Agjėrimi dhe devotshmėria
18.12.2009 21:12:57

Lavdėrimet dhe falėnderimet janė pėr Allahun, Zotin e tė gjitha botėve. (Fatiha, 2)
Lavdėrimet dhe falėnderimet i takojnė vetėm Allahut, i Cili krijoi qiejt dhe tokėn, solli errėsirėn dhe dritėn (Enam, 1).
Lavdėrimet dhe falėnderimet janė pėr Allahun, i Cili na udhėzoi. Kurrė nuk do ta kishim gjetur drejtimin, po tė mos na kishte udhėhequr Allahu (Araf, 43).
Lavdėrimet dhe falėnderimet janė pėr Allahun, i Cili i ka dėrguar robit tė Tij (Muhamedit alejhi selam) Librin (Kuranin) dhe nuk ka sjellė e nuk ka lejuar nė tė asnjė shtrembėrim (Kehf, 1).
Lavdėrimet dhe falėnderimet janė pėr Allahun, i Cili nuk ka lindur bir dhe nuk ka asnjė shok a tė barabartė nė Mbisundimin e Tij (Israė, 111).
Lavdėrimet janė pėr Allahun, i Cili na shpėtoi ne nga populli dhalimun (politeist, mohues, keqbėrės, shtypės).
Lavdėrimet dhe falėnderimet qofshin pėr Allahun dhe paqja qoftė mbi robėrit e Tij, tė cilėt Ai i ka zgjedhur (Nemėl, 59).
Lavdėrimet dhe falėnderimet janė pėr Allahun, tė Cilit i pėrkasin gjithė ē’ėshtė nė qiej dhe gjithė ē’ėshtė nė tokė. Pėr Tė janė gjithė lavdėrimet dhe falėnderimet nė Jetėn e Pastajme dhe Ai ėshtė mė i Urti Gjithėgjykues, Gjithėnjohėsi.
Lavdėrimet dhe falėnderimet i qofshin Allahut, i Cili ka larguar prej nesh (gjithė) hidhėrimet (Fatir, 34).
Salavatet dhe selamet qofshin mbi mė tė zgjedhurin e njerėzimit, mė tė dashurin e Allahun, vulėn e pejgamberisė, ndėrmjetėsuesin e parė nė Ditėn e Llogarisė, Muhamedin salallahu alejhi ue selem.

Tė nderuar agjėrues!
Sė bashku le tė kujtojmė suren Bekare, e zbritur nė Medinė. Po nė kėtė sure tė kalojmė tek ajeti 183, te fjala e Allahut, nė tė cilėn u drejtohet adhuruesve tė Tij me thirrjen mė tė bukur:

يٰأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءامَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ ٱلصّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى ٱلَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ
“O ju qė keni besuar! Ju ėshtė urdhėruar juve edhe Es-Seum (agjėrimi) siē u qe urdhėruar edhe atyre pėrpara jush, me qėllim qė tė mund tė bėheni El-Muttekunė (tė pėrkushtuar) (Bekare, 183)
Qėllimi i agjėrimit ėshtė qė besimtari tė ngjitet nė shkallėn e takvallėkut (devotshmėrisė, pėrkushtimit). Dijetarėt dhanė disa pėrkufizimi mbi takvallėkun, si:
- muttekunė janė ata qė ruhen nga dėnimi i Allahut, duke u larguar prej asaj qė e ka ndaluar Allahu dhe njėherazi zbatojnė urdhrat dhe obligimet e Allahut;
- muttekunė janė ata qė largohen prej gjynaheve;
- muttekunė janė ata qė ruhen nga shirku (idhujtaria), ndėrsa adhurimin e kanė tė sinqertė ndaj Allahut tė Lartėsuar.
Tė devotshėm janė ata qė e kanė frikė mė sė tepėrmi Allahun dhe zbatojnė urdhrat e Tij. Tė devotshmit janė shėmbėlltyrė e vlerave tė larta, janė miq tė Allahut qė kanė frikė tė vėrtetė dhe nuk vdesin ndryshe vetėm se besimtarė besnikė. Nuk i kundėrshtojnė urdhrat e Allahut, nuk janė shpikės nė fenė e Allahut, por janė zbatues tė Sunetit tė Muhamedit salallahu alejhi ue selem.
Le tė kujtojmė sė bashku fjalėt e Allahut tė Lartėsuar qė flasin mbi tė devotshmit, tė pėkushtuarit:
يَاأَيُّهَا ٱلنَّاسُ ٱعْبُدُواْ رَبَّكُمُ ٱلَّذِي خَلَقَكُمْ وَٱلَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ
“O njerėz, adhurojeni Zotin tuaj, i cili ju krijoi juve edhe ata qė ishin para jush ashtu qė tė jeni tė devotshėm (tė shpėtuar) (El-Bekare, 21)

وَمَن يَتَّقِ ٱللَّهَ يَجْعَل لَّهُ مَخْرَجاً. وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لاَ يَحْتَسِبُ .
“…e kush iu pėrmbahet dispozitave tė Allahut, atij Ai i hap rrugė, dhe e furnizon atė prej nga nuk e kujton fare…” (Et-Talak, 2-3)

وَمَن يَتَّقِ ٱللَّهَ يَجْعَل لَّهُ مِنْ أَمْرِهِ يُسْراً
“E kush i frikėsohet Allahut, Ai atij ia lehtėson punėn.” (Et-Talak, 4)

ذَلِكَ أَمْرُ ٱللَّهِ أَنزَلَهُ إِلَيْكُمْ وَمَن يَتَّقِ ٱللَّهَ يُكَفِّرْ عَنْهُ سَيِّئَاتِهِ وَيُعْظِمْ لَهُ أَجْراً
“Ky ėshtė vendim i Allahut qė ua zbriti juve, e kush e ka frikė Allahun, Ai atij ia shlyen tė kėqijat dhe ia shton shpėrblimin.” (Et-Talak, 5)

وَمَن يُطِعِ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُ وَيَخْشَ ٱللَّهَ وَيَتَّقْهِ فَأُوْلَـٰئِكَ هُمُ ٱلْفَآئِزُون
“Kush respekton Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ia ka frikėn Allahut dhe i pėrmbahet udhėzimit tė Tij, tė tillėt janė ata qė do tė arrijnė atė qė dėshirojnė.” (Nur, 52)

Tė nderuar agjėrues!
Sa pėrparėsi tė mira: shlyerje mėkatesh, shpėrblim tė madh tek Allahu, hapje e dyerve tė bereqetit nga qiejt dhe toka, furnizim nga nuk e pret, lehtėsim tė punėve, zmadhim tė shpėrblimit, shpėtim nė dynja dhe ahiret, mėshirė e madhe dhe sukses i sigurt.
Pra, devotshmėri ėshtė ibadeti (adhurimi) i drejtė, organizimi i jetės sipas mėsimeve tė fesė, pėrqendrimi serioz nė fenė e Allahut tė Lartėsuar, largimi nga rrugėt dhe rrugicat e shejtanit.

Tė nderuar agjėrues!
Kėshtu, sė bashku, le tė kujtojmė edhe disa porosi nga Suneti i Muhamedit salallahu alejhi ue selem:

مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ
"Kush agjėron Ramazanin me bindje dhe shpresim nė shpėrblim, i falen mėkatet e bėra."

‏الصَّلَوَاتُ الْخَمْسُ وَالْجُمْعَةُ إِلَى الْجُمْعَةِ وَرَمَضَانُ إِلَى رَمَضَانَ مُكَفِّرَاتٌ مَا بَيْنَهُنَّ إِذَا اجْتَنَبَ الْكَبَائِرَ
"Pesė namazet, prej xhumasė nė xhuma dhe prej Ramazanit nė Ramazan falen (mėkatet), pos atyre qė janė tė mėdha (kebair)." (Transmeton Muslimi)
Po vėlla, tė falen gjynahet, tė shpėrblen Allahu me falje, me mėshirė, me tė mira tė pafundme. Nė Ditėn e Gjykimit do tė jesh i priviligjuar. Pėrparsia jote do tė jetė nėpėr hyrjen e veēantė, e rezervuar vetėm pėr agjėruesit, hyrja me emrin “Rejan’’. Muhamedi salallahu alejhi ue selem na pėrgėzon:

‏إِنَّ فِي الْجَنَّةِ بَابًا يُقَالُ لَهُ الرَّيَّانُ يَدْخُلُ مِنْهُ الصَّائِمُونَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ لَا يَدْخُلُ مِنْهُ أَحَدٌ غَيْرُهُمْ يُقَالُ أَيْنَ الصَّائِمُونَ فَيَقُومُونَ لَا يَدْخُلُ مِنْهُ أَحَدٌ غَيْرُهُمْ فَإِذَا دَخَلُوا أُغْلِقَ فَلَمْ يَدْخُلْ مِنْهُ أَحَدٌ
“Vėrtet, nė xhenet ėshtė njė derė, e cila quhet Rejan, nėpėr tė cilėn do tė hyjnė nė Ditėn e Gjykimit vetėm ata qė agjėrojnė. Nėpėr atė derė tė tjerėt nuk do tė hyjnė. Do tė thirret nė atė derė ku janė agjėruesit. Do tė ēohen agjėruesit dhe nuk do tė mund tjetėrkush tė hyjė nga ajo derė. E, pasi tė hyjnė ata, dera do tė mbyllet e nuk do tė mund tė hyjė askush tjetėr.’’ (Transmeton Buhariu)
Pastaj, mos harro vėlla! A dėshiron qė agjėrimi tė ndėrmjetėsojė pėr ty nė Ditėn e Llogarisė, nė tė cilėn jemi nevojtarė tė gjithė pėr pėrkrahjen e veprave tona. Muhamedi salallahu alejhi ue selem na lajmėron duke thėnė:

‏الصِّيَامُ وَالْقُرْآنُ يَشْفَعَانِ لِلْعَبْدِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ يَقُولُ الصِّيَامُ أَيْ رَبِّ مَنَعْتُهُ الطَّعَامَ وَالشَّهَوَاتِ بِالنَّهَارِ فَشَفِّعْنِي فِيهِ وَيَقُولُ الْقُرْآنُ مَنَعْتُهُ النَّوْمَ بِاللَّيْلِ فَشَفِّعْنِي فِيهِ قَالَ فَيُشَفَّعَانِ
“Kurani dhe agjėrimi ndėrmjetėsojnė pėr robin nė Ditėn e Gjykimit. Agjėrimi thotė: “O Zot, e kam ndaluar nga ushqimin dhe epshet gjatė ditės”, ndėrsa Kurani thotė: “O Zot, e kam ndaluar nga gjumi gjatė natės. Mundėsona qė tė ndėrmjetėsojmė pėr tė!” dhe ndėrmjetėsojnė.” (Transmeton Ahmedi)

E lusim Allahu e Lartėsuar tė na lehtėsojė shtimin e ibadeteve nė kėtė muaj tė bekuar!
Allahu im! Na udhėzo nė rrugėn e drejtė, nė rrugėn e atyre qė i begatove me shumė tė mira!
Kėrkoj faljen nga Allahu i Lartėsuar pėr veten time dhe pėr ju muslimanė tė nderuar!
Allahu im! Na bėj prej muttekunėve, tė devotshmėve, tė pėrkushtuarve nė rrugėn Tėnde!
 


Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu
7.9.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010