Dobitė e namazit tė sabahut (3)
19.12.2009 20:30:12

7. Do tė shohėsh Fytyrėn e Allahut subhanehu ue teala (nė xhenet)

Dije, Allahu tė mėshiroftė, se shikimi i Allahut subhanehu ue teala nė xhenet ėshtė qėllimi kryesori, gjėja pėr tė cilėn kanė garuar dhe kanė vrapuar muslimanėt e parė.

Transmetohet se Xhubejr ibn Abdullah el Bexhelij, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė: “Njė natė kemi qenė ulur me Pejgamberin salallahu alejhi ue selem dhe Pejgamberi salallahu alejhi ue selem shikoi Hėnėn, dhe ishte nata e 14-tė, dhe tha: “Ju do ta shikoni Zotin tuaj ashtu siē po e shikoni kėtė (d.m.th. Hėnėn), duke mos pasur pengesė nė shikimin e Tij. Nėse keni mundėsi qė tė mos ju shmangė diēka nga namazi para lindjes sė diellit dhe para perėndimit tė tij, atėherė bėjeni kėtė.” Dhe pastaj e lexoi ajetin ku Allahu subhanehu ue teala thotė: “dhe lartėso lavditė e Zotit tėnd para lindjes sė diellit (falja e sabahut) dhe para perėndimit (falja e mesditės dhe e pasdites) (Kaf, 39) (Buhariu 4851 Muslimi 633)

Fjala e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem: “Ju do ta shikoni Zotin tuaj ashtu siē po e shikoni kėtė”, d.m.th. siē po e shihni Hėnėn e qartė pėr njerėzit dhe do ta shihni me sytė tuaj.
Kurse fjala: “duke mos pasur pengesė nė shikimin e Tij,” d.m.th. do ta shihni Allahun subhanehu ue teala pa pasur ndonjė dėm apo pengesė, sikur qė keni ndonjėherė pengesė nė shikimin e Hėnės kur dėshironi ta shihni, ndonjėherė keni pengesė nga retė dhe nuk mund ta shihni, kurse Allahu subhanehu ue teala do tė shihet qartė dhe do tė shihet ashtu siē shihet Dielli dhe Hėna kur nuk ka pengesė.
Dhe fjala: “nėse keni mundėsi qė tė mos ju shmangė diēka nga namazi” tregon se ka gjėra nė dynja tė cilat do t’ju shmangin nga kėto dy namaze (namazi i sabahut dhe i ikindisė), nė qoftė se keni mundėsi t’u shmangeni kėtyre pengesave tė cilat ju pengojnė nga namazi, atėherė bėjeni, kėshtu qė ta arrini kėtė shpėrblim tė madh, e qė ėshtė shikimi i Allahut subhanehu ue teala dhe shpėrblime tė tjera qė ka pėrgatitur Allahu subhanehu ue teala pėr robėrit e Tij.

Dhe sa shumė pengesa janė qė e largojnė njeriun nga kėto dy namaze, disa njerėz i pengon qėndrimi natėn nga mosfalja e namazit tė sabahut, kurse disa tė tjerė i pengon televizioni nga falja e namazit, duke e humbur kohėn nė shikimin e filmave apo serialeve apo ndeshjeve tė futbollit. Kurse pėr disa tė tjerė pengesė mė e madhe ėshtė gjumi.
Kurse disa tė tjerė e kanė pengesė kėrkimin e diturisė, duke ndenjur tėrė natėn pėr kėrkim tė diturisė dhe kjo ėshtė shkaktar qė ai tė mos shkojė nė namazin e sabahut. Ai qė rri tėrė natėn pėr tė mėsuar dhe kjo bėhet shkak pėr mospraninė e tij nė namazin e sabahut dhe kjo nuk ėshtė e lejuar. Shembulli i tij ėshtė sikurse shembulli i njė personi i cili mundohet tė ndėrtojė njė shtėpi mirėpo rrėnon njė qytet.

Ai duhet tė flejė herėt pas namazit tė jacisė, kėshtu qė tė zgjohet herėt pėr namazin e sabahut dhe tė mėsojė pas namazit tė sabahut. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Umetit tim i ėshtė dėrguar bereqeti nė mėngjes.” Transmeton Taberaniu nė El Eusat 754, dhe shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė sahih, shih Sahih El Xhami 2841. Pra, le tė kenė kujdes njerėzit, sepse shumica e tė rinjve nuk e dinė kėtė gjė.
Dhe hadithi i sipėrpėrmendur tregon pėr vlerėn e madhe tė kėtyre dy namazeve. Disa prej selefėve kanė thėnė:  “Mirėsia mė e madhe nė xhenet ėshtė ta shohėsh Allahun subhanehu ue teala, kurse veprat mė tė mira nė dynja janė kėto dy namaze. Ai qė ėshtė i kujdesshėm ndaj kėtyre dy namazeve dhe i fal nė kohė me frikėrespekt duke i plotėsuar tė gjitha kushtet dhe sunetet e namazit, shpresojmė se do tė jetė prej atyre qė do ta shohin Allahun subhanehu ue teala.”

Paramendo vlerėn e kėsaj mirėsie nga hadithi qė e transmeton Suhejbi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kur banorėt e xhenetit tė hyjnė nė xhenet, Allahu subhanehu ue teala do t’u thotė: “A dėshironi diēka tjetėr t’ju shtoj nga mirėsitė?” Ata do tė thonė: “A nuk na ke zbardhur fytyrat tona? A nuk na ke futur nė xhenet dhe na ke shpėtuar nga zjarri i xhehenemit?” Thotė: “Pastaj Allahu subhanehu ue teala do tė heqė perden (pengesėn) dhe nuk u ėshtė dhuruar atyre asgjė mė e dashur sesa shikimi i Allahut subhanehu ue teala”, pastaj ka lexuar ajetin: “Atyre qė bėjnė vepra tė mira, u takon e mira (xheneti) edhe mė tepėr (e shohin Allahun) (Junus, 26) (Muslimi 181)

Dhe pa dyshim se nuk ka kėnaqėsi mė tė madhe sesa ta shohėsh Fytyrėn e Zotit tėnd. Pra, nėse dėshiron ta shohėsh Allahun subhanehu ue teala, atėherė shpejto nė namaz.


8. Falja e namazit tė sabahut ka shpėrblim tė madh


Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Dy rekatet e sabahut janė mė tė vlefshme sesa e gjithė dynjaja dhe ēka ka nė tė.” Muslimi 725.
SubhanAllah, dy rekatet sunet tė namazit tė sabahut qenkan mė tė vlefshme sesa e gjithė dynjaja me bukuritė e saj dhe ēka ka nė tė. E ēfarė vlere paska pra farzi i namazit tė sabahut?

Sikur njeriu ta kishte ditur se nė atė kohė (kohėn e sabahut) do tė mund tė fitonte diēka prej kėnaqėsive tė kėsaj bote, do tė ishte zgjuar menjėherė, ka mundėsi edhe para kohe, kurse ne duke e ditur se sa shpėrblim tė madh ka namazi i sabahut, flemė dhe nuk zgjohemi pėr namazin e sabahut.
Pėr kėtė shkak, Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Sikur ta dinit se ēfarė shpėrblimi kanė namazi i jacisė dhe namazi i sabahut kishit pėr tė shkuar edhe gjunjazi.” Buhariu 615 dhe Muslimi 437.
Ky hadith tregon se ēfarė shpėrblimi ka namazi i sabahut sa qė nėse ndokush nuk kish pas mundėsi tė shkoj nė kėmbė nė xhami kishte me shkuar duke ecur me gjunjė ashtu sikurse shkon edhe fėmija i vogėl i cili nuk din tė ec mirėpo ec me duar dhe me gjunjė, dhe nuk kishin me lan pa e falur namazin me xhemat nė xhami.

Transmeton Ibn Mesudi se ka pasur njerėz tė cilėt janė ndihmuar nga dy burra qė tė qėndroj nė saf (Muslimi 1486). D.m.th. duke e ditur shpėrblimin e namazit nė xhami, edhe pse ka qenė i sėmur apo i dobėt, ėshtė ndihmuar nga shokėt e tij dhe ka shkuar nė xhami. Me tė vėrtetė kjo ėshtė njė mirėsi e madhe o vėlla i dashur, prandaj mos hezito dhe shko nė xhami.


9. Ka shpėrblimin sikur ta kryesh njė haxh dhe umre


Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Ai qė e fal namazin e sabahut me xhemat, pastaj ulet dhe e pėrkujton Allahun derisa tė lindė dielli, pastaj i fal dy rekate, do ta ketė shpėrblimin e njė haxhi dhe umreje tė plotė, tė plotė, tė plotė.” Tirmidhiu 586 dhe shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė hasen, shih, Sahih sunen etermidhi 480.
Ky hadith tregon qartė vlerėn dhe shpėrblimin e faljes sė namazit tė sabahut nė xhami, mirėpo shumica e njerėzve janė larg praktikimit tė saj. Si ka mundėsi njė njeri duke e ditur kėtė shpėrblim tė madh tė flejė nė kohėn kur duhet tė ngrihet e tė shkojė pėr ta falur namazin e sabahut?
Shumė muslimanė janė larguar nga praktikimi i kėtij suneti dhe nuk e praktikojnė kėtė pėrveē njė pakicė e vogėl. Sa punė e vogėl qė ėshtė tė qėndrosh pas namazit tė sabahut deri sa tė lindė dielli nė xhami, mirėpo sa shpėrblim tė madh qė ka. Pra, o vėlla musliman, bėhu i kujdesshėm dhe praktikoje kėtė hadith edhe sikur ta praktikosh vetėm njė herė nė javė.


10. Falja e namazit tė sabahut ta zgjeron gjoksin


Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kur tė flejė ndonjėri prej jush shejtani ia lidh tre nyje tek koka e tij dhe secilės nyje i mėshon me fjalėt: “Ti ke njė natė tė gjatė, shtrihu dhe mos u ngre. Nėse ngrihet dhe e pėrkujton Allahun, do t’i zgjidhet njė nyje, nėse merr abdest do t’i zgjidhet nyja e dytė dhe nėse falet, do ti zgjidhet nyja e tretė dhe do tė jetė aktiv (energjik) dhe shpirtmirė, pėrndryshe do tė zgjohet pėrtac dhe shpirtkeq.” Buhariu 1142 dhe 3269 dhe Muslimi 776.

Dhe nyjat e pėrmendura nė hadith janė realitet, siē e ka cekur Pejgamberi salallahu alejhi ue selem nė hadithin qė transmeton Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kur tė flejė ndonjėri prej jush natėn, ia lidh shejtani te koka e tij tre nyje prej litari.” Ibn Maxheh 1329 dhe shejh Albani ka thėnė se ky hadith ėshtė sahih, shih Sahih Sunen ibn Maxheh 1094.

Kurse nė qoftė se ai vazhdon dhe fle saqė i kalon namazi i sabahut, shejtani do tė urinojė nė veshin e tij.
Ibn Mesudi ka thėnė: “Ėshtė pėrmendur nė prani tė Pejgamberit salallahu alejhi ue selem njė njeri i cili kishte fjetur njė natė derisa i kishte kaluar namazi i sabahut. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem tha: “Ky ėshtė njė njeri tė cilit i ka urinuar shejtani nė dy veshėt e tij”, apo ka thėnė: “nė veshin e tij”. Buhariu 1144 dhe 3270 dhe Muslimi 774.


Pėrktheu: Eroll Nesimi
18.7.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010