Kush e nxjerr fitimtar tė Dėrguarin e Allahut
18.12.2009 21:15:16

O umeti Islam, shoqėroma fatkeqėsinė!

Jam paralizuar nga fjalėt dhe pėrshkrimi.

Nuk di si ta pėrshkruaj fatkeqėsinė qė ka rėnė dhe ngjarjen e cila ndodhi. Kaluan prej kėsaj ditė tė tėra, duke mos u ndier askush nė mediat tona... e duke mos vluar gjaku nė damarėt tanė...

I vranė dijetarėt e ne nuk bėm zė...

I therėn fėmijėt e ne nuk u ndiem...

I prishėn nderet pėrsėri pa zė...

E nuk mbeti vetėm se tė ofendojnė tė Dėrguarin tonė...

Jo.....dhe njėmij jo....

E nga kush nga njė shtet i poshtėr tė cilit i thonė Danimark..

O Allah! Edhe tė poshtrit e tė papėrfillshmit e ngritėn kokėn kundra nesh, e guxuan tė shajnė tė Dėrguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selem)

O Bij tė ndershėm tė kėtij Umeti! Kur do tė largohet kjo neglizhencė qė u ka rėnė?!

O Bij tė ndershėm tė kėtij Umeti! Deri kur do tė vazhdojė me ju kjo dehje?!

Kufarėt e shfaqėn haptazi luftėn e tyre, kur do tė dridhen neglizhuesit e mėdhejn?!

Dėgjova dhe dėgjuan tė gjithė muslimanėt pėr qė trasmetuan disa mjete informacionesh pėr njė gazetė danimarkeze e cila ka shfaqur disa fotografi apo karikatura tė shumllojshme tė Pejgamberit (salall-llahu alejhi ue selem. Njė prej kėtyre fotove ėshtė sikur ka dalė me callmė nė formė tė bomės e mbėshtjellė rreth kokės. E njė tjetėr shfaqin  tė Dėrguarin e Allahut si terrorist me shpatė nė dorė e rreth tij disa gra tė mbuluara.  E fotot e tjera nuk kanė shumė ndryshim nga kėto tė dyja.

Umeti Islam! Kėshtu bėjnė tė krishterėt ziliqarė me tė Dėrguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selem). Disa prej nesh bėjnė thirrje qė tė mos i thėrrasim kufarėve “ o kafir” porse t’i themi “pala tjetėr” si respekt pėr ndjenjat dhe anėn shpirtėrore tė tij. A e respektuan kėta Pejgamberin tonė?!

Dhe a morėn parasysh kėta ndjenjat e 1 miliard muslimanėve?! Apo anėn shpirtėrore tė tyre?!!

Kėshtu bėjnė tė krishterėt ziliqarė me tė Dėrgarin tonė (salallahu alejhi ue selem). e disa prej nesh thonė qė mos t’i urrejmė e mos u shfaqim armiqėsi! Allahu i Madhėruar thotė: “ O ju tė cilėt keni besuar! Mos e merrni armikun tim dhe armikun tuaj pėr mik apo shok duke treguar dashuri ndaj tyre, ndėrkohė qė ata kanė mohuar atė qė ju ka ardhur juve nga e vėrteta.” (Suretu Mumtehine,1)

Kėshtu bėjnė adhuruesit e kryqit me tė Drguarin tonė (salallahu alejhi ue selem), e disa prej nesh kėrkojnė qė ta heqin prej lėndėve mėsimore dashurin ndaj fesė dhe zhveshjen prej kufarėve dhe kufrit tė tyre. Ta largojmė prej zemrave tona, sepse jemi nė kohėn e pajtimit ndėrmjet feve!

O thirrėsat e kėtij pajtimi! Pėrse kur kėrkoi bashkėsia islame atje prej kėsaj gazete  pėr kėrkim falje, vetėm kėrkim falje, nuk e bėnė njė gjė tė tillė?

Edhe kryeministri refuzoi qė ti kėrkonte llogari kryetarit tė kėsaj gazete me arsyen e lirisė sė gazetarve.

Kėshtu bėjnė adhuruesit e kryqit, nė mes tė ditės, haptazi, me tė Dėrguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selem), pa pasur asnjė refuzim ndėrkombėtar, apo demostratė pėr tė tilla veprime!

Ajo qė ndodhi nė Danimark, tė cilėn e pėrkrah fqinji i saj Norvegjia, e heshtin ndaj saj shtetet perėndimore, ėshtė argument i qartė se kanė filluar luftėn e kryqėzatave ndėrmjet Islamit dhe krishterizmit.

Ka thėnė Allahu i Madhėruar: “...E ata nuk do tė pushojnė sė luftuari ju derisa t’u kthejnė nga feja juaj, nėse munden.” (Suretu Bekare, 217)

A e kuptojnė ata tė cilėt shfaqin dashuri ndaj perėndimit kėtė cėshtje apo akoma janė tė mbytur nė gjumė?

Umeti Islam! Ka pėrshkruar historia islame pamje tė ndryshme tė burrave tanė nė mbrojtjen e tė Dėrguarit (salallahu alejhi ue selem). Qėndrime tė mahnitshme tė grave tė cilat e vunė veten e tyre mburojė ndaj tė Dėrguarit tė Allahut (salallahu alejhi ue selem).

Ka qėnė Umu Eimareh (radiallahu anha) nė betejėn e njohur tė Uhudit, e cila luftonte afėr Resulallahut (salallahu alejhi ue selem) majtas e djathtas. Shigjetat dhe shpatat e armiqėve drejtuar tė Dėrguarit tė Allahut (salallahu alejhi ue selem) i ranė asaj, e ajo u plagos rėndė. Ku janė burrat e kėtij umeti, tė cilėt, mė sė pari, duhet qė ta mbrojnė tė Dėrguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selem) tė luftojnė nė vend tė tij dhe tė flasin nė emėr tė tij.

 O Allah! Gra luftojnė pėr tė mbrojtur tė Dėrguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selem) e burrat e neglizhojnė atė, qoftė kjo edhe me njė letėr drejtuar parisė, duke shfaqur zemėrimin e tyre. Gra kanė folur pėr mbrojtjen e Resulallahut (salallahu alejhi ue selem) e burrat e shikojnė si tė vėshtirė lėnien apo ndėrprerjen e mallrave tė tyre,. porse pa asnjė rezultat.

Tė kėrkojmė ndjesė o Resulallah, pėr tė dalė zot ty, sepse disa prej nesh janė tė zėnė nė shigjetat bankare!

Tė kėrkojmė ndjesė, o Resulallah, sepse pasuria ėshtė mė e dashur nė zemrat e disa prej nesh, sesa ti!

 Tė kėrkojmė ndjesė, o Resulallah, sepse djathi danimarkez ėshtė mė i dashur tek disa prej nesh, sesa mbrojtja jote!

Tė kėrkojmė ndjesė, o Resulallah, sepse interesat tona tė dynjasė janė mė parėsore tek disa prej nesh, sesa ti!

Tė kėrkojmė ndjesė, o Resulallah, sepse ne shumė mėrzitemi nėse dikush na merr pasurinė tonė, e disa prej nesh nuk mėrziten aspak pėr ty, e ty tė ndėshkojnė haptazi pa pikė turpi e frike!

O muslimanė! Padyshim se Allahu (subhanehu ue teala) e mbron tė Dėrguarin e Tij, ia ka ngritur emrin dhe personalitetin. Ka pėr t’i dėnuar ata tė cilėt i bėjnė keq atij nė dunja dhe ahiret. Nė librin e saktė thuhet se ka thėnė i Dėrguari i Allahut (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė Allahu i madhėruar: “Kush i bėn armiqėsi mikut tim, i kam shpallur atij luftė.”

E si i bėhet ai i cili bėn armiqėsi me enbijat (profetėt)?! Allahu i madhėruar ka thėnė: “...E ata tė cilėt e fyejnė tė Dėrguarin e Allahut pėr ta do tė ketė dėnim tė dhembshėm.” (Suretu Teube, 61)

Allahu i Madhėruar ka thėnė: “Ata tė cilėt e fyejnė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, i ka mallkuar Allahu nė dunja dhe ahiret, dhe pėr ta ka pėrgatitur dėnim tė poshtėruar.” (Suretu Ahzab, 57)

Allahu i madhėruar ka thėnė: “Pra shfaqe hapur atė, qė je urdhėruar dhe largohu prej idhujtarėve, nuk ka dyshim se Ne tė mjaftojmė ty kundėr tallėsve tė tu.” (Suretu Hixhr, 94-95)

Ibn Tejmije (Allahu e mėshiroftė!) ka thėnė: Allahu ka pėr t’u hakmarr ndaj atij i cili ofendon apo ul tė Dėrguarin e  Tij (salallahu alejhi ue selem). Pėrmendim kėtu atė qė na kanė treguar disa muslimanė tė drejtė, jurispudentė dhe me eksperiencė. Pėr atė qė kanė provuar nė rrethimin e disa qyteteve dhe fortesave nė qyetetet e Shamit. Kur muslimanėt e rrethuan fisin e tė verdhėve tė kohės sonė. Kanė thėnė: “E mbanim tė rrethuar qytetin rreth njė muaj derisa fillonim e mėrziteshim, e kur fillonin banorėt e saj tė fyenin dhe ofendonin tė Dėrguarin e Allahut dhe pėrgojim nė nderin e tij e shpejtonim ēlirimin e tij dhe na u lehtėsonte kjo. Nuk vonoheshim nė kėtė vetėm se njė ose dy ditė dhe ēlirohej vendi, e armikut i shkaktohej humbje e madhe. Aq sa  kur e dėgjonim njė gjė tė tillė pėrgėzoheshim pėr shpejtim tė ēlirimit, duke u mbushur zemrat me zemėrim pėr atė qė thanė.”

Allahu mė dhėntė bereqet mua dhe juve nė Kuranin e ndershėm.

Hutbeja e dytė:

O biznesmenė dhe o ju tregėtar tė ndershėm!

Ebu Bekri e mbrojti Islamin nė kohėn e kthimit nga feja, ndėrsa imam Ahmedi e mbrojti Islamin nė kohėt e vėshtira, e tani u erdhi radha juve, e erdhi koha juaj pėr mbrojtjen e tė Dėrguarit (salallahu alejhi ue selem). Patjetėr duhet qė tė mbani qėndrim tė prerė dhe veprime tė shkėlqyera, xhelozi ndaj Resulallahut salallahu alejhi ue selem.

O ju biznesmenė, ndaloni tė gjitha bashkpunimet tregėtare me Danimarkėn, derisa tė kėrkojnė tė falur zyrtarisht dhe haptazi pėr kėtė gazetė. Mos harroni se malli ka pėr tė shkuar, porse qėndrimet mbeten falenderuese nė dynja dhe ahiret. E mė e madhja e tė gjithė kėtyre ėshtė dashuria e Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem) dhe mbrojtja e tij.

 Kemi shmebullin mė tė mirė nė sahabin Abdullah ibn Abdullah ebi Selul nė qėndrimin e tij tė prerė me babain e tij. Kur babai i tij e ofendoi tė Dėrguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selem) dhe se si ai e detyroi babain e tij t’i kėrkonte tė falur tė Dėrguarit (salallahu alejhi ue selem), ose  ta ndalonte mos tė futej nė Medine. Nė ngjarjen e tij tė njohur tė cilėn e ka regjistruar Kurani Kerim: “Thonė (hipokritėt): Kur tė kthehemi nė Medine do ta nxjerrim atė mė tė lartin tė poshtėruar.  Pėr Allahun ėshtė lartėsia, tė Dėrguarin e Tij dhe besimtarėt, porse hipokritėt nuk e dinė.” (Munafikunė, 8) 


Eshtė trasmetuar se munafiku Abdullah bin ebi Selul ka folur pėr Resulallahun (salallahu alejhi ue selem) me fjaLė tė kėqia, ku ka thėnė: Uallahi, nėse do tė shkojmė pėr nė Medine do tė dalė ai mė i larti i poshtėruar. E mori vesh i biri i tij Abdallah pėr kėtė e i tha babait tė tij: Uallahi, nuk do tė shpėtosh derisa tė dėshmosh para Resuallahut (salallahu alejhi ue selem) se ti je i poshtėruar e ai  ėshtė i shtrenjtė.

Allahu ekber! Kėshtu nevrikosen dhe mėrziten burrat pėr tė Dėrguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selem). E kėshtu e mbrojnė heronjtė Resulallahun.

Nuk e lejoi babain e tij tė futet nė Medine derisa tė dėshmonte se ai ėshtė i poshtėr dhe se Resulallahu (salallahu alejhi ue selem) ėshtė i shtrenjtė. E ai... nuk i bėri kompliment babait tė tij.

Nuk u lėkund pėr shkak tė afėrsisė ndėrmjet tyre.

Nuk hoqi dorė nga mbrojtja e Resulallahut (salallahu alejhi ue selem), pėr hir tė interesave tė tij, e ai ėshtė babai i tij, ai i cili shpenzon pėr tė.

Ky ėshtė imani kur prek thellėsinė e zemrės, bėn cudira.

A i pėrgjigjen biznesmenėt kėsaj ftese pėr tė qėnė xhelozė ndaj tė Dėrguarit tė tyre (salallahu alejhi ue selem)?

A nuk po i ndalojnė bashkpunimet tregėtare me kėtė shtet, derisa tė kėrkohet falje zyrtarisht, me kusht mospėrsėritjen e kėsilloj krimi herė tjetėr.

Edhe ju o muslimanė! Kush e nxjerr fitimtar Resulallahun? Kush e nxjerr fitimtar Resulallahun (salallahu alejhi ue selem)?

O muslimanė! A nuk mundeni tė ndėrprisni produktet e tyre, nga xhelozia qė keni pėr Profetin tuaj salallahu alejhi ue selem?!  Qė ta marrin vesh ata tė poshtėr se i Dėrguari i Allahut ka mbrojtėsa, tė cilėt nuk lejojnė qė tė preket aspak, apo qė tė flitet keq pėr nderin e tij apo ne jemi vetėm pėr tė tundur kokat?!

   O Umeti Islam! Kush e nxjerr fitimtar Resulallahun?!! Kush e nxjerr fitimtar Resulallahun?!! Kush e nxjerr fitimtar Muhamedin (salallahu alejhi ue selem), i cili sakrifikoi me atė qė posedonte, me qėllim qė tė na sillte ne kėtė fe?!!

Sa fatkeqėsi pėsoi pėr hir tonin? Sa herė e kanė pėshtyrė nė fytyrėn e tij tė ndershme pėr hir tonin?!! Sa herė u pėrzu nga toka e tij ?!! A nuk mundemi ne mbas gjithė kėtyre sakrificash qė tė ndėrpresim produktet danimarkeze apo t’i shkruajmė ambasadės sė tyre letra ku tė shfaqim zemėrimin tonė ndaj kėsaj gazete?

Sigurisht, o muslimanė! Ka ardhur momenti tė mbajmė qėndrim serioz, dhe tė shpėrthejmė zemėrimin tonė ndaj tyre me kėto veprime ndaj tė cilave nuk mund tė heshtet.

Hajdeni qė t’u biem nė damarin e tyre kryesor, e nė sekretin e fuqisė sė tyre, hajdeni tu biem nė ekonominė e tyre, pa humbur ne asgjė. Me kėtė veprim ua shembim njė pjesė tė mendjemadhėsisė sė tyre. Mos thotė dikush prej jush se sa do tė peshojė ndėrprerja ime nė ekonominė e tyre, por secili tė jetė i pastėr para Allahut tė Madhėruar.

Ka thėnė i Dėrguari i Allahut: “Luftoni jobesimtarėt me pasurinė tuaj, me duart tuaja dhe me gjuhėt tuaja.” Trasmeton Ahmedi dhe tė tjerė.

I falėnderojmė ata tė rinj, tė cilėt kėshillojnė njėri-tjetrin nėpėrmjet mesazheve tė celularėve pėr ndėrprerjen e produkteve tė armiqve tanė. Gjithashtu, edhe ata tė cilėt i kanė grumbulluar produktet danimarkeze pėr t’i njohur mė mirė nė mėnyrė qė t’i ndėrpresin, edhe ata tė cilėt vendosėn nė faqet e tyre nė intenet materiale nė mbrojtje tė Resulallahut (salallahu alejhi ue selem). Pra, sa mė shumė kėshillim nė tė drejtė, respektim dhe devotshmėri.

O Allah! Ty t’i kemi lėnė tė krishterėt ziliqarė dhe ēifutėt zullumqarė.

O Allah! Ti qofsh mbi ta, sepse ata nuk kanė ē’tė bėjnė Ty. Na mbro ne prej tyre me ēfarė tė duash Ti, o Dėgjues i duasė!


---------------------
Emri i gazetės ėshtė (Jylland-Posten) e cila ka nxjerrė nė qarkullim 12 fotografi karikaturė apo tallėse ditėn e martė 26 shaban 1426 Hixhri apo 30 shtator 2005.

Shkėputur nga: Islamway.com dhe kjo e ka marrė nga Nur el Islam.

Pėrktheu F.Gurra

06.02.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010