Shkėlqimtari i njerėzimit
18.12.2009 21:13:14

Falėnderimet dhe lavdėrimet janė vetėm pėr Allahun. Paqja, mėshira dhe bekimet janė pėr Muhamedin, familjen dhe shokėt e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e Allahut, kurse udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė. Veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bidat dhe ēdo bidat ėshtė lajthitje, e ēdo lajthitje tė ēon nė zjarr.

I Dėrguari i lavdisė, i shkėlqimit, i shpirtmirėsisė, i udhėzimit,
nė ēdo trajtė tė shkėlqimit emri yt Muhamed ėshtė parėsi.


 

Tė nderuar besimtarė!

   Allahu i Lartėsuar e zgjodhi Muhamedin, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, qė tė jetė pėrmbyllės i mesazhit hyjnor dhe shembull mjaft i mirė dhe i kompletuar pėr realizimin e misionit me karakteristika tė veēanta universale.
   “Tashmė pa dyshim qė tek i Dėrguari i Allahut (Muhamedi) ju keni njė shembull mjaft tė mirė pėr ta ndjekur, pėr atė qė shpreson nė (takimin me) Allahun dhe nė Ditėn e Fundit dhe qė e kujton Allahun shumė.”
1
   Atėherė, nuk ėshtė ēudi publikimi dhe prezantimi i jetėshkrimit tė shėmbėlltyrės sė njerėzimit, i cili e meriton tė ndiqet. Jeta e tė Dėrguarit Muhamed, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, ėshtė e zbuluar, e hapur, e ēiltėr, e kthjellėt dhe e zakonshme pėr t’u parė nga tė gjithė. Atė e njeh miku dhe armiku, burri dhe gruaja, i madhi dhe i vogli, i afėrti dhe i largėti. Tė gjithė kanė njohuri tė sakta dhe detaje nga jeta, aktiviteti, personaliteti i tij, etj..
   Nga jetėshkrimi (sireja) i tij ne kemi njohuri pėr jetėn e Muhamedit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, nė shtėpi, nė udhėtim, pėr mėnyrėn e tė ushqyerit dhe gjėra tė tjera. Nuk ėshtė aspak e tepėrt nėse themi se ne dimė pėr tė Dėrguarin e Allahut edhe mė tepėr sesa pėr veten tonė. Kur e themi kėtė, le tė kujtojmė se shumė prej nesh kemi bėrė edhe veprime impulsive e tė vetvetishme. Nėse pyetemi pse e bėre kėtė, pėrgjigja ėshtė: Nuk kam qenė i kujdesshėm!

Tė nderuar besimtarė!

   Sa pėr ilustrim po veēojmė njė aspekt, duke qenė se po flasim pėr imtėsi dhe hollėsi. Shokėt e Muhamedit bisedonin mes tyre pėr moshėn e tij, siē ėshtė rasti i Enesit, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, i cili thotė: “Muhamedi, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, nė kokėn dhe nė mjekrėn e tij nuk kishte mė tepėr se njėzet qime tė bardha.”
2
   Sahabėt i numėruan edhe qimet e zbardhura! Kėshtu, dijetarėt e umetit islam e ruajtėn dhe e pėrcollėn jetėn profetike me kujdes, me vėmendje dhe me interes tė pashoq. Dijetarėt islamė i raportuan me pėrgjegjėsi hollėsitė duke renditur vargun transmetues dhe duke seleksionuar transmetuesit, saqė kemi afro pesėqind mijė emra nė disiplinat e shkencės sė hadithit. Tė gjitha kėto u bėnė nė tė kaluarėn, kur nuk kishte kompjuter e shtypshkronja. Pa dyshim qė kjo u bė pėr mė tė zgjedhurin dhe udhėzuesin e njerėzit.
   Biografia e Muhamedit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, ėshtė plot dashuri. Po tė ndalesh edhe nė pjesėn e jashtme tė portretit tė tij, si pamja, fytyra, bukuria, veshja, do tė ndiesh shkėndijat e shpirtit plot iman nė zemrėn tėnde. Ndėrsa morali dhe sjellja e tij me njerėzit ėshtė edhe mė ēudibėrėse. Ēdo gjė te Muhamedi, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, jep mesazh dashurie. Zaten edhe prej shenjave tė imanit ėshtė qė tė jetė i Dėrguari i Allahut mė i dashur se ēdokush tjetėr.
   Kjo dashuri shtohet dhe pėrforcohet duke lexuar biografinė e Muhamedit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė. Kėshtu, ēdo njeri duhet t’i caktojė vetes njė orar pėr tė lexuar ēdo ditė nga librat e ndryshėm qė pėrshkruajnė jetėn e tė Dėrguarit tė Allahut.
   Njė pjesė e tė rinjve tė hutuar pas teknologjisė informative kanė njohuri pėr yjet e artit, tė filmit, tė muzikės e tė sportit, tė cilėve u kushtohet vėmendje dhe u ndiqen lėvizjet dhe arritjet hap pas hapi. Sot njė i ri apo e re, edhe pse i takon njė rrethi dhe familjeje fetare, ai dhe ajo imitojnė artistin dhe artisten, kėngėtarin dhe kėngėtaren, po ashtu parapėlqejnė gjuhėn e komunikimit tė tyre.

Tė nderuar muslimanė!

   Kemi pėr obligim qė t’i orientojmė tė rinjtė tanė drejt historisė sė bujshme islame, veēanėrisht me jetėshkrimin e Muhamedit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė.
   Kush e lexon jetėshkrimin e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, menjėherė do tė vėrejė modestinė dhe thjeshtėsinė. Allahu i Lartėsuar thotė: “Thuaj (Muhamed): “Unė nuk kėrkoj prej jush ndonjė shpėrblim dhe unė nuk jam prej atyre qė bėjnė trillime.”
3
   Udhėheqėsi nė portretin e Muhamedit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, gjen modelin e drejtėsisė, tė zbatimit tė ligjit, tė gjykimit tė drejtė dhe tė vėnies sė rendit.
   Dijetari e ka shembull tė Dėrguarin e Allahut pėr sa i pėrket mėnyrės sė shpėrndarjes sė diturisė, tė shkencės, tė edukatės, etj..
   Babai e ka shembull Pejgamberin e Allahut nė ndėrtimin dhe respektimin e marrėdhėnieve bashkėshortore dhe nė edukimin e fėmijėve. Kėshtu me radhė i pasuri dhe i varfėri, i shėndoshi dhe i sėmuri, fitimtari dhe humbėsi, jetimi, mėsuesi, punėtori, tė gjithė e gjejnė veten nė jetėshkrimin profetik.
   Muhamedi, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, i shijoi tė gjitha format dhe llojet e sprovave jetėsore dhe vetėm ai e meriton tė pasohet. Ky Pejgamber i Allahut ėshtė dhuratė e mėshirės jo vetėm pėr muslimanėt, por edhe pėr tė tjerėt; jo vetėm pėr arabėt, por edhe pėr tė tjerėt.
   “Dhe Ne nuk tė kemi dėrguar ty (Muhamed) veēse si pėrkujtim mėshire pėr gjithė alemin (pėr njerėzit, pėr xhinėt dhe pėr gjithė ē’ėshtė krijuar nė gjithėsi)
4
 


Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu
1
4.3.2008


1 Ahzab, 21.
2 Buhariu, Muslimi dhe Termidhiu.
3 Sad, 86.
4 Enbija, 107.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010