Shoku juaj (Muhamedi) nuk ka humbur
18.12.2009 21:15:37

Falėnderimet dhe lavdėrimet janė pėr Allahun, Zotin e gjithė botėve. Paqja, mėshira dhe bekimet janė pėr Muhammedin, familjen dhe shokėt e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e Allahut, ndėrsa udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhammedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) Veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bid’at dhe ēdo bid’at ėshtė lajthitje, e ēdo lajthitje tė ēon nė zjarr.
 

Tė nderuar vėllezėr!
Muhammedi (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) mė i zgjedhuri ndėr vėllezėrit e vet pejgamberė. Allahu i Lartėsuar e privilegjoi me shumė cilėsi tė mira, si:

1. Allahu i Lartėsuar e cilėsoi lart mendjemprehtėsinė dhe menēurinė e Muhammedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) dhe tha:
مَا ضَلَّ صَاحِبُكُمْ وَمَا غَوَى
“Shoku juaj
(Muhammedi qė ju e njihni) nuk ka humbur, e as qė ka devijuar (nga e vėrteta) [Nexhm, 2]
2. Allahu i Lartėsuar cilėsoi dėlirėsinė e gjuhės sė Pejgamberit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) dhe tha:
وَمَا يَنْطِقُ عَنْ الْهَوَى
“Dhe ai
(Muhammedi) nuk flet nga dėshira e tij.” [Nexhm, 3]
3. Allahu i Lartėsuar vlerėsoi lart vendburimin e pastėr tė sheriatit dhe tha:
إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْيٌ يُوحَى
“Ai
(Kur’ani) nuk ėshtė tjetėr pos shpallje qė i shpallet (Muhammedit) [Nexhm, 4]
4. Allahu i Lartėsuar cilėsoi pastėrtinė e zemrės sė Muhammedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) dhe tha:
مَا كَذَبَ الْفُؤَادُ مَا رَأَى
“Zemra
(e Muhammedit) nuk e mohoi atė qė pa (me sy) [Nexhm, 11]
5. Allahu i Lartėsuar cilėsoi tė pamurit e Pejgamberit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) duke thėnė:
مَا زَاغَ الْبَصَرُ وَمَا طَغَى
“Shikimi
(i Muhammedit) as nuk lakoi e as nuk tejkaloi.” [Nexhm, 17]
6. Allahu i Lartėsuar cilėsoi sahabėt e Muhammedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) duke thėnė:     
وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ تَرَاهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا يَبْتَغُونَ فَضْلاً مِنْ اللَّهِ وَرِضْوَانًا سِيمَاهُمْ فِي وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ
“...e ata (sahabėt) qė janė me tė (Muhammedin) janė tė ashpėr kundėr jobesimtarėve, janė tė mėshirshėm ndėrmjet vete, ti i sheh kah pėrulen (nė rukuė), duke rėnė me fytyrė nė tokė (nė sexhde) [Fet’h, 29]    
7. Allahu i Lartėsuar cilėsoi lart moralin e tė tė Dėrguarit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) duke thėnė:
وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ
“Vėrtet, ti je nė njė shkallė tė lartė tė moralit!” [Kalem, 4]   
8. Allahu cilėsoi lart pastėrtinė e davetit-thirrjes islame duke i thėnė:
قُلْ هَذِهِ سَبِيلِي أَدْعُو إِلَى اللَّهِ عَلَى بَصِيرَةٍ أَنَا وَمَنْ اتَّبَعَنِي

“Thuaj (o Muhammed): “Kjo ėshtė rruga ime, e vėnė nė fakte tė qarta, e qė unė thėrras te Allahu, unė dhe ai qė vjen pas meje.” [Jusuf, 108]  


Tė nderuar vėllezėr!
Allahu i Lartėsuar me tetė cilėsitė e lartpėrmendura tėrheq vėmendjen e tė menēurit mbi Muhammedin (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!). Personaliteti dhe figura mė madhėshtore e njerėzimit ku edhe jo muslimanėt shprehėn mendimet mė pozitive, por pėr ne besimtarėt fjalėt e Allahut janė tė parat dhe tė fundit qė vlerėsojnė lart namin e Muhammedit.
وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ
“Dhe Ne, ta ngritėm lart famėn tėnde?”
[Inshirah, 4]
Tė nderuar muslimanė!
Sė bashku tė meditojmė nė vlerėsimet e larta tė Allahut mbi shėmbėlltyrėn e njerėzimit Muhammedit.
Mendjemprehtėsia (menēuria), dėlirėsinė e gjuhės, pastėrtisė sė sheriatit, pastėrtinė e zemrės, largpamėsia, shokėt-sahabėt, morali i lartė dhe nė fund thirrja e pastėr tė gjitha kėto i kanė dhėnė prioritet shtrirjes sė Islamit nė tė katėr anėt e botės. Kėtė e bėri i Dėrguari i Allahut, Muhammedi me dėlirėsinė e brendshme shpirtėrore, kthjelltėsinė e jashtme vepruese dhe me programin transparent hyjnor. Allahu i Lartėsuar thotė:
هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَكَفَى بِاللَّهِ شَهِيداً
“Ai ėshtė qė e dėrgoi tė Dėrguarin e Vet me udhėzim tė plotė dhe me fenė e vėrtetė, qė tė triumfojė mbi ēdo fe, e mjafton Allahu dėshmitar.”
[Fet’h, 28]
َيا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَآمِنُوا بِرَسُولِهِ يُؤْتِكُمْ كِفْلَيْنِ مِن رَّحْمَتِهِ وَيَجْعَل لَّكُمْ نُوراً تَمْشُونَ بِهِ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

“O ju qė keni besuar, keni frikė Allahun dhe vazhdoni me besim ndaj tė Dėrguarit tė Tij, se Ai ju jep dyfish nga mėshira e tij, ju dhuron dritė qė ecni me tė, ju falė mėkatet tuaja,  Allahu ėshtė Mėkatfalės, Mėshirues.” [Hadidė, 28]   


Shejbaniu nė poemėn e besimit radhit vargjet:


I Dėrguari i Allahut ėshtė mė i miri qė ka ekzistuar,
Prej bijve tė Ademit mbi tokė qė ka kaluar.


Si mėshirė Zoti i qiejve atė e ka dėrguar,
Tė dy mė tė rėndėsishmit pėr t’i udhėzuar.


Natėn ka ecur, pėr nė Arsh ėshtė ngritur,
Sa dy harqe atij i ėshtė afruar duke u ngjitur.


Ēdo profet nga njė mrekulli Zoti i ka dhuruar,
Muhammedin, Zoti im me Kur’an e ka veēuar.


Dėshmoj se Allahu tė Dėrguarin e Tij e ka ndihmuar,
Me shok tė sinqertė, tė pastėr e tė pėrkushtuar.


Ky ėshtė besimi i imanit tonė Shafiut,
Malikut, Nu’manit dhe Ahmed Hanbeliut


Besimtar ėshtė ai qė tė gjitha kėto i ka besuar,
Kush devijon nga kjo, vetėm se ka kundėrshtuar.


E duam tė Dėrguarin e Allahut pėr shkak se dashuria ndaj Pejgamberit tė Tij ėshtė prej obligimeve me tė mėdha tė besimit, madje edhe bazė e ēdo vepre tė besimit dhe fesė.
E duam tė Dėrguarin e Allahut pse ėshtė njėri ndėr mė tė mirėt qė ka ekzistuar dhe ėshtė mėshirė pėr mbarė njerėzimin.
E duam tė Dėrguarin e Allahut se ai dha kuptimin e jetės me udhėzimin e qartė islam.
E duam tė Dėrguarin e Allahut se Ai na urdhėroi qė ta duam dhe ta respektojmė:


“Thuaj: "Nėse e doni Allahun, atėherė ejani pas meje qė Allahu t'ju dojė.” [Ali Imran, 31]
ٱلنَّبِىُّ أَوْلَىٰ بِٱلْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ
“Pejgamberi ėshtė mė afėr besimtarėve
(dhe mė i merituar) se sa vetė ata me vetveten, ….”
[Ahzabė, 6]

                                                                            
E duam kėtė figurė pėr tė qenė tė lumtur nė kėtė botė, se ai na mėsoi lumturinė, fatbardhėsinė dhe shpėtimin nė botėn tjetėr.
وَأَمَّا الَّذِينَ سُعِدُواْ فَفِي الْجَنَّةِ خَالِدِينَ فِيهَا مَا دَامَتِ السَّمَاوَاتُ وَالأَرْضُ إِلاَّ مَا شَاء رَبُّكَ عَطَاء غَيْرَ مَجْذُوذٍ
“E pėr sa u pėrket atyre fatmirėve, ata janė nė xhenet pėrgjithmonė, sa tė jenė qiejt dhe toka, pėrveē atė ēka do Zoti yt
(Allahu ju dhuron) shpėrblim tė pakėputur.”
[Hudė, 108]


Tė nderuar besimtarė!
Tė tjerėt po tallen me tė Dėrguarin Muhammed!
Tė gjithė jeni nė dijeni pėr ofendimet dhe talljet qė po bėhen nga njė botė e “qytetėruar” e “moderne” ndaj mė tė dashurit tonė Muhammedit. Nėse Danimarka nė emėr tė lirisė sė tė shprehurit filloi hapin e publikimit tė karikaturave tallėse, pėrqeshėse, ofenduese tė Muhammedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) nė gazetėn “Jyllands Posten”. Mė pas publikuan dhe ripublikuan karikaturat edhe Gjermania nė gazetėn  “Die Welt”, Spanja nė gazetat  “ABC” dhe “El Periodic”, Franca nė gazetėn “France Soir” etj.
Njė publikim i kėtillė dėshmon pėr urrejtjen dhe paturpėsitė e njė bote tė “civilizuar”, poshtėrsitė e akumuluara nė brendėsinė e kėtyre popujve. Kėto akuza dhe shpifje kanė njė para histori, pėr kėtė na tregon Kur’ani. Muhammedi u vlerėsua si i ēmendur, magjistarė, rrenės.
وَقَالُواْ يَا أَيُّهَا الَّذِي نُزِّلَ عَلَيْهِ الذِّكْرُ إِنَّكَ لَمَجْنُونٌ
“Dhe ata thanė: “O ti
(Muhammed), qė t’u shpall pėrkujtimi (Kur’ani), me tė vėrtetė ti je ēmendur!” [Hixhr, 6]
كَذَلِكَ مَا أَتَى الَّذِينَ مِن قَبْلِهِم مِّن رَّسُولٍ إِلَّا قَالُوا سَاحِرٌ أَوْ مَجْنُونٌ
“Ja, ashtu pra, edhe atyre qė ishin mė parė nuk u erdhi i Dėrguar e qė nuk i thanė: “Ėshtė magjistar ose ėshtė i ēmendur!”
[Dharijatė, 52]
وَعَجِبُوا أَن جَاءهُم مُّنذِرٌ مِّنْهُمْ وَقَالَ الْكَافِرُونَ هَذَا سَاحِرٌ كَذَّابٌ
“Ata
(idhujtarėt) habiten, ngase u erdhi Pejgamberi nga mesi i tyre, e jobesimtarėt thanė: Ky ėshtė magjistar, rrenės.”
[Sad,4]
Idhujtarėt ishin mėsuesit e parė tė botės sė sotme demagogjike qė nė emėr tė lirisė sė tė shprehurit pėrqeshin mė tė madhin e njerėzimit. Nė emėr tė asgjėsė provokojnė ndjenjat e tė gjithė muslimanėve.


Kush janė kėta qė provokojnė?
Kėta janė tė cilėt nuk e besojnė drejt Krijuesin e vet, nuk kanė vlera morali, tė Dėrguarit e Allahut i injorojnė, etiketojnė, i akuzojnė, i mbysin, dhe i pėrgėnjeshtrojnė.
Kėta janė qė dėshirojnė ta fikin dritėn e Allahut tė Lartėsuar.
يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ
“Ata duan ta shuajnė dritėn e Allahut me gojėt e tyre, po Allahu e plotėson
(e pėrhap) dritėn e vet, edhe pse e urrejnė jobesimtarėt.” [Saff, 8]
Tė dashur vėllezėr unė jam shumė sigurt po edhe ju binduni se drita e Allahut nuk shuhet.
هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ
“Ai
(Allahu) ėshtė qė e dėrgoi tė Dėrguarin e vet (Muhammedin) me udhėzim tė qartė e fe tė vėrtetė pėr ta bėrė mbizotėrues mbi tė gjitha fetė, edhe pse idhujtarėt e urrejnė.”
[Saff, 9]


Tė nderuar muslimanė!
Thuajuni tė pafeve, idhujtarėve, tė krishterėve, ēifutėve, tė gjithė atyre qė ushqehen me urrejtje e poshtėrsi, ju jeni ata tė cilėt do tė shuheni dhe do ta humbni betejėn. Sigurisht se ju jeni ata qė do tė dėmtoheni moralisht dhe materialisht, po ju do tė jeni ata qė do tė shpėrbleheni me “medaljen” e mallkimit. Jeni tė sigurt nė humbje ashtu siē humbėn Ebu Xhehli, Ebu Lehebi, dhe para tyre Faraoni e Karuni, populli Ad dhe Themud. Allahu i Lartėsuar thotė:
ِإنَّ الَّذِينَ يُؤْذُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَأَعَدَّ لَهُمْ عَذَاباً مُهِيناً)
“E s’ka dyshim se ata janė, tė cilėt e fyejnė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ata i ka mallkuar Allahu nė Dunja e nė Ahiret dhe pėr ta ka pėrgatitur njė dėnim tė dhembshėm.” [Ahzabė,57]
إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الأَبْتَرُ
“E s’ka dyshim ai i cili tė urren ty
(Muhammed) ėshtė i humbur (nga ēdo gjė nė kėtė botė dhe botėn tjetėr)
[Kevther, 3]
Tė nderuar besimtarė!
Si tė jemi pėrkrahės i tė Dėrguarit tė Allahut, Muhammedit sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem?
Pėrkrahjen dhe mbėshtetjen qė kemi pėr obligim mund ta bėjmė ne si besimtarė muslimanė nė disa rrafshe, si:
1. Nė rrafshin individual;
Nė kėtė sferė ēdo besimtar dhe besimtare duhet ta ngrit nivelin e njohurive duke:
-Mėsuar argumente nga Kur’ani, Sunneti dhe Ixhmai mbi obligueshmėrinė, respektin dhe pasimin e Muhammedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!).
-Mėsuar dhe njohur se Allahu i Lartėsuar ėshtė nė mbrojtjen e tė tė Dėrguarit tė Tij.
-Njohur tė gjitha faktet qė dėshmojnė pėr pozitėn e lartė tė Muhammedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!), dhe shfaqur e dashurinė dhe respektin ndaj familjes sė tij.
2. Nė rrafshin familjar dhe shoqėror;
Nė kėtė sferėn duhet tė angazhohemi pėr:
-Edukimin i fėmijėve nė respektimin e Sunnetit tė Muhammedit.
-Zgjedhjen dhe publikimin e literaturės burimore mbi siren (jetėshkrimin) e Pejgamberit.
-Edukimin e familjeve islame nė Sunnetin e Muhammedit.
3. Nė rrafshin intelektual dhe mėsimdhėnės;
Mėsimdhėnėsit, ligjėruesit, pedagogėt duhet tė angazhohen nė:
-Mbjelljen e dashurisė dhe respektit tek studentėt dhe studentet pėr tė Dėrguarin e Allahut.
-Organizimin e seminareve nėpėr nivele tė ndryshme universitare.
-Pasurimin e bibliotekave me literaturė burimore mbi jetėshkrimin e Muhammedit.
4. Nė rrafshin e davetit - thirrjes;
Hoxhallarėt, thirrėsit, studentėt duhet angazhuar nė:
-Mbajtjen e hutbeve, ligjėratave mbi mesazhin islam qė publikoi Muhammedi.
-Udhėzimin njerėzve nė fenė e Allahut pa dallime ngjyrash dhe kombe.
-Kėshillimin e muslimanėve si duhet t’i dalin nė krah tė Dėrguarit tė Allahut tė Lartėsuar.
-Ngritjen e nivelit tė besimtarėve dhe edukimin e tyre nė pasimin e Sunnetit tė Muhammedit.
-Mbajtjen e ligjėratave, tribunave, seminareve pėr zbardhjen e personalitetit tė Muhammedit.


Tė nderuar besimtarė!
Kemi pėr obligim qė tė gjithė ta mbrojmė mė tė dashurin tonė Muhammedin (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!). Besimtarėt nuk guxojnė ta duan ndokėnd tjetėr mė tepėr se Muhammedin (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) , dashuria e tij ėshtė vijim i dashurisė ndaj Allahut. Pejgamberi duhet, respektohet dhe pasohet pėr shkak tė Allahut tė Lartėsuar.
قُلْ إِن كَانَ ءابَاؤُكُمْ وَأَبْنَاؤُكُمْ وَإِخْوٰنُكُمْ وَأَزْوٰجُكُمْ وَعَشِيرَتُكُمْ وَأَمْوٰلٌ ٱقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَـٰرَةٌ تَخْشَوْنَ كَسَادَهَا وَمَسَـٰكِنُ تَرْضَوْنَهَا أَحَبَّ إِلَيْكُمْ مّنَ ٱللَّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍ فِي سَبِيلِهِ فَتَرَبَّصُواْ حَتَّىٰ يَأْتِىَ ٱللَّهُ بِأَمْرِهِ وَٱللَّهُ لاَ يَهْدِى ٱلْقَوْمَ ٱلْفَـٰسِقِينَ
“Thuaj
(o i Dėrguar): "Nė qoftė se etėrit tuaj, djemtė tuaj, vėllezėrit tuaj, bashkėshortet tuaja, farefisi juaj, pasuria qė e fituat, tregtia qė frikoheni se do tė dėshtojė, vendbanimet me tė cilat jeni tė kėnaqur, (tė gjitha kėto) janė mė tė dashura pėr ju se Allahu, se i Dėrguari i Tij dhe se lufta pėr nė rrugėn e Tij, atėherė, pritni derisa Allahu tė sjell vendimin e Tij, kurse Allahu nuk vė nė rrugėn e drejtė njerėzit e prishur.” [Tevbe, 24]
لاَّ تَجِدُ قَوْماً يُؤْمِنُونَ بِٱللَّهِ وَٱلْيَوْمِ ٱلآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُواْ ءابَاءهُمْ أَوْ أَبْنَاءهُمْ أَوْ إِخْوٰنَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ أُوْلَـئِكَ كَتَبَ فِى قُلُوبِهِمُ ٱلإيمَـٰنَ وَأَيَّدَهُمْ بِرُوحٍ مّنْهُ وَيُدْخِلُهُمْ جَنَّـٰتٍ تَجْرِى مِن تَحْتِهَا ٱلأنْهَـٰرُ خَـٰلِدِينَ فِيهَا رَضِىَ ٱللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُواْ عَنْهُ أُوْلَـئِكَ حِزْبُ ٱللَّهِ أَلاَ إِنَّ حِزْبَ ٱللَّهِ هُمُ ٱلْمُفْلِحُونَ
“Nuk gjen popull qė e beson Allahun dhe Ditėn e Gjykimit, e ta dojė atė qė e kundėrshton Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, edhe sikur tė jenė ata
(kundėrshtarėt) prindėrit e tyre, ose fėmijėt e tyre, ose vėllezėrit e tyre, ose farefisi i tyre. Ata janė qė nė zemrat e tyre (Ai) ka skalitur besimin dhe e ka forcuar me shpirt nga ana e Tij dhe ata do t'i shpjerrė nė xhenete, nėpėr tė cilėt rrjedhin lumenj. Aty janė, pėrgjithmonė. Allahu ua ka pėlqyer punėn e tyre dhe ata janė tė kėnaqur me shpėrblimin e Tij. Tė tillėt janė palė (grup, parti) e Allahut, ta dini pra, se ithtarėt e Allahut janė ata tė shpėtuarit.” [Muxhadele, 22]
Transmeton Ebu Hurejra se i Dėrguari i Allahut ka thėnė:
مِن أشد أمتي لي حبًّا ناس يكونون بعدي .
“Mė sė shumti qė mė duan janė njerėzit qė do tė vijnė pas meje...”
[Transmeton Muslimi]
Tė nderuar dashamirė tė fjalės islame, ėshtė koha kur duhet tė vetėdijesohemi, duhet ta flijojmė veten, familjen dhe pasurinė pėr mė tė dashurin tonė Muhammedin (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!). Kjo mbetet tė dėshmohet...
Allahu im! Na pėrmirėso Dinin tonė qė ėshtė mbrojtja jonė. Na pėrmirėso dunjanė nė tė cilėn ne jetojmė. Na pėrmirėso ahiretin, tek i cili ėshtė kthimi jonė.
Allahu im! Na bėnė krenar me Islamin, poshtėroji tė pafetė, poshtėruesit, ofenduesit, armiqtė e Tu.
Allahu im! Bashkoji fjalėt e muslimanėve nė hakk. 

 

Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu

16.02.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010