Falja e namazit midis shtyllave
19.12.2009 20:33:19

Nga Abdulhamid ibn Mahmud transmetohet tė ketė thėnė: “U falėm pas njė emiri (princi), por njerėzit na shtynin e ne u falėm midis dy shtyllave (tė xhamisė), kur mbaruam namazin, Enes ibn Malik na tha: ‘Nė kohėn e profetit (alejhi selam) nuk e vepronim kėtė gjė.’” Transmetuan: Imam Ahmedi, Tirmidhiu, Ebu Daudi, Nesaiu.

Disa dijetarė pėr Abdulhamid ibn Mahmud  kanė thėnė se ai ėshtė i dobėt (nė transmetimin e haditheve).

Muauijeh ibn Kurrah transmeton nga babai i tij: “Ne na ndalonin nga falja e namazit midis shtyllave e ne i largonim ata (njerėzit qė i ndalonin).” Nė zinxhirin e transmetimit tė kėtij hadithi njė person rezulton i panjohur nga dijetarėt.

Nė librat e Buhariut dhe Muslimit ekziston njė hadith i transmetuar nga Ibn Umer se profeti (alejhi selam) kur ėshtė futur nė Qabe ėshtė falur midis dy shtyllave.

Thėniet e dijetarėve pėr kėtė ēėshtje:

-Disa dijetarė e kanė urryer faljen e namazit midis shtyllave. Imam Tirmidhiu thotė: “Hadithi i Enesit ėshtė hasen-sahih. Disa dijetarė e kanė urryer radhitjen e safit midis shtyllave. Prej tyre kanė qenė imam Ahmedi dhe Is’haku, por disa dijetarė e kanė lejuar kėtė.”

-Ebu Hanife, Maliku, Shafiu janė tė mendimit se ky veprim ėshtė i lejuar.

-Said ibn Xhubejri, Ibrahim et Tejmi, Suejd ibn Gafle faleshin imam ndėrmjet shtyllave tė xhamisė.

Mendimi mė i saktė ėshtė ai i imam Ibnu el Arabij nė tė cilin thuhet se nuk ka kundėrshtim nė lejimin e kėtij veprimi, nėse vendi nė xhami ėshtė i ngushtė, nuk mjafton pėr tė gjithė; ndėrsa nė njė xhami nė tė cilėn ka vend tė bollshėm ky veprim ėshtė mekruh (i urryer) nė faljen me xhemat. Pėrsa i pėrket namazit qė falet vetėm, falja midis shtyllave ėshtė e lejuar, nė bazė tė hadithit qė gjendet nė dy librat e saktė tė haditheve.

 

Shėnim:

Asnjė prej dijetarėve nuk ėshtė i mendimit se namazi i cili falet midis dy shtyllave ėshtė i pavlefshėm. Ata kanė shkuar deri nė mendimin se kjo gjė ėshtė e saktė, por e urryer dhe jo e ndaluar.

 

Pėrktheu: Erion Sula


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010