Kėrkimi i faljes
18.12.2009 21:10:29

Falėnderimi i takon Allahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga Allahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon Allahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka zot tjetėr i cili meriton adhurimin pėrveē Allahut, i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhamedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.

"O ju qė keni besuar, keni frikė Allahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni ndryshe, vetėm se duke qenė muslimanė!" Ali Imran, 102.

"O ju njerėz! Kini frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe keni frikė Allahun qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se Allahu ėshtė Mbikėqyrės mbi ju." Nisa, 1.

"O ju besimtarė, keni frikė Allahun dhe thoni fjalė tė drejta. Ai (Allahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet tuaja, e kush respekton Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh." Ahzab, 70-71.

Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e Allahut, ndėrsa udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit (salallahu alejhi ue selem). Veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bidat dhe ēdo bidat ėshtė lajthitje, e ēdo lajthitje ēon nė zjarr.

Tė nderuar besimtarė!

Prania e tė gjithė mirėsive tė kėtij muaji na bėn ne tė pėrjetojmė me kėnaqėsi tė veēantė, ēdo ditė-natė, orė, minutė dhe sekondė qė po na e fal Allahu i Lartėsuar. Do tė doja tė pėrkujtoja veten dhe juve njėkohėsisht e ju tė tjerėt tė cilėt nuk janė tė pranishėm nė kėtė hytbe pėr njė nga adhurimet qė, si ēdo adhurim tjetėr, ėshtė tepėr i rėndėsishėm. Kėrkimi i faljes ėshtė ai pėr tė cilin shumė po neglizhohet e me keqardhje po lihet pas dore edhe nė kėto momente tė papėrsėritshme pėr ne pėr nga vlera, mirėsia e shansi i madh qė na ofrojnė.

Tė kėrkuarit e faljes nėnkupton mbrojtjen dhe mbulimin nga e keqja e mėkateve tė bėra, kthetrave tė tė cilave askush nga ne nuk i shpėton. Allahu i Lartėsuar dhe Pejgamberi i Tij fisnik na lajmėrojnė dhe na kėshillojnė qė ta kemi shpesh ndėrmend ketė gjė dhe tė jemi kurdoherė tė gatshėm pėr kryerjen me pėrkushtim tė tij.

Kėshtu, nė Kuran kėrkimi i faljes pėrmendet shumė herė, Allahu i Lartėsuar thotė: “...E kėrkoni falje prej Allahut, se Allahu ėshtė Mėkatfalės, Mėshirues!” Muzemil, 20.

Allahu i Lartėsuar e lavdėron kėrkuesin e faljes, madje Ai preferon qė ne vazhdimisht t’i kėrkojmė falje, pasi vetėm Ai ėshtė i mundshėm qė tė na falė mėkatet. Allahu i Lartėsuar thotė: “...Tė cilėt nė kohėn e agimit (syfyrit) kėrkojnė ndjesė.” Ali Imran, 17.

Vėllezėr dhe motra! Mos ta harrojmė kėtė ajet, tė paktėn nė kėto ditė qė po pėrjetojmė, asi tė gjithė ne kemi mundėsi ta bėjmė njė gjė tė tillė nė momentin kur hamė syfyrin. Le tė mos jemi prej atyre tė cilėt ngrihen nė syfyr vetėm pėr tė ngrėnė, por le tė shfrytėzojmė nė maksimum kėtė kohė tepėr tė favorshme pėr faljen e mėkateve tona.

Gjithashtu, Allahu i Lartėsuar i bėn me dije tė gjithė ata tė cilėt mėkatojnė, pra tė gjithė neve, qė nėse i lutemi pėr faljen e mėkateve Ai do tė na falė. Nė fjalėt e Tij Ai thotė: “Kush bėn ndonjė tė keqe ose e ngarkon veten, pastaj kėrkon falje tek Allahu, ai e gjen Allahun Falės dhe Mėshirues.” Nisa, 110.

Shpeshherė nė tekstet tona tė sheriatit, tė kėrkuarit e faljes pėrmendet bashkė me pendimin, por istigfari nėnkupton tė kėrkuarit e faljes me gjuhė, ndėrsa pendimi nėnkupton vendimin e fortė tė zemrės dhe qėllimin e organeve tė trupit qė tė ndėrpresin kryerjen e mėkateve.

Ju kujtojmė qė praktika e kėrkimit tė faljes fillon me madhėrimin e Allahut, pastaj me pranimin e mėkatit dhe mė pas me lutjen drejtuar Allahut tė Lartėsuar pėr falje. Ėshtė mirė, madje tepėr e preferueshme qė njeriu vazhdimit sa tė jetė e mundur t’i kėrkojė Allahut falje, pasi ne mėkatojmė me dashje dhe pa dashje, por duhet qė personi tė jetė i kujdesshėm pėr momentet nė tė cilat Allahu pranon faljen, siē ėshtė rasti me kohėt nė tė cilat pranohet duaja apo muaji i faljes tė cilin tashmė po e pėrjetojmė.

Nga praktika dhe shembulli personal i Pejgamberit (alejhi selam) ne jemi tė informuar, siē na ka njoftuar ai nė njė hadith, pėr lutjen mė tė mirė me tė cilėn mund t’i drejtohemi Allahut tė Lartėsuar pėr falje, lutje e cila njihet ndryshe si “mbreti i istigfarit”. Ajo ėshtė:

O Allah! Ti je Zoti im. Nuk meriton tė adhurohet askush pėrveē Teje. Ti mė krijove dhe unė jam robi Yt. I pėrmbahem betimit dhe premtimit qė tė kam dhėnė, sa tė kem mundėsi. Tek Ty mbėshtetem nga tė kėqijat qė kam bėrė. E pranoj mirėsinė Tėnde ndaj meje dhe e pranoj mėkatin tim. Prandaj, mė fal! Sepse Ti je Ai q fal mėkatet.

Gjithashtu, nė njė hadith tjetėr qė e tregon Abdullah ibn Umeri thuhet se Ebu Bekri (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) ka thėnė: “O i dėrguar i Allahut, mė mėso njė dua qė ta them nė namaz!” Profeti (alejhi selam) tha: “Thuaj! O Zot! Unė i kam shkaktuar vetes shumė padrejtėsi, vetėm Ti je Ai qė fal mėkate. Prandaj, Ti mė fal e mė mėshiro, sepse Ti je Ai qė fal dhe mėshiron.”

Ibn Umeri thotė: “Kemi mundur qė tė numėrojmė pejgamberin (alejhi selam) tė thotė 100 herė: ‘O Zot! Mė fal dhe mė prano pendimin tim! Ti je Ai qė pranon pendimin dhe qė fal shumė’

Ebu Hurejre thotė se Profeti (alejhi selam) thoshte: “Vallahi, unė e lus Allahun pėr falje mėkatesh mė shumė se 70 herė nė ditė.”

Ndėrsa nė njė transmetim tjetėr: “Edhe mua mė kaplon harresa, prandaj i lutem Allahut pėr falje nga 100 herė nė ditė.”

Ndėr kėshillat e ēmueshme pėrmendim kėshillėn e Lukmanit drejtuar birit tė tij: “O biri im, mėsoje gjuhėn qė shpesh tė deklarojė: ‘Allahume gfirlij - O Zot, mė fal mėkatet!’ pasi tek Allahu Allahu ekzistojnė momente kur nuk e refuzon asnjėrin nga lutėsit.

Dhe nė fund le tė pėrmendim disa thėnie pėr tė kėrkuarit e faljes.

Aishja (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) thotė: “Lum ai qė nė librin e tij gjen tė shėnuar se ėshtė lutur shpesh pėr falje mėkatesh!”

Aliu (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) ka thėnė: “Sikur Allahu tė donte ta dėnonte robin e tij, nuk do ta kishte frymėzuar pėr falje mėkatesh.”

Katade (Allahu e mėshiroftė!) thotė: “Ky Kuran do t’ju udhėzojė edhe nė sėmundjet tuaja edhe nė ilaēet tuaja. Sėmundjet janė mėkatet, ndėrsa ilaēet janė tė kėrkuarit e faljes.”

E lusim Allahun e Lartėsuar tė na bėjė prej atyre njerėzve qė e mbajnė gjuhėn tė lagur nga pėrmendja e kėrkimit tė faljes, si dhe tė na bėjė prej atyre qė e shfrytėzojnė kėtė muaj tė begatė pėr tė  kėrkuar dhe gjetur sa mė shumė falje! Amin!

Erion Sula

06.10.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010