Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 26)
19.12.2009 16:41:32

Vdekja

Ėshtė fjala pėr jetėn tonė tė pėrditshme. Ēdo ditė qė lėmė pas, na ēon njė hap mė pranė vdekjes, ndaj edhe duhet tė pėrgatitemi pėr kėtė udhėtim. Nė kėtė situatė tė veēantė, nuk ka nevojė pėr pasaportė, rroba tė udhėtimit apo pėr plaēka personale, ndonėse konsiderohet prej udhėtimeve mė tė rėndėsishme. Nė kėtė udhėtim nuk ka fare dyshim, dhe ai do tė na shpjerė te porta e botės sė ardhshme. Ajo qė duhet t’ia kemi frikėn ėshtė se bota e ardhshme dallon nga kjo nė tė cilėn jetojmė, pasi nė botėn e amshueshme s’ka mė vdekje, ajo ėshtė e pėrjetshme, ndaj dhe duhet tė pėrgatitemi sa mė parė pėr njė rrugėtim kaq tė rėndėsishėm. Ē’ėshtė vdekja? Allahu thotė nė ajetin vijues:
“Allahu i merr shpirtrat kur ėshtė momenti i vdekjes sė tyre (trupave), e edhe atė qė ėshtė nė gjumė e nuk ka vdekur, e atij qė i ėshtė caktuar vdekja e mban, kurse tjetrin (qė nuk i ėshtė caktuar vdekja, por ėshtė nė gjumė), e lėshon deri nė afatin e caktuar. Vėrtet, nė kėto ka shenja pėr njė popull qė mendon.”
1

Bazuar nė ajetin kuranor dhe mėsimet islame, vdekja ėshtė gjendje e shkurtėr, kur shpirti braktis trupin pėr njė kohė relativisht tė shkurtėr dhe kjo i ngjason plotėsisht gjumit. I vetmi dallim nė mes gjumit tė natės dhe gjumit tė vdekjes qėndron nė atė se gjumi i natės zgjatė tetė orė, ndėrsa ai i vdekjes zgjatė disi mė shumė. Nga kjo mund tė themi se vdekja ėshtė njė periudhė kalimtare ndėrmjet dy formave tė tė ekzistuarit. Ēdo njeri ka dy jetė; e para ėshtė jeta e kėsaj bote, qė ndryshe quhet edhe jeta kalimtare, ndėrsa e dyta ėshtė jeta e amshueshme, tė cilėn e quajmė edhe jetė tė pėrjetshme.

Ē’bart njeriu me vete ditėn kur shpėrngulet nė botėn e amshueshme, ditėn kur vdekja i troket nė derė e i sjell lajmin se tani i ka ardhur exheli dhe ēdo gjė ka mbaruar? Ja se ēfarė thotė Allahu i Madhėrishėm lidhur me ēfarė bart njeriu me vete pėr nė botėn e ahiretit:

“Ditėn kur Ne i shkulim kodrat, dhe tokėn e sheh tė sheshtė dhe Ne i grumbullojmė ata e nuk na mbetet asnjė prej tyre pa e tubuar. Dhe ata do tė paraqiten para Zotit tėnd tė rreshtuar: ‘Na erdhėt ashtu, siē ju krijuam herėn e parė, por ju patėt menduar se Ne nuk kemi caktuar pėr ju ringjallje.’ Dhe vendoset libri (i veprave), dhe i sheh mėkatarėt tė frikėsuar nga shėnimet qė janė nė tė duke thėnė: ‘Tė mjerėt ne, ē’ėshtė puna e kėtij libri qė nuk ka lėnė as (gjynah) tė vogėl e as tė madh pa e pėrfshirė?’, dhe atė qė vepruan e gjejnė tė pranishme, e Zoti yt nuk i bėn padrejtėsi askujt.”
2

“Atė ditė njerėzit shfaqen tė ndarė nė grupe qė tė shpėrblehen pėr veprat e tyre. E kush punoi ndonjė tė mirė, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė. Dhe kush punoi ndonjė tė keqe, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė.”
3

I vetmi bagazh qė njeriu do ta mbartė me vete ditėn kur t’ia dorėzojė shpirtin Krijuesit janė veprat, tė mira apo tė kėqija. Dita e llogarisė ėshtė dita nė tė cilėn tė gjithė njerėzimi do tė dalė para Krijuesit pėr tė dhėnė llogari e pa dyshim se aty do tė ketė fitim dhe humbje. Pėr ata qė punuan dhe bėnė vepra tė mira, Allahu ka pėrgatitur kopshtet e xhenetit dhe nė tė do tė hyjnė tė pėrgėzuar, ndėrsa pėr ata qė bėnė vepra tė kėqija dhe Allahut i bėnė rival, tė tillėt do tė gjejnė atė qė Allahu u ka premtuar e ai ėshtė Xhehenemi, vendi i krijuar nga zjarri dhe nė tė do tė digjen. Lexues tė dashur, xheneti dhe xhehenemi janė tė vėrtetė. Ata janė tė pėrhershėm; nuk ka tallje e as kthim mbrapa. Tė gjithė kemi njė jetė pėr ta jetuar nė tokė. Duhet tė thellohemi mbi kėtė dhe tė kryejmė vetėm punė e vepra tė mira. Tashmė kemi njė alternativė pėr tė zgjedhur, prandaj nga ne pritet qė tė zgjedhim rrugėn e drejtė. Lexuesi do tė kishte pyetur se ēfarė duhet vepruar pėr tė qenė nga grupi i xhenetlinjve, qė do ta gėzojnė parajsėn?

Allahu xh.sh., nė lidhje me kėtė, thotė: “O ju qė besuat, kijeni parasysh frikėn ndaj Allahut dhe le tė shikojė njeriu se ē’ka bėrė pėr nesėr; kijeni frikė Allahun, se s’ka dyshim se Allahu e di nė detaje ēfarė punoni!”
4


Tė nderuar lexues, receta pėr tė hyrė nė xhenet ėshtė shumė e thjeshtė; tė lexojmė nga njė ajet kuranor pėr ēdo ditė, tė falemi nė kohė, tė orvatemi qė ēdo ditė tė bėjmė vepra e punė tė mira. Allahu ėshtė shumė i drejtė e na do shumė, Ai nuk kėrkon nga ne tė pamundurėn. Ajo qė Allahu xh.sh. kėrkon prej nesh ėshtė qė tė bėhemi tė mirė e tė sjellshėm, e pasi tė kemi ndryshuar dhe tė jemi bėrė njerėz tė mirė, do tė jemi ne ata qė pėrfitojmė nga kėto cilėsi. E tillė ėshtė Madhėria e Allahut.
 


Haxhah Liza Abdullah
Shqipėroi: Mr. Feim Dragusha
16.11.2008


1 Ez-Zumer (39), ajeti 42.
2 El-Kehf (18), ajetet 47-49.
3 Ez-Zelzeleh (99), ajetet: 6-8.
4 El-Hashr (59), ajeti 18


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010