Komentimi i ajeteve 49-52 tė sures Teube
19.12.2009 15:54:33

“Dhe prej tyre ka tė tillė qė thonė: "Mė lejo mua (tė mos shkoj nė luftė) e mos mė vė nė sprovė!" Ja, ata mu nė sprovė kanė rėnė (mė parė). Xhehenemi gjithsesi i pėrfshin nga tė gjitha anėt jobesimtarėt.
Nėse ty tė takon ndonjė e mirė
(nė luftė), ajo u vjen keq atyre, e nėse tė godet ndonjė e pakėndshme, ata thonė: "Ne edhe mė parė kemi ndėrmarrė pėr ēėshtjen tonė dhe kthehen tė gėzuar.”
Thuaj: "Neve nuk na godet asgjė tjetėr, pėrveē ēka na ėshtė caktuar nga All-llahu; Ai ėshtė ndihmėtar yni". Prandaj, vetėm All-llahut le t'i mbėshteten besimtarėt.
Thuaj: "Ē’pritni pėr ne tjetėr, pos njėrės nga dy tė mirat
(o fitues, o dėshmorė)? Ndėrsa ne presim pėr ju qė nga ana e All-llahut, ose nėpėrmjet duarve tona, t'ju godas me dėnim. Pra, ju pritni, e bashkė me ju presim edhe ne.” (Teube, 49-52)
Allahu i Lartėsuar nė kėto ajete fillon tė paraqesė disa shembuj tė munafikėve, tė cilėt kėrkonin leje nga i Dėrguari i Allahut pėr tė qėndruar nė Medinė dhe pėr tė mos marrė pjesė nė betejė. Allahu i Lartėsuar tregon arsyetimet e tyre tė shpikura, pastaj zbulon atė qė fshehin ata nė gjokset e tyre; zilinė dhe luftėn e tyre kundėr tė Dėrguarit dhe shokėve tė tij.
Transmeton Muhamed b. Is’haku nga Zuhri, Jezid b. Rummani, Abdullah b. Ebu Bekri, Asim b. Katadeja, tė cilėt kanė thėnė: “I Dėrguari i Allahut njė ditė, kur ishte nė pėrgatitje tė betejės sė Tebukut, i tha Xhed b. Kajsit, vėllait tė Benu Selemes: “A ke o Xhed qė tė luftosh benu Asferin (ka pėr qėllim romakėt)?” Tha: “O i Dėrguari i Allahut, a nuk po mė jep leje mua dhe mos mė sprovo? Pasha Allahun, populli im e di se nuk ka ndonjė njeri qė i pėlqejnė gratė mė shumė se unė. Unė frikėsohem se, nėse i shoh gratė e benu Asferit, nuk do tė bėj sabėr ndaj tyre.” Atėherė i Dėrguari i Allahut ia ktheu shpinėn dhe i tha: “Tė kam dhėnė leje ty.” Pėr Xhed b.Kajsin ka zbritur ky ajet.
Me kėto lloj arsyetimesh munafikėt arsyetoheshin para tė Dėrguarit tė Allahut, ndėrsa Allahu i Madhėruar u kundėrvihej atyre me kėtė: “Ja, ata mu nė sprovė kanė rėnė (mė parė). Xhehenemi gjithsesi i pėrfshin nga tė gjitha anėt jobesimtarėt.”
Munafikėt nuk dėshirojnė pėr tė Dėrguarin e Allahut e as pėr shokėt e tij ndonjė tė mirė, pėrkundrazi, u vjen shumė keq nėse muslimanėt i gjen ndonjė e mirė. Allahu thotė: “Nėse ty tė takon ndonjė e mirė (nė luftė), ajo u vjen keq atyre, e nėse tė godet ndonjė e pakėndshme, ata thonė: "Ne edhe mė parė kemi ndėrmarrė pėr ēėshtjen tonė dhe kthehen tė gėzuar.”
Nėse muslimanėt i godet ndonjė e mirė, atyre u vjen keq, por nėse i godet ndonjė lodhje apo ndonjė fatkeqėsi, thonė: “Kėsaj ne i jemi frikėsuar dhe pėr kėtė nuk kemi marrė pjesė nė betejė.”
Ata kthehen tė gėzuar pėr gjoja shpėtimin e tyre dhe pėr atė qė i ka goditur muslimanėt.
Ata veprojnė kėshtu pėr arsye se ēėshtjet i shikojnė vetėm nga ana e jashtme dhe sprovat gjithnjė i llogaritin si tė kėqija. Ata mendojnė se po i sigurojnė tė mira vetes nga mosmarrja pjesė nė betejė. Zemrat e tyre janė larguar nga nėnshtrimi i Allahut dhe tė kėnaqurit me caktimin e Tij.
Muslimani i vėrtetė shpenzon tėrė mundin e tij dhe jep ēdo gjė e nuk i frikėsohet askujt pėrveē Allahut, sepse beson se ēdo gjė qė e godet, qoftė e mirė apo e keqe, ėshtė prej caktimit tė Allahut. Ai gjithashtu beson se Allahu do ta ndihmojė atė. Allahu thotė: “Thuaj: "Neve nuk na godet asgjė tjetėr, pėrveē ēka na ėshtė caktuar nga All-llahu; Ai ėshtė ndihmėtar yni". Prandaj, vetėm All-llahut le t'i mbėshteten besimtarėt.”
Allahu ka caktuar pėr besimtarėt fitoren, sado qė muslimanėt i godet ndonjė vėshtirėsi apo ndonjė sprovė, tė gjitha kėto janė parapėrgatitje pėr fitoren e premtuar. Allahu ėshtė Ai i Cili i ndihmon dhe u garanton fitoren dhe tek Ai duhet tė mbėshteten, me mbėshtetjen e cila nuk tė ndalon marrjen e shkaqeve pėr pėrgatitje.
Nuk ka mundėsi tė mbėshtetet tek Allahu me njė mbėshtetje tė plotė ai i cili nuk i kryen urdhrat e Allahut, nuk i bėn shkaqet dhe nuk i njeh ligjet e Allahut nė gjithėsi. Ēdoherė ēėshtja e muslimanit ėshtė nė tė mirėn e tij, pa marrė parasysh a fiton nė betejė apo arrin vdekjen. Ndėrsa ēėshtja e qafirit gjithmonė ėshtė nė tė keqen e tij, pa marrė parasysh a e godet ndonjė dėnim i Allahut apo ndonjė dėnim pėrmes duarve tė muslimanėve.
Allahu thotė: “Thuaj: "Ē’pritni pėr ne tjetėr, pos njėrės nga dy tė mirat (o fitues, o dėshmorė)? Ndėrsa ne presim pėr ju qė nga ana e All-llahut, ose nėpėrmjet duarve tona, t'ju godasė me dėnim. Pra, ju pritni, e bashkė me ju presim edhe ne.”
Ē’presin munafikėt pėr muslimanėt? Pėr muslimanin ēdo gjė ėshtė nė tė mirėn e tij; fitorja me tė cilėn e ngrenė fjalėn e Allahut dhe ky ėshtė shpėrblimi i tyre nė kėtė botė, apo vdekjen nė rrugėn e Allahut. Ndėrsa muslimanėt presin qė munafikėt t’i godasė njė dėnim prej Allahut apo prej duarve tė besimtarėve. Ky ėshtė dėnimi i Allahut, i cili i godet ata siē i ka goditur mė herėt gėnjeshtarėt dhe jobesimtarėt.


 

Pėrgatiti: Shaban Murati
22.6.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010