Rregullat e shkuarjes nė xhami
19.12.2009 20:32:56

Ēdo musliman ka nevojė tė dijė disa rregulla pėr t’u pėrgatitur pėr namaz, pasi namazi ėshtė njė adhurim i madh dhe pėr muslimanin duhet qė kur tė falė namazin tė jetė nė formėn mė tė bukur.

     Namazi falet me xhemat apo veēmas, siē thotė Pejgamberi (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!): “ Namazi me xhemat ėshtė mė i vlefshėm 27 herė se sa namazi veēmas.”

     Merr abdes mirė nė shtėpinė tėnde, pastaj dil me nijet  tė namazit me xhemat, duke ecur qetė, me shikim dhe zė tė ulur, nėse e bėn kėtė hyn nė hadithin e Pejgamberit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) ku thotė:

“Kur dikush prej jush merr abdes mirė, pastaj del pėr nė xhami, nuk del pėr tjetėr vetėm se pėr nė namaz, pėr ēdo hap qė e ngre i ngriten veprat e mira dhe pėr ēdo hap qė e lėshon i fshihen mėkatet.”(Buhariu & Muslimi)

     Dije se je duke u drejtuar drejt njė vendi ku do tė dalėsh para Allahut tė Lartėsuar, Krijuesit, Sunduesit tė gjithėsisė!

     Ne e dime qė nėse dikush prej nesh drejtohet pėr nė pallatin e mbretit, e shikon fytyrėn e tij, veshjen e tij, me ecje tė lehtė e i kujdesshėm.  E ēfarė do tė thotė t`i drejtohesh shtėpisė sė Allahut tė Lartėsuar dhe tė dalėsh para Tij?

     Nisu me kohė qė tė arrish tekbirin fillestar, e nėse vonohesh, mos shpejto edhe nėse frigohesh se do tė tė kalojė ndonjė rekatė, pasi Pejgamberi (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) thotė:

“ Kur tė dėgjoni ikametin, ecni pėr nė namaz dhe tė jeni tė qetė nė lėvizje e sjellje, atė rekatė qė e zini faleni, e ajo qė ju ka kaluar plotėsojeni!”(Buhariu & Muslimi)

     Kur t`i afroheni xhamisė hyni nė tė me kėmbėn e djathtė dhe thoni duanė: “Allahumme iftah li ebuabe rahmetike” e kur tė dalėsh, dil me kėmbėn e majtė duke thenė: “Allahumme inni eseluke min fadlike.”

     Mos u ul, derisa tė falėsh dy rekatė tehijetul mesxhid. Profeti (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė:  “Kur tė hyjė dikush nga ju nė xhami, mos tė ulet derisa tė falė dy rekate.” ( Buhariu & Muslimi ). Nėse keni hyrė pas ezanit faleni sunetin para farzit.

     Gjatė pritjes tėnde, deri sa tė bėhet ikameti, lexo Kuran, bė dua, dhikėr, largohu nga bisedat e kota, shakatė dhe mos i gėrsheto gishtat, pasi Pejgamberi (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) e ka ndaluar atė qė ėshtė duke e pritur namazin, siē thotė:

 “ Kur tė jetė dikush prej jush nė xhami mos t`i gėrshetojė gishtat, pasi gėrshetimi ėshtė prej shejtanit.”

     Pejgamberi (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) thotė:

“ Rreshti mė i mirė pėr burra ėshtė ai i pari.

    Mos u lidh nė namaz pa i drejtuar dhe plotėsuar rreshtat!

 

Pėrktheu: Bashkim Bajrami


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010