Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 2)
19.12.2009 16:25:18

Pėrshėndetja

   Edhe pėrshėndetja nė kėtė rast ka tė bėjė me zbatimin e mėsimeve kuranore nė jetėn tonė tė pėrditshme, kėshtu qė kur tė takojmė dikė, e kemi pėr detyrė qė ta pėrshėndesim nė mėnyrėn mė tė mirė.
   Allahu i Gjithėmėshirshėm nė Librin e Tij Famėlartė thotė: “Kur pėrshėndeteni me ndonjė pėrshėndetje, kthejeni pėrshėndetjen edhe mė tė mirė, ose po ashtu. Allahu llogarit pėr ēdo gjė.”
1
   Ky ajet kuranor na bėn tė kuptojmė se Allahu xh.sh. llogarit pėr ēdo gjė, pra edhe pėrshėndetja merret nė shqyrtim. Ka tė ngjarė qė shumė jomuslimanė i pėrshėndesin muslimanėt me pėrshėndetjen islame Esselamu Alejkum (Paqja e Allahut qoftė mbi ju) dhe mė bėn tė mėrzitem pa masė kur shoh muslimanėt duke mos e kthyer pėrshėndetjen.
   Kur pata rastin t’i pyes pėr shkakun e sjelljes sė tyre nė lidhje me kėtė problematikė, m’u pėrgjigjėn duke thėnė: “Kemi frikė se ata janė duke u tallur me ne.” Pėr ne nuk ėshtė me rėndėsi qė tė merremi me atė se a janė duke u tallur apo janė tė sinqertė nė dhėnien e selamit! Nė fakt, ne s’mund tė themi se kjo ėshtė e vėrtetė, pėr arsye se nuk posedojmė mundėsinė e tė lexuarit tė qėllimeve tė tyre; nuk jemi pėrgjegjės e as nuk kemi kompetencė mbi kėtė ēėshtje, ne kemi pėrgjegjėsi pėr veprat dhe pėr punėt tona, pra kudo qoftė dhe sa herė qė dikush na pėrshėndet, jemi tė obliguar t’ia kthejmė selamin, kjo sipas ajetit tė lartpėrmendur, i cili na mėson qė nėse nuk e kthejmė pėrshėndetjen mė tė mirė, atėherė t’u kthejmė njė pėrshėndetje tė ngjashme me tė tyren.


Haxhah Liza Abdullah
Shqipėroi: Mr. Feim Dragusha
30.5.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010