Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 11)
19.12.2009 16:29:50

Fuqia e fjalėve


Edhe fjalėt janė njė aspekt shumė i rėndėsishėm i jetės sonė tė pėrditshme. Disa njerėz vetėm flasin, disa nuk flasin aq shumė e ka tė tjerė qė flasin pa masė. Sido qė tė jetė, kėtu nuk ėshtė me rėndėsi se sa flasim, shumė a pak, ajo qė ka rėndėsi nė kėtė temė ėshtė se ēfarė flasim. Gjithmonė duhet tė kemi kujdes rreth fjalėve qė pėrdorim, pėr arsye se lidhjet familjare mund tė prishen si rezultat i fjalėve. Fjalėt janė aq tė ndjeshme saqė mund tė lėndojnė personin tjetėr apo mund tė sjellin humbjen e shokėve, madje edhe tė afėrmve tanė.

Pa dyshim, falja ėshtė gjithmonė e mundshme, por a mundet dikush ta hapė zemrėn e tij pėrsėri pasi t’ia ketė lėnduar dikush, duke bėre qė ajo tė pikojė gjak? Nė Kuran kemi njė parabolė shumė tė bukur lidhur me fjalėt:


“A nuk e ke kuptuar se si Allahu bėri shembull: fjalėn e mirė si pema e mirė qė rrėnjėt e saj janė thellė (nė tokė) e degėt e saj janė lart, e qė me vullnetin e Zotit, ajo e jep frytin e vet nė ēdo kohė. Allahu, pra, u parashtron njerėzve shembuj, qė ata tė mendojnė. Dhe shembulli i fjalės sė keqe ėshtė si njė pemė e keqe qė ėshtė shkulur mbi tokė e qė nuk ka tė qėndruar.”
1

“E ti thuaju robėrve tė Mi: “Le ta thonė atė qė ėshtė mė e mira, sepse shejtani ndėrsen mes tyre e dihet qė shejtani ėshtė armik i hapėt i njeriut.”
2

Do tė ishte mirė sikur ta kishim ngulitur nė mendje kėtė parabolė tė bukur kuranore dhe mė pas do tė kishim vėrejtur fuqinė qė zotėrojnė fjalėt, nė formėn e pemės sė mirė me shumė fruta; asnjėherė nuk duhet harruar se ē’mund tė sjellin fjalėt e kėqija. Gjithmonė duhet ta kemi parasysh porosinė e Allahut tė Madhėrishėm qė tė pėrdorim vetėm fjalė tė mira; pėrndryshe do tė gremisemi nė duart e shejtanit.

Jemi tė porositur gjithashtu qė tė flasim nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė. Nė fakt, nėse flasim me shprehje tė cilat pėrmbajnė mė shumė se njė kuptim pėrdorimi i tyre do t’i ēorientojė njerėzit nė kahje tė ndryshme. Allahu i Plotfuqishėm thotė:


"O ju besimtarė, pėrmbajuni mėsimeve tė Allahut dhe thoni fjalė tė drejta. Ai (Allahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira dhe ju shlyen gjynahet, e kush e respekton Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij ka arritur sukses tė madh.”
3

Duke e bėrė tė sigurt se atė qė e themi, ėshtė e ēiltėr, e drejtė dhe e vėrtetė
dhe duke mos u sjellė rreth e rrotull, do tė arrijmė qė t’i mėnjanojmė tė gjitha llojet e keqkuptimeve. Nė tė njėjtėn kohė, duhet shtuar se fjalėt e mira janė shumė me rėndėsi. Allahu i Madhėrishėm thotė
:

“Njė fjalė e mirė dhe njė lehtėsim (qė i bėhet lypėsit) ėshtė mė e dobishme se lėmosha qė pėrcillet me tė keqe. Allahu nuk ka nevojė pėr askėnd, Ai ėshtė i butė.”
4

Nga ky ajet shohim rėndėsinė qė i ėshtė kushtuar fjalėve tė mira si dhe mbikėqyrjes sė gabimeve tė njerėzve kur lėmoshat e tyre pėrcillen me tė keqe. Si rrjedhim, nėse vėrejmė nė vetvete shtysa qė tė themi fjalė tė vrazhda apo t’i shikojmė gabimet e tė tjerėve, ne duhet tė pėrmbahemi, duke pėrdorur nė vend tė shprehjeve tė papėlqyeshme fjalė tė mira.


Haxhah Liza Abdullah
Shqipėroi: Mr. Feim Dragusha
1.8.2008


1 Ibrahim (14), ajetet 24-26.
2 El-Isra (17), ajeti 53.
3 El-Ahzab (33), ajetet 70-71.
4 El-Bekare (2), ajeti 263.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010