…”(Transeton Muslimi)

  1. Pėrdorimi i parfumeve dhe erėrave tė mira.

Argumenti pėr kėtė ėshtė hadidhi i mėsipėrm.

  1. Tė pastruarit e dhėmbėve.

Kjo bėhet me misvak ose me furēė tė dhėmbėve. Shiko hadithin pėr gusulin.

  1. Arritja nė xhami pėr tė falur xhumanė sa mė herėt.

I Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)  thotė: “Kur tė vijė dita e xhumasė nė ēdo derė tė xhamisė qėndrojnė engjėj qė i shėnojnė ata qė arrijnė nė tė njė nga njė dhe kur ulet imami i mbyllin shėnimet dhe afrohen pėr tė dėgjuar. Shembulli i atij qė arrin mė herėt ėshtė sikurse tė flijojė (bėjė kurban) njė deve, ndėrsa shembulli i atij qe vjen pas tij sikurse tė flijojė njė lope, pastaj njė dele, pastaj njė pulė dhe kush arrin nė kohėn e fundit ėshtė sikur tė jepte njė vezė.” (Muslimi)

  1. Sfrytėzimi i kohės para hipjes sė imamit nė hytbe me namaz (nafile) dhe dhikėr.

    I Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)  thotė: “Kush pastrohet ditėn e xhuma  dhe vjen nė xhami e falet derisa tė hipė imami nė hutbe, pastaj e dėgjon imamin me vėmendje deri nė fund, pastaj falet me tė (farzin  e xhumase), i falen atij mėkatet deri nė xhumanė e javės sė ardhshme dhe tri ditė mė shumė”. (Muslimi)

  1. Ndalimi i bisedės me shokun gjatė hutbes.

Prej atij momenti qė imami tė hipė nė hutbe nuk lejohet  biseda, derisa tė zbresė nga  ajo, edhe nėse shoku i afėrt  bisedon me dikė, nuk lejohet tėrheqja e verejtjes. I Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)  thotė: “Nėse i thua shokut tėnd ditėn e xhuma kur imami ėshtė nė hutbe: Hesht…! Vetėm se ke thėnė fjalė tė kotė.” (Buhariu)

  1. Leximi i sures Kehf nė atė ditė.

I Dėrguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) thotė: “Kush lexon suren Kehf ditėn e xhuma, do t’i bėhet dritė atij Ditėn e Kiametit prej nėnkėmbėve tė tij deri nė qiellin e lartė dhe do t’i falen mėkatet deri nė xhumanė tjetėr”.(Hadithi ėshtė i vėrtet. Transmetojnė: Hakimi, Bejhakiu dhe Darimiu.)

 

Pėrgatiti: Alaudin Abazi


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010