Gabime qė bėhen nė namaz
19.12.2009 20:32:30

1. Ngrėnia e ushqimit me erė tė keqe (hudhra, qepė) para vajtjes nė xhami.

      2. Vajta nė xhami duke ecur shpejt ose duke vrapuar nga frika  se do tė ikė namazi pa u falur.

      3. Thėnia e tekbirit fillestar nė ruku (duhet thėnė nė kijam).

      4. Murmuritja e nijetit ose shqiptimi i tij me zė tė ulėt.

      5. Mosthėnia e duasė hyrėse tė namazit .

      6. Mosfalja drejt sutrės.

      7. Mosdashja pėr tė qėndruar nė rreshtin e parė nė namazin me xhemat.

      8. Tė shikuarit lart gjatė namazit, ose shikimi i imamit apo shikimi majtas-djathtas.

      9. Lėnia e zbrazėtirave nė rreshta nė namazin me xhemat.

     10. Leximi i sures Fatiha shpejt, pa u ndalur nė fund tė ēdo ajeti.

    11. Lėvizja e pavėnd gjatė namazit, shikimi nė orė, loja me gishtėrinj a me rroba, ose lėvizja e kėmbėve dhe e pjesėve tė tjera tė trupit me nervozizėm.

      12.  Lėvizja me imamin ose para tij nė namazin me xhemat.

      13. Ulja e tepėrt e kokės, apo ngritja e tepėrt e saj dhe harkimi i shpinės gjatė rukusė.

    14. Ngjitja e duarve (e krahėve) pėr trupi, nė ruku dhe nė sexhde, si dhe ngjitja e stomakut pėr kofshė nė sexhde.

     15. Vendosja vetėm e majės sė kokės nė tokė gjatė sexhdes.

   16.  Kryerja e nxituar e namazit, qė nuk lejon prehjen dhe qetėsinė e duhur nė ruku dhe nė sexhde.

   17. Bėrja e tesbihėve me dorėn e majtė.

   18. Largimi nė fund tė namazit, pa bėrė dhikrin.

   19. Kalimi para personit qė falet.

   20. Mosfalja e namazit gjatė sėmundjes etj.

Pėrgatiti: Erion SulaNë emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010